Foto: REUTERS/Tiksa Negeri/File Photo

Sistematsko nasilje nad ženama i decom izuzetno je rasprostranjeno za vreme sukoba u etiopskoj regiji Tigraj, a stotine žena i devojaka bilo je izloženo silovanju i sakaćenju, stoji u izveštaju Amnesti Internešenela koji je objavljen u sredu.

Pripadnici etiopske vojske, eritrejske policije, paravojnih jedinica specijalne policije regije Amhara te amharske policije Fano koristili su se okrutnim seksualnim nasiljem kao oružjem u ratnim sukobima, navodi se u izveštaju koji je sastavljen nakon razgovora sa 63 žrtve.

Pročitajte još...

Žene i devojčice bile su žrtve pojedinačnog i grupnog silovanja, seksualnog ropstva, sakaćenja genitalija i drugih oblika mučenja. Žrtve su višestruko bile ponižavane, a u nekim slučajevima silovane pred članovima svojih porodica.

Prema izvještaju Amnestija, domovi zdravlja u Tigraju zabeležili su 1.288 slučajeva nasilja nad ženama samo u razdoblju od februara do aprila 2021, a lekari procenjuju da mnoge žrtve ne dolaze da ih posete.

„Jasno je da su silovanje i seksualno nasilje korišteni kao oružje za nanošenje trajne fizičke i psihičke štete ženama i devojkama u Tigraju. Stotine njih podvrgnute su brutalnom postupanju s ciljem da se degradiraju i dehumanizuju“, izjavila je generalna sekretarka Amnestija Agnes Kalamar.

„S obzirom na kontekst, količinu i težinu seksualnog nasilja počinjenog nad ženama i devojčicama u Tigraju, ova zlodela se mogu smatrati ratnim zločinima, a mogu se smatrati i zločinima protiv čovečnosti“, poručila je Kalamar.

Etiopske vlasti su pokrenule istragu i do sada su najmanje tri vojnika osuđena za silovanje, a njih 25 procesuirano je za „seksualno nasilje i silovanje“.

Borbe u severnoj regiji Tigraj započele su u novembru 2020. nakon što je premijer Abij Ahmed poslao saveznu vojsku u borbu protiv Narodnooslobodilačkog fronta Tigraja (TPLF) koja je dominirala Etiopijom više od 25 godina, sve do 2018. kad je Ahmed postao premijer.

U junu je centralna vlast iznenađujuće proglasila primirje, ali borbe su nastavljene uz dramatične posledice za lokalno stanovništvo. Prema UN-u, oko 400.000 ljudi u Tigraju gladuje, a više stotina hiljada je izbeglo.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar