"Ako je cilj glasanje o poverenju Vladi u Skupštini, čemu onda protesti, rokovi i čekanje?", izjavio je profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić. On je dodao da protesti više „ne rade“ i da opozicija treba da radi na tome da vrati poverenje u institucije - "kakve god one bile".
Sinoć je u Beogradu održan protest zbog nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u kojoj je poginulo 14 ljudi.
„Nedavno sam čitao Vitgenštajnov ‘Tractatus’. On to završava rečenicom – ‘ono o čemu se ne može govoriti, o tome se mora ćutati’. Ne mogu ništa objektivno da kažem o opoziciji ili o protestima, ali nije red ni da ćutim. Postavio bih jedno retoričko pitanje – ako je cilj opoziv Vlade, tj. glasanje o poverenju Vladi u Skupštini, čemu onda protesti, rokovi i čekanje. Ako možete institucionalno sve da pokrenete, čemu onda ulica?“, izjavio je Bojan Vranić za N1.
Komentarišući izjavu Srđana Milivojevića da bi se trebalo obratiti Aleksandru Vučiću jer je on postavio premijera, Vranić je rekao da je to „zamena jednog SNS-a drugim“.
„Zašto preskačete institucije, zašto preskačete Skupštinu Srbije? Zašto uopšte konsultovati presednika? U krajnjoj liniji, predsednik vam je ponudio taj neki polulegalni referendum… Postavlja se pitanje gde je odgovor opozicije na to“, naveo je Vranić.
On je dodao da je SNS, „po ko zna koji put na istu modlu preigrao opoziciju, nasiljem i desničarskim elementom“.
„Dan pre toga je u jednoj emisiji predsednik Srbije rekao da oni tačno znaju šta će sutradan demonstranti u Novom Sadu da rade, opisao je sve, svaku akciju je nabrojao, dakle, u prevodu – najavio je sve i vi ne promenite plan kretanja i ponovo se desi isto i pitam se – dokle više“, naveo je Vranić.
On je dodao da protesti više „ne rade“.
„Dakle, mora da se nađe neko drugo rešenje. Jedino što ja vidim, jeste da se proba da se nađe neka institucionalna rupa, kroz koju mogu zahtevi da se provlače, i u krajnjoj liniji, da se čak i pregovara sa SNS- om. Jer ako hoćete da to, kako se to popularno kaže – ‘iznesete pred narod’ – usput, neko mora da nauči da nije reč o narodu, nego građanima, a narod je kod SNS-a… Dakle, kada napravimo tu vrstu distinkcije, možda se i izmaknemo iz populizma – bilo levog, bilo desnog i vratimo se u normalne institucionalne tokove i onda će početi da ‘radi’ ovo što opozicija sada hoće, a to je povratak poverenja u političke partije“, kazao je Vranić.
On je rekao da bi, ako se ima u vidu nesreća u Novom Sadu, koja se tiče zakona o izgradnji i infrastrukturi, tj. prakse donošenja lex specialis-a, trebalo pregovarati o promeni tog zakona.
„Neka SNS kaže – mi to nećemo, ali onda je lopta odgovornosti kod njih“, naglasio je Vranić.
On je, osvrćući se na plan da se, ukoliko ne budu ispunjeni zahtevi opozicije, traži opoziv Vlade, kazao – da Vlada neće pasti.
„Mora se malo razmišljati unapred. Prvi zahtev je da premijer Vučević podnese ostavku. Ako on podnese ostavku, pada Vlada i idu novi izbori. Postavlja se pitanje – imajući u vidu da stranka Dragana Đilasa nije htela da izađe na lokalne izbore, jer uslovi nisu bili promenjeni – koji su to uslovi promenjeni u poslednjih šest meseci, pa sada hoćete da izađete na izbore“, ocenio je Vranić.
On je kazao da je opozicija sada mogla da ide na neke, kako je rekao „skromnije ciljeve“.
„Ne ciljati baš na premijera, nego na neke od ministara. Npr. Tomislav Momirović – činilo mi se da će on – čak i da nije bilo ove strašne tragedije da ‘popije’ ostavku, jer je zapretio ‘Maksiju’ zatvaranjem. To je bio toliki skandal, da je predsednik sutradan morao da ide na Sajam hrane i da kaže – nismo baš tako mislili“, podsetio je Vranić.
On je naglasio da opozicija mora da radi na tome da vrati poverenje u institucije – „kakve god da su one“.
„Jednog dana će se valjda promeniti vlast i doći će druge stranke. Valjda oni neće vladati na isti način. Dakle, neće valjda biti te direktne vladavine, gde vi stalno nešto pitate neki imaginarni narod, a ne poštujete pravila i procedure“, rekao je Vranić.
Komentarišući izjavu Aleksandra Vučića da je opozicija samu sebe upropastila, on je rekao da je, nažalost, predsednik Srbije u pravu.
„SNS je uspeo da dovede opoziciju u ono stanje američke diplomatije koja kaže – ne pregovaramo sa teroristima. Dakle, ne u smislu da su opozicija teroristi – ali što bi sada SNS pristala na nešto što izgleda kao ucena opozicije“, upitao je Vranić.
Govoreći o tome zašto je opozicija nedovoljno dobro organizovala proteste, rekao je da je „sve stvar loše pripreme“.
„Pretpostavljam da se opozicija vodila iskustvom protesta posle ‘Ribnikara’, koji nisu imali ovu vrstu problema. Ali SNS nije želeo da ponovo dopusti šest meseci masovnih protesta i očigledno je da je morala da bude urađena neka akcija da se u startu protesti delegitimišu i da više nemaju onu snagu“, zaključio je za N1 profesor Fakulteta političkih nauka Bojan Vranić.
***
BONUS VIDEO – Dan uživo: Ivan Vanja Alač
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare