Milica Đurđević Stamenkovski, ministarka u Vladi Srbije lažirala je da je završila Fakultet političkih nauka u Beogradu, a umesto toga završila je ruski Institut za dijasporu i integracije. Celokupan studentski program trajao je skromnih 260 sati, a malo je poznato da je ovaj institut osnovan na inicijativu čoveka iz Jedinstvene Rusije, stranke iza koje stoji predsednik Vladimir Putin. Ipak, slučaj ministarke Đurđević Stamenkovski nije jedinstven, niti izolovan kada je reč o naprednjačkim kadrovima.

Iako je ministarka i liderka Zavetnika Milica Đurđević Stamenkovski objavila da je završila Fakultet političkih nauka u Beogradu, CINS je otkrio da to nije istina. Status studentkinje izgubila je još 2020. godine, ali je umesto toga nova ministarka završila jedan drugi fakultet – i to ruski.

Kako je objavio CINS, u izjavi za ovaj istraživački medij, Đurđević Stamenkovski je rekla da je diplomu stekla tek ove godine na ruskim Institutu za dijasporu i integracije.

Prema pisanju ovog istraživačkog medija, za to nije nije pružila dokaz jer se je prema njenim rečima predala dokumentaciju za upis na magistarske studijje na Ruskom državnom socijalnom univerzitetu.

Milica Đurđević Stamenkovski Foto:

Institut za dijasporu i integracije je, prema podacima sa njihovog sajta, osnovan 1996. godine, a licencu za pružanje dodatnog obrazovanja dece i odraslih, kao i dodatnog stručnog obrazovanja su dobili 2019. godine od Moskovskog odeljenja za obrazovanje.

Prema podacima sa sajta Institut nudi kurseve i iz političkih nauka, koji traju od 36 do 72 sata.

U odgovoru za CINS Institut za dijasporu i integracije kaže da je „Milica Đurđević Stamenkovski od 2020. do 2024. prošla obuku na Institutu država SNG (Institut za dijasporu i integracije), specijalnost politikologija. Program je trajao 260 akademskih sati. Pomenuti program realizuje se na ruskom jeziku, uzimajući u obzir posebnosti za strane studente“.

U svakom slučaju, Đurđević Stamenkovski je slagala da je stekla diplomu na FPN, ali nije prva političarka ili ministarka koja je obmanula javnost u vezi sa obrazovanjem. Niz je nepregledan, a brojni akteri spornih diploma i dalje se aktivno bave politikom i predstavljaju najviše državne funkcionere.

Milica Đurđević Stamenkovski Foto: M.M./ATAImages

Tomina diploma u arhivi, ministar finansija plagijator

Funkcioneri Srpske napredne stranke ovu su matricu doveli do savršenstva, a priče o SNS i lažnim diplomama pokrenuo je bivši predsednik Tomislav Nikolić.

U predizbornoj kampanji 2012. godine Nikolić u emisiji na TV Prva, nije uspeo da odgovori na pitanje profesora Filozofskog fakulteta Jova Bakića na kom smeru je završio master studije.

“Ako vas interesuje moja diploma, pogledajte u arhivi fakulteta moje radove, a možete i da dođete kod mene kući, ako vas to toliko interesuje. Nisam završavao škole da bih se time hvalio. Kao da je za predsedničkog kandidata bitno kakvu je školu završio”, rekao je Nikolić.

Tomislav Nikolić Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Slučajem njegove diplome nastavila je da se bavi političarka Aleksandra Jerkov koja nije uspela da dobije odgovor od privatnog novosadskog fakulteta da li je Nikolić kod njih stekao diplomu, a zatim ga je pozvala da objasni građanima gde je i kojom ocenom diplomirao.

Zatim se pod lupom našao doktorat aktuelne guvernerke Narodne banke Srbije Jorgovanke Tabaković. Prve informacije o tome da je guvernerkin doktorat lažan objavio je CINS 2016. godine.

Jorgovanka Tabaković Foto: Amir Hamzagić/Nova.rs

Novinari su analizom njene disertacije „Instrumenti centralne banke – dometi i ograničenja na primeru Republike Srbije“ na Fakultetu za uslužni biznis, Univerzitet Educons iz Sremske Kamenice, ustanovili da je više od 20 odsto teksta preuzeto bez citiranja iz radova i knjiga ekonomista ili akademaca.

Tom prilikom su naveli da je ona bez citiranja preuzela radove svog nekadašnjeg saradnika u NBS-u Nikole Tasića, ekonomiste Mehmeda Murića i profesorke Lidije Barjaktarović sa Univerziteta Singidunum, Jasne Atanasijević sa Univerziteta u Novom Sadu i drugih.

Kad je ministar siniša Mali u pitanju, sve je počelo godinu dana nakon što je doktorirao.

Foto:TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Zahtev da se tadašnjem gradonačelniku Beograda zbog plagijata ne dodeli titula doktora nauka predala je grupa od 330 akademika i univerzitetskih profesora u Rektoratu u Beogradu. Slučaj je tavorio sve do dolaska Ivanke Popović na čelo Beogradskog univerziteta, a njegovo razrešenje ubrzali su i studenti iz udruženja „1 od 5 miliona“, koji su 12 dana zaredom danonoćno blokirali zgradu Rektorata. Mimo svih očekivanja, doktorat Siniše Malog je pao, jer je na 51. stranici doslovno preuzimao tuđe tekstove, bez navođenja izvora, što je Univerzitet ocenio kao neakademsko ponašanje i proglasio ga nevažećim.

Nebojšin fakultet u Sava centru

Nekako podudarno sa Malim, nastala je i afera oko diplome ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića. Tadašnji opozicioni Savez za Srbiju optužio je ministra Stefanovića za krivično delo falsifikovanja, jer je na beogradskom fakultetu Megatrend nostrifikovao diplomu koju je stekao u Velikoj Britaniji u školi koja ne postoji, što je naknadno i potvrđeno.

Nebojša Stefanović sednica Predsedništva SNS Foto:TANJUG/ RADE PRELIĆ

Ministarstvo prosvete je odbilo njihov zahtev da se ispita Stefanovićeva diploma i taman kad je izgledalo da je slučaj zabašuren, nogu ministru, iako nenamerno, postavio je vlasnik Megatrend univerziteta Mića Jovanović. U pokušaju da skine ljagu sa imena svog univerziteta, Jovanović je agenciji Tanjug pokazao studentski dosije Nebojše Stefanovića.

Doktor Šapić, Martinović i Bečić

Bivši poslanik Demokratske stranke Balša Božović razotkrio je i prevaru oko doktorata poslanika SNS Aleksandra Martinovića. On je, naime, u periodu od 2005. do 2009. godine šest puta objavio jedan isti naučni rad, samo pod drugačijim naslovom i tako stekao pravo da doktorira.

Tema medija bila je i lažna diploma Ekonomskog fakulteta u Subotici, koja se našla u rukama poslanika SNS Igora Bečića. Upitnu diplomu ima gradonačelnik Beograda i potpredsednik SNS Aleksandar Šapić, a Peščanik je objavio da je veliki deo njegove doktorske disertacije zapravo prevod sa engleskog delova knjige “Selling and Sales Management”.

BONUS VIDEO: Plagijator Siniša Mali ponovo doktor: Šta kaže VAR?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare