Foto: Reuters/Stevo Vasiljević, Shutterstock

Razlozi rekordno niske izlaznosti na prevremenim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori mogli bi biti prezasićenost birača izborima, izostanak nacionalnih tenzija, činjenica da više nema glasanja za smenu Demokratske partije socijalista (DPS), razočaranost političkom scenom i politikom aktuelne Vlade...

To su sinoćnje procene političkih analitičara i stranačkih zvaničnika nakon zatvaranja birališta. Na vanrednim parlamentarnim izborima, prvim nakon potpunog razvlašćivanja vlasti Demokratske partije socijalista (DPS), glasalo je između 56,4 i 56,7 odsto birača, što je skoro 20 odsto manje u odnosu na izbore 2020. godine (75,8 procenata). Odnosno, znatno manje u odnosu na drugi krug predsjedničkih izbora u aprilu ove godine, kada je poražen Milo Đukanović (DPS) i kada je glasalo gotovo 70 odsto građana.

Politikolog i profesor na Fakultetu “Donja Gorica” Predrag Zenović ocenio je da su ovi izbori nosili dozu izvesnosti i da su usledili nakon serije glasanja u prethodnom periodu. I on je saglasan, kako je rekao, da nije bilo velikog motivatora – “anti-DPS sentimenta”.

Čiji su glasači ostali kući

Metodolog Miloš Bešić ocenio je da je niska izlaznost veliko iznenađenje i da bi razlozi toga mogli biti prezasićenost izbornim ciklusima, to što nema nacionalnih tenzija, nezadovoljstvo ponudom, izostanak rušenja DPS-a, prenose Vijesti.me.

Foto: SAVO PRELEVIC / AFP / Profimedia/TANJUG/ MEDIABIRO/VLADA CRNE GORE/ SLUŽBA ZA ODNOSE S JANOVŠĆU/REUTERS/Stevo Vasiljevic

“Ne zna se čiji su glasači ostali kući…”, rekao je Bešić za TV Vijesti.

On je kazao da je jučerašnji izborni dan bio najdosadniji u skorijoj istoriji crnogorskog parlamentarizma, bez optužbi, incidenata…, navodeći i da to nikome ne nedostaje.

Predsednica Upravnog odbora Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević rekla je da niko nije mogao da predvidi nisku izlaznost. Ona je podsetila da su sva istraživanja ukazivala da je poverenje u političare na dnu lestvica, ali da se sada sa sigurnošću ne može tvrditi šta je razlog. Možda i to, saglasna je ona, i što više nema pominjanje stvarnih ili izmišljenih neprijatelja.

Politička analitičarka Nikoleta Đukanović kazala je da je malo ko očekivao ovako nisku izlaznost, s obzirom na turbulentne političke procese u poslednje vreme.

“Sveukupna politička klima i prošlonedeljne dojave o bombama donele su da građani u manjoj meri izlaze na izbore. S druge strane, čini se da građani danas slobodnije glasaju. Ne govorimo o disciplinovanom političkom telu kao ranije”, kazala je ona za TVCG.

Neuobičajeno miran izborni dan

Jučerašnji izborni dan protekao je neuobičajeno za crnogorske prilike – izuzetno mirno. U blizini biračkih mesta gotovo da nije bilo građana, automobila… pa se nedeljno poslepodne po malo čemu razlikovalo od onih kada nema glasanja.

Kada su u pitanju nepravilnosti, one neće znatnije uticati na izborni proces, kako su rekli posmatrači iz civilnog sektora. Glasanje je prekidano zbog nevremena – u Rožajama zbog problema sa elektronskom identifikacijom birača…

Šef Pravnog odeljenja Centra za monitoring (CeMI) Ognjen Mitrović rekao je na pres konferenciji da je prijavljen manji broj nepravilnosti u odnosu na ranije. Dodao je i da su izostale pojedine nepravilnosti koje su bile učestale u prethodnim izbornim procesima, a koje su se odnosile na povrednu tajnosti glasanja.

Sat vremena pred zatvaranja birališta građanima su stizale poruke pojedinih koalicija sa pozivom da izađu i glasaju njihovu listu.

“Ovako postupanje je suprotno ZIOP i načelu ravnopravnosti svih podnosilaca izbornih lista”, rekao je Mitrović na pres konferenciji.

Predsednik Državne izborne komisije (DIK) Nikola Mugoša rekao je da njima i opštinskim izbornim komisijama do zatvaranja birališta nisu podnošeni prigovori na izborni proces.

On je kazao da će u Tuzima biti ponovljeno glasanje na jednom biračkom mestu.

CDT je objavio da je glasanje prekinuto i biračko mesto zatvoreno u 15.30 nakon incidenta sa glasanjem putem pisma. Do toga je došlo, kako su objasnili, zbog toga što je predstavnik jedne liste pokušao da napusti biračko mesto noseći glasačke listiće namenjene za glasanje putem pisma, u čemu su ga sprečili drugi članovi.

Ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić je nakon zatvaranja birališta napisao na Tviteru da je izborni dan protekao bez značajnijih problema, kao u najrazvijenijim demokratskim državama.

Amar Borančić iz koalicije „Zajedno“ kazao je sinoć da su njihove procene takve da su njihovi birači „bili vrlo agilni na izborima i da su doiminantno izašli“

Kordić: Birači možda umorni, četvrti izbori za devet meseci

Potpredsednica Nove srpske demokratije i kandidatkinja za poslanicu koalicije “Za budućnost Crne Gore” (ZBCG) Simonida Kordić rekla je da je “atipična izlaznost za izborni standard u Crnoj Gori” obeležila jučerašnje izbore.

“To je posledica toga što su na političkoj sceni splasnule tenzije nakon pobede nad DPS-om 30. avgusta 2020. godine, ali i nakon pobede nad Milom Đukanovićem na predsedničkim izborima. S druge strane, birači su možda umorni jer su ovo četvrti izbori u poslednjih devet meseci. To su okolnosti koje su u velikoj meri uticale na ovakvu izlaznost. Ali, važno je da je izborni dan prošao mirno”, istakla je Kordićeva.

Foto: Reuters/Savo Vasiljević, Privatna arhiva, Nova.rs

Ona je navela da sav rad koalicije ZBCG tokom kampanje ukazuje da će ostvariti dobar izborni rezultat.

“Mislimo da je jako važno da taj rezultat učini raspored mesta u parlamentu takvim da budemo okosnica stvaranja buduće Vlade. To je i potreba koju su građani iskazali na izborima 2020. Da bi imali državu demokratije, to ne možemo graditi na sistemu koji nije bio podesan za državu. Mi imamo volju, spremnost i kapacitet da uđemo u postupak demontaže tog sistema”, naglasila je.

PROČITAJTE JOŠ:

Nije bilo slavlja po ulicama

Sinoć nije bilo kolona automobila i zastava na ulicama Podgorice, ali ni drugih gradova – što je bilo obeležje većine prethodnih izbora, kada su tako slavili pobednici izbora.

DPS i njeni saveznici su ranije pobede obeležavali i vatrometom, te kolonama automobila u kojima su pristalice mahale crnogorskim zastavama.

S druge strane, razvlašćivanje DPS praćeno je okupljanjima na kojima su se vijorile trobojke i srpske zastave.

Sinoć osim u štabu PES-a uglavnom nije bilo slavlja kod drugih partija. Nakon saopštavanja preliminarnih rezultata, ispred štaba PES-a je ispaljen vatromet. Slavlje po ulicama je izostalo.

BONUS VIDEO: Milatović sa suprugom glasao u Podgorici

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar