Svrgnuta liderka Mjanmara Aung San Su Ći suočiće se možda sa zatvorskom kaznom od čak dve godine zbog sve veće građanske neposlušnosti protiv vojnog puča.
Naime, mjanmarska policija optužila je svrgnutu liderku Aung San Su Ći za posedovanje ilegalno uvezenih voki-tokija, što bi moglo rezultirati dvogodišnjom zatvorskom kaznom, ali i sve veće kampanje i građanske neposlušnosti protiv vojnog puča koji je ona zbačena.
U dokumentu iz policijske stanice u glavnom gradu Naipitav, kaže se da su vojni službenici koji su pretražili rezidenciju Aung San Su Ći pronašli toki-vokije koji su ilegalno uvezeni i koje su njeni telohranitelji koristili bez dozvole. Čini se da optužbe, koje su potvrdili članovi njene stranke, imaju maksimalnu zatvorsku kaznu od dve godine.
Državne novine takođe su izvestile da će nova vojna vlada istražiti ono što je opisala kao prevaru na izborima u novembru.
Svrgnuti predsednik Vin Mint u međuvremenu će biti optužen za navodno kršenje zakona o koronavirusu.
Podsetimo, vojska Mjanmara preuzela je pre nekoliko dana vlast u ovoj zemlji i uhapsila rukovodstvo zemlje na čelu sa Aung San Su Ći. Sva vlast sada je u rukama vojnog komandanta Mjanmara, generala Min Aung Hlainga i proglašeno je jednogodišnje vanredno stanje.
Do vojnog puča je došlo posle ubedljive pobede Nacionalne lige za demokratiju pod vođstvom Su Ći na izborima za koje vojska tvrdi da su namešteni. Aung San Su Ći je pozvala svoje pristalice da “ne prihvate” i “protestuju protiv puča”. U pismu napisanom uoči zatvaranja, ona je upozorila da je puč povratak zemlje u diktaturu.
Mjanmar, poznat i kao Burma, do 2011. je bio u rukama vojske sve dok demokratske reforme koje je sprovela Aung San Su Ći nisu okončalne vojnu vladavinu. Su Ći je provela gotovo 15 godina u pritvoru, od 1989. do 2010. godine i međunarodno je slavljena kao simbol demokratije. Dobila je Nobelovu nagradu za mir 1991. godine ali je njen ugled pretrpeo žestok udarac zbog tretmana Rohinga muslimanske manjine u Mjanmaru.
Pratite nas i na društvenim mrežama: