Približava se konstituisanje beogradskog i republičkog parlamenta, a opozicija najavljuje opstrukciju njihovog rada. Pominje se neučestvovanje u formiranju skupštinskih tela, nedolazak na sednice i na zasedanja odbora. Međutim, postavlja se pitanje da li se nešto ovim može postići. Prema mišljenju sagovornika Nove, gotovo ništa. Štaviše, ovakvi potezi u kampanji za lokalne izbore mogli bi biti kontarproduktivni.
Kako saznaje Nova, predstavnici opozicije u narednim danima imaće niz sastanaka kako bi koordinisali svoj rad pred konstitutivnu sednicu Skupštine Srbije.
„U opticaju je nekoliko scenarija, a na koji način ćemo delovati u parlamentu zavisiće od dogovora celokupne koalicije „Srbija protiv nasilja“. Ono što je sasvim sigurno, to je da će određena vrsta opstrukcije rada biti organizovana“, navodi naš sagovornik.
Da će biti opstrukcija najavili su ranije lider Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić, ali i predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
On je rekao da je deo plana da opozicija ne učestvuje u konsultacijama oko izbora i formiranju skupštinskih funkcionera i tela.
S najkonkretnijim predlogom izašao je potpredsednik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović. On je u intervjuu za novine Nova rekao da opozicija izuzev šefova poslaničkih grupa ne treba da se pojavljuje na sednicama, niti da učestvuje u radu skupštinskih odbora. Spominjao je i paralelne sednice opozicije, koje bi se mogle prenositi putem društvenih mreža.
Komentarišući ove najave, Dejan Bursać sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju kaže da uopšte ne vidi kakav bi efekat opozicija ovim vidom opstrukcije rada parlamenta dobila.
“Zaista ne vidim. Takav nastup opozicije ne bi imao čak ni mobilizacioni efekat na njihove birače, dok bi obraćanje u direktnom prenosu sednica svakako imalo. Videli smo i da međunarodna zajednica uopšte ne raeguje na ovakve situacije. Imali smo bojkot izbora i praktično jednopartijski parlament pa se ništa nije desilo. Mislim da bi na ovaj način opozicija samo prepustila narativ vlasti i otvorila prostor za njihove optužbe da ne rade, a uzimaju platu”, kaže Bursać za Novu.
Napominje da je vrlo značajna stvar i to što nas vrlo brzo čekaju lokalni izbori.
“Bilo bi bolje da se opozicija usredsredi na kampanju za te lokalne izbore koji su pred vratima i pokuša da ostvari što bolji rezultat. U tom smislu trebalo bi maksimalno da iskoristi naj nacionalni forum preko prenosa na RTS-u. Sve ostalo ne vidim šta bi im dobro moglo doneti”, zaključuje Bursać.
Podsetimo, Miodrag Gavrilović iz DS-a je u intervjuu za Novu rekao sledeće:
“Smatram da ne treba da budemo prisutni na sednicama Skupštine, da ne treba da učestvujemo u radu odbora. Mi možemo da imamo i paralelne sednice i u republičkom i gradskom parlamentu. Mi svakog dana treba da ukazujemo na to da je najmanje 20 do 25 mandata SNS u republičkoj skupštini je tu zbog krađe na izborima. To je vrlo važno, da se upre prstom u njih i da se kaže ‘taj i taj ne treba da bude u Skupštini, ti mandati ne pripadaju SNS’. Treba da imamo nekoliko predstavnika u samom plenumu, šefove poslaničkih grupa, koji će da koriste sve naše vreme, ali klupe da budu prazne”, naveo je Gavrilović.
U međuvremenu, iako je konstitutivna sednica Skupštine grada Beograda zakazana za 19.februar, nije izvesno da će vlast u glavnom gradu zaista biti formirana. Postoje naznake da bi Aleksandar Jerković i još jedna odbornica koalicije “Mi, glas iz naroda” mogli da podrže vlast SNS i SPS i obezbede im dovoljan broj mandata. Da li će se to i desiti videćemo za nešto manje od 20 dana.
Prethodno nas očekuje konstitutivna sednica Skupštine Srbije, koja je zakazana za 6. februar, a svega nekoliko dana kasnije očekuje se Rezolucija EP o izborima u Srbiji, u kojoj bi se moglo predložiti ponavljanje izbora.
BONUS VIDEO