Foto:EPA-EFE/MOHAMMED SABER; EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE; Shutterstock: Nova.rs

Pojas Gaze dugačak je oko 40 kilometara, a širok prosečno 12 kilometara. Ispod su prokopani brojni tuneli u dužini od 500 kilometara. To je najveća mreža tunela na svetu, kažu da je to Gaza ispod Gaze, podzemni grad u kojem su prodavnice, skladišta. U pojedine delove Hamas je uveo struju i vodu, a "posebni" sektori su navodno i klimatizovani.  

Džon Spencer iz američke vojne akademije Vest Point naveo je da je „podzemni kompleks koji se širi Pojasom Gaze problem prepun podmuklih zamki, za šta ne postoji savršeno rešenje“.

Mapa: Shutterstock: Nova.rs

Mreža tunela se, kako se može pročitati u nekim izveštajima i procenama, sastoji od 1.300 pojedinačnih tunela ukupne dužine od oko 500 kilometara. Neki tuneli se nalaze na dubini i do 70 metara ispod površine. Većina tunela je, kako se navodi, visoka oko dva metra i isto toliko i široka, pisao je Dojče vele.

Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Drugi pak navode da se tuneli nalaze na čak 80 metara dubine i da su neke prostorije mnogo veće i šire. Obložene su armiranim betonom, imaju ventilaciju i osposobljenje su za dugotrajno stanovanje ispod zemlje.

Stručnjaci pretpostavljaju da se u tim tunelima, između ostalog, nalazi i oko 200 talaca koje je Hamas oteo tokom terorističkog napada na Izrael 7. oktobra. Tuneli služe najprije kao skladišta oružja, hrane i vode, osim toga tamo se nalaze generatori, gorivo i druga oprema. Stručnjaci pretpostavljaju da se u podzemlju skriva i jedan deo Hamasovog vođstva.

Podzemni tuneli izvorno su korišćeni kao instrument za zaobilaženje blokade između Pojasa Gaze i Egipta, a kasnije i Pojasa Gaze i Izraela – kako bi se preko njega švercovala roba. Zbog pojačanih izraelskih ulaganja u sisteme nadzora uz pomoć dronova i drugih elektronskih špijunskih uređaja, Hamas je investirao sve više novca u širenje mreže tunela.

Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Izrael raspolaže takozvanim „Bunker Buster“ bombama, koje se probijaju duboko pod zemlju. Ali, Pojas Gaze je jedno od najgušće naseljenih područja sveta, područje koje s jedne strane blokira Izrael, a s druge (uglavnom) i Egipat, dugo oko 40 kilometara, a široko između šest i 14 kilometara, na kojem živi oko 2,2 miliona stanovnika. Čak i kada bi vojska Izraela znala gde se tuneli nalaze, bombardovanje bi bilo ekstremno komplikovano zbog specifičnih karakteristika Pojasa Gaze – možda čak i nemoguće.

Izrael je osim toga već koristio takozvane „precizne bombe“, kako bi neke tunele tako zatvorio ili učinio neprohodnima.

Raščišćavanje i urušavanje tih tunela biće ključno ako Izrael želi da demontira Hamas. Ali borbe u gusto naseljenim urbanim područjima i kretanje u podzemlju mogli bi izraelskoj vojsci da oduzmu neke od njenih tehnoloških prednosti, dok bi Hamasu dale prednost i iznad i ispod zemlje, piše Glas Amerike.

Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Rat u tunelu je bio istorijsko obeležje, od rimske opsade starogrčkog grada Ambracije do ukrajinskih boraca koji su držali ruske snage u 24 kilometra tunela iz sovjetskog doba ispod marijupoljske železnice i čeličane Azovstal oko 80 dana u 2022. godini.

Razlog je jednostavan: bitke u tunelima se smatraju jednim od najtežih za borbu za vojsku. Odlučan neprijatelj u sistemu tunela ili pećina može da odabere gde će borba da započne – i često odredi kako će se završiti – s obzirom na obilje mogućnosti za zasedu.

To je posebno tačno u Pojasu Gaze, gde se nalazi Hamasov sistem tunela koji je Izrael nazvao „Metro“.

Foto: Anas-Mohammed / Shutterstock.com

Deo tunela koji je otkrila izraelska vojska vidi se na izraelskoj strani granice između Izraela i Gaze, 14. avgusta 2014.

Kada su Izrael i Egipat uveli kaznenu blokadu Gaze nakon što je Hamas preuzeo kontrolu nad teritorijom 2007. godine, militantna grupa je proširila izgradnju svoje mreže tunela na krijumčarenje oružja i druge robe iz Egipta. Dok je Egipat kasnije zatvorio većinu tih prekograničnih tunela, sada se veruje da Hamas ima ogromnu podzemnu mrežu koja se proteže širom Gaze, što mu omogućava da prenosi oružje, zalihe i lovce van vidokruga izraelskih dronova.

Jehijeh Sinvar, Hamasov politički lider, tvrdio je 2021. da je militantna grupa imala 500 kilometara tunela.

Izrael Palestina rat Hamas tuneli Foto:Tanjug/AP Photo/Jack Guez

„Počeli su da govore da su uništili 100 kilometara Hamasovih tunela. Kažem vam da tuneli koje imamo u Pojasu Gaze premašuju 500 kilometara“, rekao je Sinvar nakon krvavog 11-dnevnog rata s Izraelom.

Izraelska vojska zna za pretnju najmanje od 2001. godine, kada je Hamas koristio tunel za detonaciju eksploziva ispod izraelske granične stanice. Od 2004. godine, odred izraelske vojske Samur, ili „lasice“, fokusirao se na lociranje i uništavanje tunela, ponekad pomoću robota na daljinsko upravljanje. Oni koji ulaze unutra nose kiseonik, maske i drugu opremu.

Tokom rata 2014. godine, militanti Hamasa ubili su najmanje 11 izraelskih vojnika nakon što su se infiltrirali u Izrael kroz tunele. U drugom incidentu, izraelski oficir, poručnik Hadar Goldin, odvučen je u tunel unutar Gaze i ubijen. Hamas od tada drži Goldinove posmrtne ostatke.

Izrael Palestina rat Hamas tuneli Foto:Tanjug/AP Photo/Hatem Moussa

Arijel Bernstajn, bivši izraelski vojnik koji se borio u tom ratu, opisao je urbanu borbu u severnoj Gazi kao mešavinu „zaseda, zamki, skrovišta, snajperista“.

Podsetio je da tuneli imaju dezorijentisani, nadrealni efekt, stvarajući slepe uglove dok su Hamasovi borci iskočili niotkuda da napadnu.

„Bilo je kao da se borim protiv duhova. Ne vidiš ih“, rekao je.

Izrael Palestina rat Hamas tuneli Foto:Tanjug/AP Photo/Hatem Moussa

Američke snage koje su se borile u Vijetnamskom ratu borile su se da očiste mrežu od 120 kilometara poznatu kao tuneli Čuči, u kojima su se američki vojnici suočavali s uskim uglovima, zamkama i ponekad mračnim uslovima u predgrađu tadašnjeg Sajgona, Južni Vijetnam. Čak ni nemilosrdno bombardovanje B-52 nikada nije uništilo tunele. Ni ruski udari na ukrajinsku čeličanu 2022.

Ističući koliko je teško uništiti tunele, Amerika je 2017. godine koristila masivni eksploziv protiv sistema tunela grupe Islamska država u Avganistanu nazvanog „majka svih bombi“, najvećeg nenuklearnog oružja koje je američka vojska ikada koristila u borbi.

Ipak, u svim tim slučajevima, napredna vojska se nije suočila s izazovom koji Izrael sada čini s Hamasovim tunelskim sistemom.

Izrael Palestina rat Hamas tuneli Foto:Tanjug/AP Photo/Jack Guez

Potencijalne borbe s kojima se suočavaju izraelski vojnici takođe će biti klaustrofobične i zastrašujuće. Mnoge tehnološke prednosti izraelske vojske će se urušiti, dajući militantima prednost, upozorila je Dafni Ričmond-Barak, profesorka na izraelskom Univerzitetu Rajhman, koja je napisala knjigu o podzemnom ratu.

„Kada uđete u tunel, vrlo je uzak, mračan je i vlažan i vrlo brzo gubite osećaj za prostor i vreme“, rekla je Ričmond-Barak. „Imate taj strah od nepoznatog, ko dolazi iza ugla? … Hoće li ovo biti zaseda? Niko ne može da dođe i da vas spase. Jedva možete da komunicirate sa spoljašnjim svetom, sa svojom jedinicom“.

Pročitajte još...

Ratno polje bi moglo da natera izraelsku vojsku na vatrene okršaje u kojima bi taoci mogli slučajno da budu ubijeni. Eksplozivne zamke takođe bi mogle da se detoniraju, zakopavajući žive i vojnike i taoce, rekao je Ričmond-Barak.

Čak i uz te rizike, rekla je da tuneli moraju da budu uništeni kako bi Izrael postigao svoje vojne ciljeve.

„Postoji posao koji treba da se završi i biće obavljen sada“, rekla je ona, a prenosi Glas Amerike.

Sve najnovije informacije o ratu na Bliskom istoku pratite u našem blogu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare