Foto: REUTERS, Slađana Đermanović/Nova.rs

Rusija ima jednu od najvećih i najmoćnijih oružanih snaga na svetu, ali to nije bilo očigledno u početku njene invazije na Ukrajinu. Mnogi vojni analitičari na Zapadu bili su iznenađeni dosadašnjim vojnim učinkom ruske vojne na bojnom polju.

Čini se da je njen vojni napredak uglavnom zastao i neki se sada pitaju da li armija može da se oporavi od gubitaka koje je pretrpela.

„Ove nedelje Rusi očigledno nisu postigli svoje ciljeve i verovatno i neće“, rekao je visoki vojni zvaničnik NATO-a za BBC. Sada se postavlja pitanje – šta je pošlo naopako?

BBC je razgovarao visokim zapadnim vojnim oficirima i obaveštajnim zvaničnicima o greškama koje je Rusija napravila.

Pogrešne pretpostavke

Prva greška Rusije bila je potcenjivanje snage otpora i sposobnosti manjih oružanih snaga Ukrajine. Rusija ima godišnji budžet za odbranu od više od 60 milijardi dolara, u poređenju sa Ukrajinom koja godišnje troši nešto više od 4 milijarde dolara.

Kijev, Ukrajina, rat
Foto: Press service of the State Emergency Service of Ukraine/Handout via REUTERS

U isto vreme, Rusija i mnogi drugi izgleda da su precenili sopstvene vojne snage. Ruski predsednik Vladimir Putin je krenuo u ambiciozan program modernizacije svoje vojske, a možda je i on poverovao u sopstvenu reklamu.

Visoki britanski vojni zvaničnik je rekao da je veći deo ruskih investicija potrošen na njen ogroman nuklearni arsenal i eksperimentisanje, uključujući razvoj novog oružja kao što su supersonične rakete. Rusija je navodno napravila najnapredniji tenk na svetu T-14 Armata. Ali iako je viđen na moskovskoj Parade pobede na Crvenom trgu, on je nestao u borbi.

Većina onoga što je Rusija poslala u Ukrajinu su stariji tenkovi T-72, oklopni transporteri, artiljerija i raketni bacači.

Na početku invazije Rusija je imala posebnu prednost u vazduhu. Većina vojnih analitičara pretpostavljala je da invazijska sila zadržati prednost, ali to se nije desilo. Ukrajinska protivvadzušna odbrana se i dalje pokazuje efikasnom, ograničavajući rusku sposobnost manevrisanja.

Moskva je takođe pretpostavila da će njene specijalne snage igrati važnu ulogu, pomažući da se zada brz i odlučujući udarac.

Foto: Sergey BOBOK / AFP / Profimedia,AP Photo/Andrew Marienko, Slađana Đermanović/Nova.rs

Visoki zapadni zvaničnik rekao je za BBC da Rusija misli da bi mogla da rasporedi lakše jedinice, kao što su Spetsnatz i VDV padobranci „da eliminište mali broj branilaca i to bi bilo to“. Ali u prvih nekoliko dana njihov helikopterski napad na aerodrom Hostomelj, nedaleko od Kijeva je odbijen, uskraćujući Rusiji vazdušni most za dovođenje trupa, opreme i zaliha.

Umesto toga, Rusija je morala da transportuje svojezalihe uglavnom drumskim putem. Ovo je stvorilo saobraćajne gužve i tačke „gušenja“ koje su laka meta za ukrajinske snage za zasedu. U međuvremenu, ruska duga oklopna kolona sa severa koju su snimili sateliti, još nije stigla do Kijeva.

Najznačajniji napredak je došao sa juga, gde su snage bile u mogućnosti da koriste železničke linije za snabdevanje svojih snaga.

Britanski ministar odbrane Ben Volas je rekao za BBC da su snage ruskog predsednika Putina „izgubile zamah“.

Harkov, Ukrajina, rat, porušene zgrade
Foto: EPA-EFE/STANISLAV KOZLIUK

Gubici i nizak moral

Rusija je prikupila oko 190.000 vojnika za ou invaziju, a već su navodno izgubili 10 odsto svojih snaga.

Ne postoje pouzdani podaci o razmerama ruskih ili ukrajinskih gubitaka. Ukrajina procenjuje da je ubila 14.400 ruskih vojnika, a SAD smatra da je stvaran broj daleko manji.

Zapadni zvaničnici kažu da takođe postoje dokazi o opadanju morala među ruskim borcima. Jedan je rekao da je moral „veoma, veoma nizak“, a drugi da je trupama hladno, da su umorne i gladne, jer su nedeljama čekale u snegu u Belorusiji i Rusiji.

Rusija je bila prinuđena da traži dodatne trupe kako bi nadoknadila svoje gubitke, uključujući premeštanje rezervnih jedinica sa istoka zemlje i Jermenije.

Zapadni zvaničnici veruju da je takođe „velika verovatnoća“ da će se strani vojnici iz Sirije uskoro pridružiti borbi, zajedno sa plaćenicima iz tajne takovazne Vagner grupe. Zvaničnik NATO-a kaže da je to znak da Rusija „grebe po dnu bureta“.

Foto: REUTERS, Profimedia, EPA-EFE, Slađana Đermanović/Nova.rs

Snabdevanje i logistika

Rusija se mučila sa osnovama. Postoji stara vojna izreka da materi pričaju o taktici dok profesionalci uče logistiku. Postoje dokazi da Rusija tome nije posvetila dovoljno pažnje. Oklopne kolone su ostale bez goriva, hrane i municije. Vozila su se pokvarila i ostavljena su napuštena, a zatim su odvlačena ukrajinskim traktorima.

Zapadni službenici takođe veruju da Rusiji možda ponestaje nekog oružja. Već je ispalila između 850 i 900 precizne municije dugog dometa, uključujući krstareće rakete, koje je teže zameniti od nevođenog oružja. Američki zvaničnici su upozorili da je Rusija tražila pomoć Kine u rešavanju nekih njenih nedostataka.

PROČITAJTE JOŠ:

Nasuprot tome, postojao je stalan priliv oružja koje je Zapad isporučio Ukrajini što je podstaklo njen moral. SAD su nedavno objavile da će postali dodatnih 800 miliona dolara podrške za odbranu.

Zapadni zvaničnici i dalje upozoravaju da bi predsednik Putin mogao da „udvostruči svoju brutalnost“. Kažu da on još uvek ima dovoljnomoći da bombarduje ukrajinske gradove značajan vremenski period.

Uprkos neuspesima, jedan obaveštajni zvaničnik rekao je da je malo verovatno da će predsednik Putin biti odvraćen i da će umesto toga doći do eskalacije.

On je ipak i dalje uveren da Rusija može vojno da pobedi Ukrajinu.

I dok su ukrajinske snage pokazale žestok otpor, isti zvaničnik je upozorio da bi bez značajnijih zaliha i one mogle da „na kraju budu potrošene“ u smislu da ostanu bez municije i sa manje ljudi. Šanse bi mogle da budu bolje nego kada je rač počeo, ali izgleda da je sve i dalje protiv Ukrajine.

BONUS VIDEO: Stambeni blok u Kijevu u ruševinama, evakuacija civila

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar