Aleksandar Vučić Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Direktna veza između naše i Trampove propagandne mašinerije je populizam koji se izuzetno dobro oseća u teorijama zavere neutemeljenim u stvarnosti, izjavio je u intervjuu FoNetu novinar Branko Čečen i ocenio da slučaj litijum može da bude okidač za promene i da je vlast na vrhu "neprijatne piramide", jer se nalazi na "konju koji je mnogo divalj".

On je u serijalu Kvaka 23 skrenuo pažnju na apsurdnu situaciju u kojoj neko Trampu „udari šamar, a onda se ovde tabloidi bace na pod, držeći se za obraze, i počnu da skarliču nad sudbinom nekoga ko sa tim apsolutno nikakve veze nema, a to je predsednik Vučić“.

To je apsurdno, ali je u isto vreme logičan nastavak sve „luđih i luđih narativa“ unutar propagande Vučića i njegovog režima“, rekao je Čečen u razgovoru sa Zoranom Sekulićem.

Kako je ilustrovao, jedna izuzetno agresivna vlast, koja je prekršila gotovo sva ljudska i građanska prava i koja je izvor agresije, odvojena od realnosti, jer realnošću ne sme da se bavi, „optužuje šaku jada preostalih nezavisnih medija i novinara za potencijalne atentate“.

Branko Čečen Foto:FoNet/Milica Vučković

„Oni izvode svoj propagandni šou koji je neka vrsta paralelne realnosti, ali su oni vrlo realni ljudi koji znaju šta rade i znaju zašto to rade, a cela stvar je u čerupanju ove zemlje“, ukazao je Čečen.

Prema mišljenju Čečena, reč je o ludačkom bogaćenju krugova oko njih i uspostavljanju strahovite moći zbog toga što su svi koji imaju neku finansijsku poslovnu ili političku moć direktno interesno vezani za njih i zavise jedni od drugih, i vlast od njih i oni od vlasti.

To naravno vodi do užasnog raslojavanja, ocenio je on i upozorio da je svako raslojavanje praćeno izuzetnim porastom nasilja.

Ta propagandna balončina laži i izmišljenih situacija ima za cilj da otkloni pažnju javnosti od silne krađe i užasa koji se kod nas događaju, ali ima posledice u svakodnevnom životu svih nas, smatra Čečen.

Upitan da li kampanje protiv neistomišljenika i medija koje vlast ne kontroliše, po zakonu velikih brojeva, mogu biti opasne po život, on je odgovorio da apsolutno mogu i podsetio da se to već dogodilo više puta.

Mislim da smo, kao društvo, odustali od svojih ljudskih i građanskih prava koja se krše u sve većoj meri i da to svaki put vodi u normalizaciju novog, višeg stepena kršenja tih prava, naglasio je Čečen.

On procenjuje da će cela ta stvar neminovno da eskalira i loše da se završi, jer će da postane sve agresisvnija, a posledice sve radikalnije i zato očekuje da „počnu da nas hapse, kao kod Putina“.

Čečen podseća da su devedesetih godina u većem delu perioda vladavine Slobodana Miloševića nezavisni novinari mogli da računaju barem na podršku razvijenih demokratija, ali da danas to nije tako.

Danas razvijene demokratije žele litijum i uopšte ih ne zanima šta će da se dogodi sa novinarima, rekao je on i primetio da vlast dobija razne dilove i da se oseća slobodno i zaštićeno od pritiska Zapada da nešto učini u pogledu naših prava i sloboda.

Novinari ne mogu da se zaštite od aparata sa 45.000 policajaca, vlasti koji ima zapanjujuće mnogo novca, koja ima i crni novac izvučen iz legalnih tokova zemlje, niti od direktne veze vlasti sa organizovanim kriminalom, predočio je Čečen.

Branko Čečen Foto:FoNet/Milica Vučković

Upitan o tome da je litijum u Srbiji za Zapad naglo postao prvorazredno pitanje, važnije i od Kosova, on je odgovorio da je to pitanje sve vreme važnije od samog Kosova.

Sve dok balansira, Vučić može da računa na dogovore unutar kojih će mu biti dopušteno da nam radi to što nam radi i da radi sve gore i gore stvari, ako od toga zavise vitalni interesi neke zapadne demokratije, uveren je Čečen.

„To važi i za Kosovo, u kojem više ne znam šta je još ostalo da se da, jer je naša država, jedno po jedno, dala sve, zarad raznih dogovora i mogućnosti da nadalje zloupotrebljava i iscrpljuje ovu zemlju i cedi je, a to se ogađa i sa litijumom“, naglasio je Čečen.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare