Sastanak Aleksandra Vučića i Analene Berbok Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

Uoči parlamentarnih izbora u Srbiji, nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok izražava "ogromnu zabrinutost zbog tendencija nacionalističke propagande" u toj zemlji.

„U Evropi ne može biti sivih zona“. To je bio deo odgovora Analene Berbok na pitanje postavljeno tokom konferencije za novinare u Ljubljani, koje se odnosilo na predstojeće parlamentarne izbore u Srbiji 17. decembra, kao i na ruski uticaj u toj zemlji.

„U vreme kada ruski predsednik, koji u svom imperijalnom ludilu napada ne samo Ukrajinu, već i mirovni poredak Evrope, mora biti jasno da se zalažemo za mir“, rekla je šefica nemačke diplomatije. To je, dodala je, pokazalo 55 država na nedavnom sastanku OEBS-a u Skoplju, a to se još više odnosi na samu Evropsku uniju. „Naša saradnja je naše životno osiguranje“, naglasila je Berbok.

Analena Berbok Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Zapadni Balkan u EU – geostrateški neophodan
Ministarke spoljnih poslova Nemačke, Berbok, i Slovenije, Tanja Fajon, pružile su uveravanja da će pogurati dalje pristupanje Zapadnog Balkana Evropskoj uniji. „To proširenje je geostrateška neophodnost“, naglasila je Fajon.

Pritom je veoma važno da se, istovremeno s procesom pristupanja Ukrajine, Moldavije i Gruzije Evropskoj uniji, ne zaboravi Zapadni Balkan. „Agresija u Ukrajini značajno je povećala bezbednosne rizike u zemljama Zapadnog Balkana“, upozorila je slovenačka ministarka.

Ona se ujedno požalila zbog odlaska velikog broja mladih ljudi iz zemalja Zapadnog Balkana, što je rezultat nedostatka perspektive. „Oni više nemaju poverenja u ovaj procesa proširenja“, objasnila je Fajon.

Posebnu dinamiku procesu proširenja, kako je rekla, daće predstojeći izbori u Srbiji. „Nadam se da će izbori biti demokratski i transparentni“, kao i da će „EU do kraja godine poslati važne signale Zapadnom Balkanu“.

PROČITAJTE JOŠ:

Fajon očekuje, pre svega, napredak u pristupnim pregovorima sa Bosnom i Hercegovinom i ukidanje viznog režima za Kosovo. „Do kraja decenije treba da preduzmemo dalje korake u pogledu proširenja na Zapadni Balkan“, poručila je slovenačka ministarka spoljnih poslova Tanja Fajon.

Berbok ima poruku za Beograd
Njena nemačka koleginica Berbok osvrnula se na odnos rukovodstva u Beogradu prema Evropskoj uniji i njegove bliske veze s Rusijom: „Kada govorimo o proširenju, jasno je da ne možete sedeti na dve stolice istovremeno“. Pregovori o pristupanju, kako naglašava, zbog toga moraju da budu praćeni posvećenošću miru, bezbednosti i vrednostima Evropske unije.

„Zato toga sam izuzetno zabrinuta zbog najnovijih dešavanja, posebno u Srbiji, u vezi s tendencijama nacionalističke propagande“, rekla je nemačka ministarka spoljnih poslova.

Stav Srbije, kaže, utiče i na dalju saradnju te zemlje i Evropske unije. „To takođe znači da pažljivo pratimo nove izbore u Srbiji“, rekla je Berbok. Vlada Srbije, kako je naglasila, mora da primeni preporuke OEBS-a u vezi s demokratskim institucijama i ljudskim pravima.

Foto:Vesna Lalić/Nova.rs

Političarka nemačkih Zelenih posebno je ukazala na „dosadašnji neuspeh da se garantuje jednak pristup medijima svim političkim kandidatima“, a govorila je i o pritiscima na birače i zloupotrebi javnih funkcija i resursa od strane Vlade Srbije. „Zato je važno da pažljivo pratimo te stvari i kada je reč o ovim izborima“, naglasila je Berbok.

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar