Sjedinjene Američke Države proširile su listu sankcija koje se odnose na radnje koje se povezuju s korupcijom širom sveta, a od danas se na listi nalaze pojedinci i firme koje deluju u Bosni i Hercegovini.
Nakon što je Ministarstvo finansija SAD-a u decembru objavilo proširenu listu sankcionisanih osoba i kompanija iz Srbije, Hrvatske, Kosova i Bugarske, a koje se povezuju s korupcijom i drugim nezakonitim aktivnostima, „crna lista“ je sada proširena i na firme i pojedince iz Bosne i Hercegovine.
Prema ažuriranoj listi, sankcije Sjedinjenih Američkih Država, a koje su povezane s Bosnom i Hercegovinom, uvedene su za: Alternativna televiziju iz Banje Luke zbog povezanosti s Miloradom Dodikom i Miloradu Dodiku, članu predsedništva Bosne i Hercegovine.
Kada je reč sankcijama firmama, a u ovom slučaju Alternativnoj televiziji širok je spektar blokada koje mogu biti usmerene protiv kompanije, poput blokiranja računa ili eventualno ograničavanja svake vrste finansijskih transakcija. U ovom trenutku Ministarstvo finansija SAD-a nije objavilo više detalja povodom sankcija, ali se očekuje da će određene informacije biti objavljene uskoro.
Podsetimo, zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država duži period su najavljivali kako su sankcije za brojne pojedince u BiH već na „stolu“. O mogućnosti uvođenja sankcija protiv firmi i pojedinaca u BiH najviše je najavljivao specijalni izaslanik američkog predsednika za Zapadni Balkan, koji je tokom posete početkom novembra naglasio da su sankcije spremne i usmerene na pojedince, navodi Klix.ba.
„Ove sankcije se odnose na pojedince i lideri moraju biti lično odgovorni. Jesmo razgovarali o sankcijama i sankcije su na stolu. I ne samo sankcije, postoje druga ekonomska sredstva koja se mogu provesti, ne samo protiv lidera koji provode antidejtonske aktivnosti, već i protiv onih koji im daju podršku, protiv kompanija koje im pomažu“, najavio je tada Eskobar.
Samo nekoliko sati pre nego što je odluka o novim sankcijama postala zvanična, Dodik je izjavio da najavljene sankcije SAD prema Republici Srpskoj i njemu lično nisu Sveto pismo, da na taj način oni, kako je naveo, pokazuju svoju nemmoć, ali i da je indikativno da se ministarska spoljnih poslova u Savetu ministara BiH Bisera Turković ponaša kao njihov portparol.
Turkovićeva je ranije danas najavila da će američke sankcije biti saopštene popodne.
Dodik je tim povodom rekao da nema nameru da aplicira za američku vizu, kao i da to ne bi učinio ni kada bi mu rekli da će mu skinuti sankcije pod kojima je već godinama.
Dodik je konstatovao da na sankcijama rade muslimani i Amerikanci zajedno, kao i neki njihovi mediji.
“Sankcije to je više njihova nemoć, ali je svakako indikativno da se Bisera Turković ponaša kao portparol tih subjektiviteta“, kazao je Dodik novinarima u Banjaluci.
Kada je Amerika u pitanju, kazao je Dodik, do sankcija će verovatno doći, da se Amerikanci ponašaju „arogantno“ i da to, naveo je, „zadovoljava osobe poput ministarke spoljnih poslova BiH“.
“Sankcije nisu Sveto pismo. Nemam nameru da tražim vizu za SAD, pa makar mi sutra ukinuli sankcije“, rekao je Dodik.
Rekao je i da ne može da zamisli zemlju u kojoj se, kako navodi, poput Turković, ministri raduju sankcijama za svoje građane.
“Krajnje je vreme da počnemo da imenujemo specijalne izaslanike da se bore protiv korupcije u Americi, ili Britaniji, da počnemo da mi njima uvodimo sankcije“, rekao je Dodik, uz napomenu da je to sarkazam.
Komentarisao je i najavljenen proteste u Briselu i drugim evropski zemljama i Kanadi, koje organizuju Bošnjaci u dijaspori, i istakao:
„Kada vidimo da muslimani organizuju proteste širom sveta, važno je da pošaljemo poruku 9. januara”, rekao je Dodik, koji je ponovo pozvao građane Republike Srpske na proslavu Dana Republike.
Dodik je govorio ispred zgrade Vlade Republike Srpske, gde je prisustvovao donaciji sanitetskih vozila vlade zdravstvenim ustanovama u Srpskoj.
Govoreći o narednim koracima u smislu političkih aktivnosti, Dodik je rekao da u ovu godinu ulazi sa željom da Republici Srpskoj vrati ustavni položaj.
Kao glavni cilj je naveo povlačenje Zakon o negiranju genocida i odluke Ustavnog Suda BiH o poljoprivrednom zemljištu i šuma Srpske, u suprotnom se, poručio je, neće nikada vratiti u institucije BiH.
„Način na koji bi se mogli mi vratiti u zajedničke institucije, jeste da se iz pravnog prometa povuče, ukine tzv. Inckov zakon“, rekao je Dodik.
Ponovio je da, ukoiko do toga ne dođe, nikada se, kazao je, predstavnici Republike Srpske neće vratiti u institucije BiH.
„Za nas je BiH velika nevolja, i velika regresija, niti je moguće napraviti nešto pozitivno. Zato mi kao sazreo narod imamo pravo da tražimo svoj status“, poručio je Dodik, prenela je sarajevska N1 tv.
BONUS VIDEO Dodik o vojsci u BiH
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare