Navodni non-paper, koji je, po tvrdnjama nekih zvaničnikau BiH i tamošnjih medija, u Brisel uputio slovenački premijer Janez Janša, dodatno je zaoštrio ionako napete odnose vladajućih i opozicije u zemlji koja sredinom godine od Portugalije preuzima predsedavanje Savetom EU.
Nakon što je dopisnik ljubljanskog Dela iz Brisela na Tviteru preuzeo spekulacije iz medija u BiH o navodnom neslužbenom dokumentu u kojem se spominje podela BiH na etničkim osnovama, kao završni akt raspada nekadašnje SFRJ, navevši da je reč o dokumentu o kojemu se u Briselu „već neko vreme spekuliše“, reagovao je slovenački preemijer Janez Janša koji je juče naveo da se radi o neosnovanim spekulacijama.
„Predsednika Saveta Šarla Mišela, kome sam po tvrdnjama opskurnih portala fizički predao neki dokument poslednji sam put sreo prošle godine. Ovakvim se napisima pokušava onemogućiti naš cilj, jer Slovenija ozbiljno traži rešenja za razvoj regije i perspektivu država Zapadnog Balkana u Evropskoj uniji“, naveo je Janša u odgovoru na Tviteru u ponedeljak.
Tema o navodnoj ideji slovenačke vlade o podeli BiH po etničkim granicama u međuvremenu je postala viralna i na slovenačkoj političkoj sceni, ionako uzburkanoj zbog nepostojanja jasne slike o tome ima li Janšina oslabljena vlada u parlamentu većinu sa kojom bi mogla stabilno da nastavi svoj mandat.
Janšu je danas zbog navodnog neslužbenog dokumenta o BiH poslatog u Brisel napala na Tviteru i Tanja Fajon, liderka slovenačkih Socijalnih demokrata (SD) i evroparlamentarka, najizglednija Janšina protivkandidatkinja za mesto premijera na idućim parlamentarnim izborima, bili oni prevremeni ili u redovnom roku iduće godine.
Oporzicija: To može biti vrlo štetno za Sloveniju
„Ako su izveštaji BiH medija i izjave diplomata u regionuistiniti, to može biti vrlo štetno za Sloveniju“, navela je Fajon, dodavši da od Janše traži odgovor i objašnjenje.
„I mene su ovih dana zasuli pozivi i brojne zabrinute poruke iz BiH koje upozoravaju da premijer Janša pokušava da dovršii plan Milošević-Tuđman za formiranje velike Srbije i Hrvatske. Takvo neodgovorno ponašanje moglo bi da izazove novi rat na Balkanu“, napisala je Fajon.
U kabinetu slovenačkog predsednika Boruta Pahora reagovali su na navode člana Predsedništva BiH Željka Komšića da je Pahor, prilikom posete Sarajevu u martu, sva tri člana Predsedništva pitao „kao prijatelj“ o tome je li moguće zamisliti mirnu podelu te države. Navedeno je da je to učinio jer je zabrinut postojanjem takvih stavova i da redovno svoje sagovornike upozorava na opasnosti takvih planova i da je za ulazak BiH i ostalih balkanskih država u Evropsku uniju.
Pratite nas i na društvenim mrežama: