Belorusija obećava da će pozvati stručnjake iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO) da procene rad zdravstvenog sistema u toj zemlji.
Natalija Kačanov, predsedavajuća Saveta republike Belorusije, kaže su stručnjaci iz SZO pozvani 31. marta da bi „građani bili sigurni da vlada ništa ne krije i da ne pokušava da izgladi situaciju“, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Radio Sloboda (Beloruski servis) istakao je sedam pitanja koja bi, prema mišljenju čitalaca, SZO trebalo da postavi beloruskim vlastima:
1. Svetska zdravstvena organizacija stvorila je koronavirus kodove, koje preporučuju da se koriste za evidentiranje uzroka smrti uz odgovarajuće dokaze – U07.1 (za slučajeve potvrđene laboratorijskim testom) i U07.2 (za slučajeve potvrđene isključivo na osnovu kliničkih ili epidemioloških dijagnoza).
2. U mnogim zemljama vlasti su pokrenule velike kampanje za informisanje u svrhu borbe protiv virusa COVID-19. U medijima, u javnom prostoru, u prevozu, u objektima kojima je dozvoljeno da rade tokom karantina, istaknuti su saveti šta uraditi kako bi se ograničilo širenje virusa.
3. Jedna od najrizičnijih grupa tokom pandemije su starije osobe. U nekim zemljama, kako bi ograničile njihovo kretanje i sprečile prenošenje korona virusa, vlasti su organizovale volontersku pomoć i uvele odvojene sate tokom kojih stariji građani mogu da idu u prodavnice.
4. Čini se da je statistika slučajeva COVID-19 veoma neobična u kontekstu drugih evropskih zemalja sa gustom populacijom. Lekari su na društvenim mrežama objavljivali da im je zabranjeno da u dijagnozama evidentiraju ne samo infekciju koronarnim virusom, već i upalu pluća.
5. Mere fizičke udaljenosti mogu usporiti virus tako da se zdravstveni sistem može nositi sa velikim brojem pacijenata.
6. SZO smatra da uvođenje karantina na početku epidemije usporava širenje COVID-19. Sve države se pridržavaju saveta SZO, a Belorusija ne.
7. Beloruski lider je javno izjavio da se koronavirus može lečiti traktorom, votkom, kupanjem i igranjem hokeja (jer mraz ubija virus).