Bivši premijer Velike Britanije Boris Džonson ponovo će biti pod reflektorima, ali ne kao političar, već kao voditelj na britanskoj televizijskoj mreži GB. Kada je nekadašnji dopisnik Dejli Telegrafa iz Brisela ušao u političke vode, i stigao do najželjenijeg mesta u državi, očekivalo se da će u politici i ostati. Ipak, Boris Džonson se vraća u medije, samo što ovaj put ostaje ispred kamera, prenosi Euronews.
Bivši premijer prihvatio je ponudu da bude voditelj, urednik i komentator na britanskoj TV mreži koju opisuju kao desnčarski orijentisanu. Imaće, kako se navodi, ključnu ulogu u pokrivanju američkih i britanskih izbora, i vodiće program koji govori o britanskom uticaju u svetu, saznaje Euronews.
Na mreži X Džonskon piše da će davati poglede na velike teme bez uvijanja, o Rusiji, Kini, Ukrajini – nešto što je zapravo činio na raznim događajima od kada je prestao da bude premijer i poslanik.
„Znate, ne verujem da je mir moguć sa Putinom. To je moj utisak. Jevgenij Prigožin je mislio da ima dil sa Putinom. I to nije baš najbolje ispalo. Skeptičan sam, ali moramo da se nadamo“, rekao je na jedanom od takvih događaja Boris Džonson.
Ovakva gostovanja dobro je i naplatio. Za svega pet meseci od kada je dao ostavku na mesto premijera zaradio je oko pet miliona funti od učešća na događajima i sklapanja ugovora za pisanje memoara. Šest cifara se pominju i kao honorar za pisanje kolumne u Dejli mejlu.
To je inače bio problematičan potez, jer bivši ministri moraju da traže dozvolu od nezavisnog komiteta za poslovna imenovanja o poslovima koje žele da obavljaju dve godine pošto napuste službu. Za Dejli mejl ih nije ni pitao, ali za GB jeste. Komitet nije našao problem, osim što Džonson neće smeti da koristi privilegovane materijale iz vremena kad je bio na funkciji, i dve godine neće smeti da lobira u vladi u ime GB njuza.
Sudeći po tome šta mu analitičari predviđaju u politici, sva je prilika da će se neko vreme u medijima i zadržati.
„Borisov instinkt kaže da uvek treba da pokuša da ponovi ono što misli da je radio Čečil. I sad misli da je u redu da neko vreme provede, citiram, ‘u divljini’, pre nego što ga stranka i država pozovu upomoć. Iskreno, ne verujem da će do toga doći. Partigejt je naljutio mnogo birača. Mnoge partijske kolege bi volele da ga nema. Ali teško, on voli reflektore. Što ne znači da će opet voditi stranku“, smatra Tim Bejl sa Univerziteta „Kvin Meri“ u Londonu.
Interesantno, on je zapravo još jedan od konzervativaca koji se pridružio mreži GB. To je već učinio bivši poslovni sekretar Džejkob Ris-Mog. Pre Džonsona veliko ime koje je došlo na čuvenu televiziju je veliki komičari pajtonovac Džon Klis. On je iznenađen dolaskom Džonsona. Kaže, ne može da veruje da će „serijski lažov“ dobiti medijski prostor.
A trenutno se u Britaniji vodi debata o tome treba li uopšte dozvoliti političarima da vode politički tok šou.