Kada se govori o tragičnoj prošlosti novog predsednika Amerike Džoa Bajdena, uglavnom je reč o njegovom sinu Bou koji je preminuo od raka. Ipak, pre Boa, Bajden je izgubio još jedno dete - ćerkicu - i prvu suprugu.
Bajden je proglašen 46. predsednikom Sjedinjenih Američkih Država posle vratolomnih izbora u kojima je izvojevao tesnu pobedu. Ipak, u vrtlogu političkih predviđanja i izbornih prognoza, Bajdenova tragična životna priča često ostaje prenebregnuta iako mu je umnogome odredila ne samo na ličnom, već i na političkom planu.
Džozef Robinet Bajden II, najstariji od četvoro dece Džoa Bajdena, poznat svima kao Bo, preminuo je od tumora mozga 30. maja 2015, u 46. godini. Neki kažu da je to bila okrutna igra sudbine koja ga je sprečila da se naredne godine kandiduje za predsednika i da verovatno danas sedi u Beloj kući umesto Donalda Trampa, naročito jer je Bo, i sam vrlo harizmatičan političar, više od svega želeo da njegov otac makar uđe u predsedničku trku.
Da je Boova smrt makar bila prva takva tragedija koja je zadesila Bajdena; osamnaestog decembra 1972, šest sedmica nakon što je Džo Bajden izabran u Senat prvi put, Džoova prva supruga Nilija i trinaestogodišnja ćerkica Naomi stradale su u saobraćajnoj nesreći na putu za božićnu kupovinu. Bo i Hanter, koji su tada imali jedva četiri, odnosno tri godine, takođe su bili u kolima, i proveli su nekoliko nedelja u bolnici.
To izvesno jesu tragedije koje su oblikovale Bajdena ne samo na intimnoj ravni, već i na političkom planu.
Nilija Hanter rođena je 28. jula 1942. godine u saveznoj državi Njujork, školovala se pedesetih i šezdesetih u Pensilvaniji, igrala hokej, bila sjajna plivačica i volela je fotografiju. Mladog gospodina Bajdena je srela 1963. godine na plaži, kada je on studirao na Univerzitetu u Delaveru. Kažu da je Nilijinoj majci, kada je upoznao i kada ga je pitala koji je njegov cilj u karijeri, rekao: „Predsednik.“
Venčali su se krajem avgusta 1966. godine dok je Bajden još završavao prava, i iako je Nilija Hanter bila republikanka, Nilija Bajden registrovala se kao demokrata.
Prva i jedina Džoova i Nilijina ćerka Naomi rođena je 8. novembra 1971. godine, najmlađa od troje dece. Zvali su je Ejmi.
Mediji su pisali i da je Nilija brzo postala njegov najbliži savetnik kada je ušao u politiku i „mozak“ iza njegove kampanje za Senat.
Kada je ušao u Senat kao tridesetogodišnji autsajder 1972. godine, Nilija ga je pitala, kako su kasnije pisali mediji: „Šta će se dogoditi, Džoi? Sve je previše dobro.“
Nedelju dana pre Božića, dok je senator Bajden u Vašingtonu birao članove osoblja za svoj kabinet, primio je telefonski poziv koji je „promenio ceo njegov svet“, kako je kasnije rekao.
Četiri godine je sam odgajao sinove – više od 30 godina svakodnevno je putovao iz Vašingtona u Delaver da ih ušuška dok su bili mali, i kasnije provodi s njima vreme kad su odrasli – a onda ga je neki prijatelj nagovorio da izađe sa jednom profesorkom koja mu se činila sjajnom ženom za Džoa, ispostavilo se da je Džo već ranije primetio Džil na nekakvom okupljanju, dečaci su Džil ubrzo počeli da zovu “mama”, a ona im je nekoliko godina kasnije rodila i sestru Ešli.
Hanter je svojoj ćerki dao ime Naomi, u čast svoje male sestre.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare