Foto: Ian Vogler / MirrorPix / Profimedia

Kako bi prekinuo veze sa kolonijalnom prošlošću, Barbados na 55. godišnjicu nezavisnosti, 30. novembra, postaje republika, čime britanskoj kraljici Elizbeti Drugoj prestaje funkcija šefa države tog karipskog ostrva.

Komisija Vlade Barbadosa još pre dvadeset godina predložila je promenu oblika vladavine, a sve je ubrzano prošle godine, obeležene pokretom „Crni životi su važni“, prenosi Gardijan.

Vlada Barbadosa 15. septembra 2020. najavila je da će to karipsko ostrvo postati republika do 30. novembra 2021. godine, na 55. godišnjicu nezavisnosti, čime se nasledna kraljevska titula menja predsedničkom funkcijom.

Sa druge strane, Barbados ostaje član Komonvelta koji predstavlja labavi savez Ujedinjenog Kraljevstva i bivših britanskih kolonija.

Na zvaničnoj ceremoniji kojoj će prisustvovati princ od Velsa, Čarls, generalna guvernerka Sandra Mejson, položiće zakletvu kao predsednica, čiji će mandat trajati četiri godine.

Foto: REUTERS/Toby Melville

Kako navodi britanski list, odbacivanje britanske krune je deo šire kampanje koja uključuje jačanje veza sa afričkim nacijama od kojih većina stanovnika Barbadosa potiče.

Građani zahtevaju od britanske vlade da plati odštetu za svoje zločine iz istorije.

„Šećerna revolucija“ iz 17. veka koja je Englesku učinila izuzetno bogatom izgrađena je na leđima porobljenih Afrikanaca odvedenih da rade na plantažama na Barbadosu i drugim karipskim ostrvima.

Određeni prema britanskom zakonu kao vlasništvo, muškarci, žene i deca koji su radili na poljima šećerne bili su izloženi nezamislivoj brutalnosti.

Studija koja se bavila biološkim ostacima robova na Barbadosu, otkrila je da je njihov prosečan životni vek bio 18 godina.

BONUS VIDEO: Redovi u Britaniji zbog nestašice goriva – interveniše i vojska

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar