Foto:Boko Haram Handout/Sahara Reporters via REUTERS

Teroristička organizacija Boko Haram preuzela je odgovornost za otmicu 300 učenika iz srednje škole u Nigeriji, i ovo nije prvi put da ova islamistička teroristička grupa izazove haos u zemlji u pokušaju da uspostavi Islamsku državu u Nigeriji.

Čovek koji se identifikovao kao lider nigerijskog Boko Harama rekao je da je ova islamistička grupa odgovorna za otmicu više od 300 školaraca, dok sa druge strane uznemireni roditelji mole vladu da osigura njihovo puštanje. Nepoznato je gde se nalazi oko 300 učenika, dok je nekolicina uspela da pobegne.

Učenici koji su uspeli da izbegnu otmicu prošle sedmice preskočivši ogradu vladine srednje škole u državi Katsina na severozapadu Nigerije i pobegnu kroz šumu, rekli su da su napadači bili naoružani sa puškama AK-47 te da su okupili sve žrtve pre nego što su ih odvezli.

Pročitajte još:

Boko Haram čije ime znači “zabranjeno je zapadno obrazovanje” na lokalnom hausa jeziku, od 2009. godine vodi pobunu na severoistoku Nigerije, ali ranije nisu vršili napade na severozapadu.

Zvaničnici Katsine rekli su da je nestalo oko 320 dečaka, a nigerijska vlada je saopštila da su razgovarali sa otmičarima koji su tražili otkupninu od najmanje jednog roditelja.

“Preklinjemo vladu da daju sve od sebe da ih oslobode”, rekla je Hadžija Umi, čiji se petnaestogodišnji sin nalazi među nestalima.

U audio poruci koju je Rojters dobio, muškarac za kojeg se pretpostavlja da je lider Boko Harama Abubakar Šekau rekao je da oni stoje iza otmie dečaka u Katsini.

“Ono što se dogodilu u Katsini je učinjeno zbog promovisanja islama i obeshrabrivanja neislamske prakse, jer zapadno obrazovanje nije vrsta obrazovanja koju dopuštaju Alah i njegov sveti poslanik”, rečeno je u poruci čija autentičnost još uvek nije utvrđena.

Jedan bezbednosni izvor rekao je agenciji da Boko Haram nije sam učestvovao u otmici već da su dečake nepoznati otmičari prodali islamističkoj grupi.

Boko Haram je 2014. godine oteo više od 200 devojčica iz škole na severoistoku države. Polovina devojčica je pronađena ili oslobođena dok su desetine koriščene u propagandne svrhe grupe a veruje se da u mnoge od njih mrtve.

Više od 30.000 osoba ubijeno je od kada je Boko Haram krenuo sa svojom pobunom sa ciljem stvaranja takozvane islamske države.

Ko su Boko Haram

Boko Haram promoviše verziju islama prema kojoj „haram“ znači da je muslimanima zabranjeno da učestvuju u bilo kakvoj političkoj ili društvenoj aktivnosti koja je u vezi sa zapadnim društvom, a to uključuje glasanje, nošenje košulja i pantalona ili sticanje sekularnog obrazovanja.

Boko Haram smatra da Nigeriju vode nevernici a nekoliko godina nakon pokretanja kampanje „prevaspitavanja“ zemlje, ambicije su im narasle i proširili su svoje polje delovanja i na susedne države.

Zvanično ime grupe je Džama’atu Ahlis Suna Lida’avati val-Džihad što na arapskom znači „Ljudi posvećeni širenju prorokovih učenja i džihada“. Sa druge strane, stanovništvo grada Maidugurija, gde grupa ima sedište, nazvali su ih Boko Haram što na husa jeziku znači „zapadnjačko obrazovanje je zabranjeno“.

Krvava istorija

Kada je Sokoto kalifat, koji je vladao današnjom severnom Nigerijom, Nigerom i južnim Kamerunom, pao pod britansku kontrolu 1903. godine, neki muslimani su se usprotivili zapadnjačkom obrazovanju.

Mnogi su odbijali da šalju decu u državne „zapadnjačke škole“, što je podržala vladajuća elita regiona koja smatra da obrazovanje nije prioritet.

U ovakvom okruženju, harizmatični muslimanski sveštenik Muhamed Jusuf osnovao je Boko Haram u Maiduguriju 2002. Podigao je verski kompleks u okviru kog su bile škola i džamija.

Mnoge siromašne muslimanske porodice iz cele Nigerije i okolnih zemalja upisale su tamo svoju decu.

Ali Boko Haram nije bio zainteresovan samo za obrazovanje. Njihov politički cilj je bio stvaranje Islamske države i škola je postala regrutni centar za džihadiste.

Boko Haram je 2009. izveo niz napada na policijske stanice i državne institucije u Maiduguriju, što je dovelo do opšte pucnjave na ulicama glavnog grada Borno države posle koje je stotine pristalica Boko Harama poginulo a hiljade stanovnika pobeglo iz grada.

Nigerijske snage bezbednosti vremenom su zauzele sedište grupe, zarobile borce i uhapsile Jusufa a njegovo telo su pokazali na nacionalnoj televiziji saopštivši da je Boko Haram gotov.

Boko Haram se međutim regrupisao pod novim vođom Abubakarom Šekauom i nastavio sa pobunom, da bi ih 2013. SAD proglasile terorističkom organizacijom.

nigerija
Foto: EPA/STR

Znak raspoznavanja

Znak raspoznavanja Boko Harama su napadači na motorima koji ubijaju policiju, političare i sve koje ih kritikuju uključujući druge sveštenike drugih muslimanskih tradicija i hriščanske propovednike.

Grupa je vremenom počela da izvodi sve smelije napade širom severne i centralne Nigerije, a borce vrbuje najviše u Kanuri etničkoj grupi, najvećoj u tri države. Večina Kanurija ima vrlo karakteristične ožiljke po licu i težak hausa akcenat što ih izdvaja od drugih Nigerijaca.

Iz sveta i regiona čitajte i:

Veze sa drugim teroristima

Posle interevendije nigerijske vojske, Boko Haram se povukao u Mandara planine blizu granice sa Kamerunom odakle izvode svoje napade na sela i gradove, pljačkaju, ubijaju i otimaju žene, decu i dečake. Žene koriste kao seksualno roblje dok muškarce vrbuju u svoje redove.

Posle otmice više od 200 devojčica koje su pretvorene u robinje i supruge, međunarodna zajednica se pobunila ali bez preteranog uspeha.

U međuvremenu, Šekau je proglasio kalifat u oblastima gde Boko Haram ima kontrolu i zarekao se na vernost Islamskoj državi okrenuvši leđa dotadašnjim saveznicima – Al Kaidi.

ISIS ih je prihvatio, nazvavši njihov kalifat Islamskom državom Zapadne Afrike i delom njihovog globalnog kalifata koji su pokušavali da uspostave.

Hronična beda

Vremenom, Boko Haram je izgubio većinu osvojenih gradova i povukao se u udaljene šume Sambisa, povlačeći se pred trupama sastavljenim od vojnika iz Nigerije, Kameruna, Čada i Nigera. Šeaku je smenjen i na njegovo mestp je stigao Abu Musv al Barnavi, za koga se veruje da je sin osnivača Boko Harama.

U oktobru 2012. grupa je oslobodila 21 otetu učenicu, ali Amnesti internešonel upozorava da je više od 2000 dece i dalje u rukama Boko Harama i da grupa, iako naizgled oslabljena, ima dovoljno terorističkih ćelija a i cveta u atmosferi hronične bede i siromaštva i krhkog obrazovnog sistema koji im bukvalno u ruke gura nove regrute.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare