Nuklearna podmornica britanske Kraljevske mornarice za dlaku je izbegla havariju nakon što se pokvario merač dubine zbog čega je podmornica zaronila do vrlo opasnog nivoa, stoji u izveštaju, piše britanski Telegraf.
Podmornica na kojoj se dogodio kvar klase je Vanguard i u službi je već 30 godina.
Posadu čini 130 osoba, a podmornica nosi i balističke projektile Trident.
Plovilo se taman spremalo u patrolu kad se dogodio kvar merača dubine, pa je posada mislila da podmornica stoji na mestu dok je zapravo i dalje ponirala, prenosi Jutarnji list.
Kvar je primećen i podmornica je zaustavljena u poslednji čas kad je već potonula na vrlo opasnu dubinu na kojoj bi pritisak mogao oštetiti brod.
Inženjeri su rekli da su očitali dubinu na drugom meraču i smesta digli uzbunu.
„Nije posao inženjera da kontrolišu dubinu podmornice, no primetili su koja se dubina prikazuje, pa su shvatili da je nešto pogrešno. Tehnički, podmornica je i dalje bila na dubini na kojoj znamo da normalno funkcioniše, no da je potonula samo malo dublje, svi bi članovi posade morali da zauzmu svoja mesta za akciju. To se nije dogodilo. Podmornica nije uopšte trebalo da bude tamo i još je ponirala. Da je nastavila, ne želim uopšte da pomislim šta bi se dogodilo“, kazao je izvor iz mornarice.
Podmornice koje nose nuklearno oružje u službi su od 1969. i deo je mornarice Ujedinjenog Kraljevstva te obavljaju zadatke odvraćanja.
Kraljevska mornarica ima ukupno četiri takve podmornice koji su u rotaciji.
Ta se starija plovila već nameravaju zameniti podmornicama klase Drednout koja su u izgradnji i trebali bi biti dovršeni 2030-ih godina.
Portparol Kraljevske mornarice rekao je: „Naše podmornice nastavljaju da ispunjavaju svoje obaveze, raspoređujemo ih u globalnim operacijama, one štite nacionalne interese i čuvaju sigurnost nas i naših saveznika. Iako ne komentarišemo konkretne detalje u vezi s podmorničkim operacijama, bezbednost našeg osoblja uvek nam je najveći prioritet“.