Božić je najveći i najveseliji pravoslavni praznik koji je od davnina ispunjen raznim običajima. Za njega vezujemo mnoge običaje i verovanja koje poštujemo iz godine u godinu.
Ljudi širom sveta poštuju i proslavljaju Božić na drugačiji način. U svetu se ne razlikuje samo datum praznovanja, već i simbolika.
U Rusiji, domaćice spremaju dvanaest različitih jela u čast svim apostolima.
Pravoslavne crkve u svetu, koje slave Božić po Julijanskom kalendaru, služile su liturgije sa mnogo manje vernika nego inače zbog tekuće pandemije koronavirusa.
Ruski patrijarh Kiril služio je u Hramu Hrista spasitelja u Moskvi, dok je predsednik Rusije Vladimir Putin Božić proslavio u novgorodskoj oblasti u Crkvi Svetog Nikole.
Poglavar Ruske pravoslavne crkve Kiril kritikovao je vaseljenskog patrijarha koji je priznao otcepljenje Ukrajinske pravoslavne crkve i za to dobio Božiju kaznu da izgubi Aja Sofiju.
Za razliku od dugogodišnje tradicije pravoslavni Božić je u mestu Hristovog rođenja Vitlejemu obeležen liturgijom iza zatvorenih vrata u Crkvi rođenja Hristovog.
Švedska obeležava praznik tako što rano ujutru, devojčice oblače bele haljine, stavljaju vence sa svećicama, bude svoje ukućane i tačno u 15 sati cela porodica se okuplja ispred televizora da zajedno gledaju crtani Paja Patak, što je tradicija koja traje još od 1960-ih.
U Finskoj, stanovnici ostavljaju mrvice pticama i ne večeraju dok ptice ne pojedu svoj obrok.
SAD slavi Božić razmenom darova i posetom porodici, pokloni se ostavljaju iznad kamina u okačenim čarapama, dok je u Nemačkoj Božić sinonim za vašar.
Svake godine postavi se oko 1500 božićnih vašara, u svakom gradu bar po jedan. Svaki narod je u ovaj praznik uneo nešto posebno – tradiciju, verovanje i simboliku koje će prenositi mladim naraštajima.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: