Smena direktora BIA Aleksandra Vulina, sudeći prema navodima iz medija, ponovo se nalazi na vrhu agende aktuelne vlasti u Srbiji. Nakon odluke SAD da se uvrsti na listu sankcija ove države jer je optužen da je učestvovao u trgovini oružjem i narkoticima, veliki je pritisak na Srbiju da smeni Vulina i postavi nekog od poverenja za kim zapadni partneri žele da sarađuju. Sagovornici Nove veruju da će Vulin biti smenjen, jer se tako otvara prostor za dublju saradnju sa Zapadom, zbog čega je Vulin teret i problem za koji očekuju da će uskoro biti rešen.

Nedeljama se Aleksandar Vulin nije pojavljivao u javnosti, praktično od trenutka kada je 11. jula stavljen na listu američkih sankcija SAD zbog umešanosti u trgovinu oružjem i narkoticima. Za SAD je tog momenta i zvanično stavljena tačka na saradnju sa Vulinom, ali je i ozbiljno dovedena u pitanje i komunikacija sa srpskim bezbednosnim strukturama.

Vulin je nestao iz javnosti, a ponovo je u prvi plan dospeo nedavno kada je Danas objavio informaciju da bi ubrzo trebalo da bude smenjen sa ove funkcije.

Aleksandar Vulin Foto:Milos Tesic/ATAImages

I predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušao je da odbrani Vulina tvrdeći da je i on sam bio na listi sankcija SAD i da se čekaju konkretni dokazi iz Vašingtona. Pored pisanja u medijima, te sada već upadljivog neprisustva u javnosti, i stručnjači koji prati bezbednosnu politiku skloni su mišljenju da je Vulin na izlaznim vratima BIA.

Nikola Lunić iz Saveta za strateške politike kaže za Novu da bi eventualna smena Vulina otvorila prostor za jos produktivniju saradnju sa Zapadom, posebno sa SAD, koje su i uvele sankcije direktoru BIA. Osim toga, sagovornik Nove podseća da je odmah nakon postavljanja Vulina na čelo BIA stigao i zvaničan stav SAD koji je predstavio ambasador Kristofer Hil.

Nikola Lunić
Foto: Printscreen/YouTube/Tv Most

„Prvog dana kada je Vulin postavljan za direktora BIA, ambasador SAD Kristofer Hil saopštio je zvaničan stav, a to je da Srbija može da postavlja koga želi na određene funkcije, ali isto tako SAD može da odluči da li će sarađivati sa takvim licima ili ne. To je u diplomatskom maniru bila eksplicitna poruka i do danas je potvrđena i sankcijama. Za SAD je u ovom trenutku neprihvatljiva saradnja sa licima poput Vulina“, ističe Lunić za Novu.

Naš sagovornik naglašava da Vulinova jednostrana geopolitička orijentisanost smeta nacionalnim interesima Srbije.

„Vulin je emotivno i jednostrano geopolitički orijentisan, što u ovom trenutku definitivno smeta nacionalnim interesima Srbije. Da li će Vulin biti smenjen ili ne, to je pitanje za donosioce odluka koji su ovlašćeni za to, ali je jedna stvar sigurna. Što pre Vulin bude smenjen, to će biti otvorenija i prisnija saradnja sa Zapadom i SAD. U ovom trenutku, partnertstvo i bliski odnosi sa SAD su od strateškog interesa za Srbiju“, objašnjava sagovornik Nove.

Iz rukodovstva Srbije u nekoliko navrata slati su signali da je Srbija raspoložena za strateško partnertstvo sa SAD, što je delimično propraćeno i na medijima bliskim režimu koju su znatno promenili narativ prema Zapadu u poslednjih nekoliko meseci.

Lunić napominje da ukoliko ulazimo u dublju saradnju sa ODKB, koju je Vulin definisao u Strategiji nacionalne bezbednosti, možemo u geopolitičkom kontekstu da imamo opravdanu bojazan za opstanak Srbije kakvu danas poznajemo.

Aleksandar Vučić i Aleksandar Vulin Foto:Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

„Geopolitičke okolnosti nam nameću da je dobra saradnja i eventualno savezništvo sa Zapadom sada ultimativno. Zbog toga je logično da naše rukovodstvo održava takve odnose i eventualno ih pobošljava, pa čak i po cenu fotelje odanog koalicionog partnera“, zaključuje Lunić.

Da Vulin nije u potpunosti odlučio da napuste svetlla reflektora, kamera i javnosti potvrđuje i njegov nedavni dolazak na događaj na kojem je bio i ambasador SAD Kristofer Hil. Javnost je to protumačila kao poslednji trzaj direktora BIA da izgladi odnose sa Zapadom, ali u zvaničnim izjavama Vašington nije menjao svoj stav.

Da je Vulin pred smenom tvrdi i bivši direktor Vojnobezbednosne agencije (VBA) Momir Stojanović koji veruje da će Vulin biti smenjen i da je to izvesno budući da se nalazi na listi sankcija SAD.

Momir Stojanović Foto: Ivan Dinić/Nova S

„Da smo mi uređeno društvo u kome se ceni profesionalizam i kredibilnost, Vulin nikada ne bi ni došao na čelo BIA. Sklon sam verovanju da će Vulin biti smenjen, kako je to objavio list Danas. Ali, sasvim sigurno mu je obećano nešto da bi napusio dužnost. Špekuliše se da bi Marko Đurić bio njegov naslednik, što bi značilo da u našoj kadrovskoj politici u državnim organizama ima uticaja stranog faktora. Izvesno je da će biti smene Vulina zbog sankcija SAD, a sigurno znam da predsednik Srbije vodi računa o interesima stranih centar moći“, objašnjava Stojanović za Novu.

Komentarišući mogućnost da aktuelni ambasador Srbije u SAD Marko Đurić sedne u fotelju direktora BIA, o čemu se u javnosti uveliko spekuliše, Stojanović podseća na detalj sa sastanka u Beloj kući kada je potpisan Vašingtonski sporazum 2020. godine.

Marko Đurić Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

„Javnost je olako prešla preko izjave Aleksandra Vučića kada je potpisan Vašingtonski sporazum u Beloj kući. Vučić je sam izjavio da mu je tadašnji predsednik SAD Donald Tramp rekao da bi ovaj dečko (Marko Đurić prim. aut) bio sjajno rešenje za ambasadora u SAD. Vučić je nakon toga požurio da taj predlog Trampa ispuni i imenuje Đurića za ambasadora“, naglašava Stojanović.

Na naše pitanje šta govori o stanju u bezbednosnom sektoru gde su ključni ljudi bezbednosnog sektora Aleksandar Vulin i Bratislav Gašić konstantno u središtu brojnih afera, Stojanović dodaje da je njihov cilj da se institucije stave pod partijsku kontrolu.

#related-news_0

„Mi imamo tri čoveka koji se rotiraju poslednjih 11 godina na čelu bezbednosnih sektora: Nebojša Stefanović, Bratislav Gašić i Aleksandar Vulin. Nameće se logičan zaključak da su to najveće eksperti i stručnjaci u sektoru bezbednosti, ali da li je to tako ostavljam građanima i stručnoj javnosti da sami procene. Pre svega reč je o partijskim izaslanicima, ljudima od najvećeg poverenja koji treba da stave institucije pod partijsku kontrolu, a ne da omoguće uspešan rad tih institucija“, zaključuje Stojanović.

Podsetimo, Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) uvela je 11. jula sankcije direktoru BIA i bivšem ministru unutrašnjih poslova Srbije Aleksandru Vulinu. On je osumnjičen za koruptivne poslove, prvenstveno u širenju ruskog malignog uticaja u Srbiji.

Kako se navodi u izveštaju, Vulin je umešan u međunarodni organizovani kriminal, trgovinu narkoticima i zloupotrebu javne funkcije.

Njegove postupci su, kako se navodi, unapredili korupciju u državnim institucijama u Srbiji, a pod tim se misli na zloupotrebu položaja za lične interese, a to podrazumeva i uključenost u trgovinu narkoticima.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare