Foto:EPA-EFE/BORIS PEJOVIC

Specijalno državno tužilaštvo Crne Gore krenulo je u akciju hapšenja osoba za koje se veruje da su zloupotrebile službeni položaj i nesavesno radile prilikom raspodele i trošenja novca od kredita iz Abu Dabi fonda. Ovime je nastavljen niz "seče" koju, otkada je počela sa radom nova Vlada, sprovodi njen potpredsednik Dritan Abazović.

Službenici Specijalnog policijskog tima uhapsili su juče četiri osobe osumnjičene za nenamensku raspodelu ali i trošenje novca, koji je 2015. i 2016. godine uplaćen u prvoj tranši kreditne linije iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Među uhapšenima je i donedavni predsednik Investiciono razvojnog fonda (IRF) Zoran Vukčević, a podgoričke Vijesti javile su da se i danas očekuje hapšenje još najmanje pet osoba, koje se nalaze na listi SDT.

U nalogu za hapšenje nalazi se ime nekadašnjeg ministra poljoprivrede Petra Ivanovića, koji je savetnik za ekonomska pitanja predsednika Mila Đukanovića i poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) u novom skupštinskom sazivu, a koga je Abazović nazvao „glavnim akterom“ ove afere.

Arapski krediti iz „Abu Dabi fonda“

Abu Dabi fond za razvoj je državna agencija Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je 2015. obezbedio kredit od 50 miliona dolara za podsticaj poljoprivrede na severu Crne Gore.

Pročitajte još:

Sporazum su potpisali tadašnji ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof.dr Petar Ivanović i predsednik odbora direktora Investiciono – razvojnog fonda Crne Gore Zoran Vukčević.

Istraga je pokrenuta u vezi sa podelom dela tog novca u iznosu od 23 miliona dolara, koje je Ministarstvo poljoprivrede dodelilo za devet crnogorskih firmi.

Predmet istrage je i činjenica da dodela novca nije odmah išla preko Investiciono razvojnog fonda (IRF), već je novac delilo Ministarstvo poljoprivrede, što je suprotno zakonu o bankama, piše RSE.

Sumnja se da su neke firme – korisnice kredita suprotno ugovoru, novac iz povoljnih kredita za koje je garanciju dala država iskoristile za druge namene.

Prema uslovima finansiranja iz Abu Dabi fonda, bilo je propisano da iznos kredita može da bude najmanje milion dolara, a najviše tri miliona. Novac je bio predviđen za namensko trošenje, po projektima.

Propisan je i uslov da korisnik kredita mora imati ulog visine jedne četvrtine vrednosti kredita.

Sedam od ukupno devet kompanija nije ispunjavalo ovaj uslov iz javnog poziva da dobije kredite otkrio je istraživački televizijski serijal Mehanizam, čiji novinarski tim je preko godinu i po istraživao slučaj kredita Abu Dabi fonda. Mehanizam je detektovao i sporne kredite.

Ide Dritan oko tebe…

Pravda će zakucati na vrata svakoga ko se ogrešio o zakon, poručio je Abazović krajem prošle godine i zaista, nova Vlada Crne Gore deluje rešeno da se obračuna sa najvećim uzurpatorima crnogorskog društva – kriminalom i korupcijom.

Sredinom januara, Abazović je na svom Tviter profilu prokomentarisao hapšenje gradonačelnika Ulcinja i šefa lokalnog DPS-a Ljora Nrekića i još nekoliko funkcionera, naglasivši da je „Vlada odlučna da svim zloupotrebama stane na kraj“.

Pet osoba među kojima je i predsednik Opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, uhapšeno je tada po nalogu Osnovnog državnog tužilaštva (ODT) u Ulcinju, zbog sumnji u partijsko zapošljavanje.

Pre toga uhapšen je i ambasador Crne Gore u Poljskoj.

Crnogorska policija uhapsila je krajem prošle godine i direktora Uprave za nekretnine Crne Gore Dragana Kovačevića pod sumnjom da je vođa kriminalne organizacije u kojoj su između ostalih delovali i Ana Lakićević, načelnica tivatske Područne jedinice te uprave, i Krsto Pavićević, geometar i ovlašćeni zastupnik firme Geo-arh.

Ova grupa “žarila je i palila” crnogorskim primorjem, koristeći državne resurse u privatne svrhe i kupujući nekretnine na najluksuznijim delovima obale – u Budvi, Tivtu.

Pozivi iz podzemlja

Crna Gora se u mnogim međunarodnim izveštajima pojavljuje kao zemlja sa ozbiljnim problemom sa organizovanim kriminalom koji ima duboke veze sa strukturama vlasti. Moizes Naim, autor analize objavljene pre par godina u Forin Afers, koji je Crnu Goru nazvao mafijaškom državom, smatra da su visoki vladini zvaničnici zapravo integralni igrači, ako ne i lideri kriminalnih preduzeća.

BONUS VIDEO

 

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagrams

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare