Foto: Vesna Lalić, PhotoAlexei Alexandrov

Rusko-ukrajinski sukob svakog dana se sve više rasplamsava, Evropa traži da se Srbija prikloni spoljnoj politici Unije, a slične poruke dolaze i iz Amerike. Pola Beograda je blokirano zbog dojave o bombama, a kako objašnjavaju najviši državni zvaničnici, reč je o pritisku Zapada da se uvedu sankcije Rusiji. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje nuklearni rat i glad, a naše snabdevanje ruskim gasom i naftom visi o tankom koncu. Dok sve gori, ne možemo a da se ne zapitamo gde je predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom Tomislav Nikolić i zašto smo za rad ovog saveta i pripadajuće kancelarije do sada dali 251,2 miliona dinara iz budžeta.

Ako se rukovodimo informacijama objavljenim na sajtu Kancelarije Nacionalnog saveta, Tomislav Nikolić je poslednji sastanak sa nekom ruskom delegacijom imao krajem novembra prošle godine. Nakon toga, jedina zabeležena komunikacija je čestitka koju je ruski ambasador uputio povodom Nikolićevog rođendana.

Osim toga, na samoj naslovnoj strani kada se uđe na sajt i dalje stoji slika i informacija o susretu Nikolića sa ambasadorom Rusije ali iz 2019. godine. Šta je tačno radio Nikolić po pitanju srpsko-ruskih odnosa javnosti je ostalo nepoznato.

Ono što znamo je da živi u državnoj vili u koju se, po svemu sudeći, doživotno uselio i za čije održavanje svakog meseca izdavajamo oko 4.000 evra iz budžeta.

Luksuzni objekat u kome Nikolić živi bio je predsednička rezidencija u kojoj je stanovao kada je bio na funkciji šefa države. Za razliku od ostalih visokih državnih funkcionera, koji su se po odlasku sa funkcija iseljavali iz državnih vila, Nikolić je želeo da ostane na Dedinju, iako je u svom vlasništvu imao luksuzni stan na Novom Beogradu, kuću u Bajčetini, ali i nelegalne vikendice na Savi, koje se zvanično vode na njegove sinove.

Država mu je ispunila želju.

vila Tomislava Nikolić Foto:googlemaps

Godinu dana pošto mu je istekao predsednički mandat, Vlada je donela Uredbu kojom je vila u Užičkoj, umesto za šefa države, određena za rezidenciju predsednika Saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom.

Pola miliona za čišćenje bazena

Prošle godine je Blic pisao da će pored 4.000 evra koliko se mesečno plaća održavanje vile na Dedinju koju koristi Tomislav Nikolić, građani morati da izdvoje i dodatnih 500.000 dinara bez PDV kako bi se on i njegova porodica kupali u čistoj vodi u bazenima, i to otvorenom i zatvorenom. Naime, porodici Nikolić se svake nedelje kontroliše mikrobiološka ispravnost kupališta i meri koncentracija hlora a jednom mesečno obavlja se i fizičko -hemijska analiza. Ova usluga bila je definisana Planom javnih nabavki Uprave za zajedničke poslove republičkih organa (UZZPRO) i za nju nije bio predviđen tender.

Taj savet osnovan je u maju mesecu 2017. godine odlukom Vlade Republike Srbije.

Kad je reč o njegovim zaduženjima, trebalo bi da razmatra, usmerava i koordinira sprovođenje Sporazuma o strateškom partnerstvu između Republike Srbije i Ruske Federacije i Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između Republike Srbije i Narodne Republike Kine.

Rad saveta se odvija na sednicima koje saziva i kojim predsedava predsednik Nacionalnog saveta.

Tako barem piše na oficijelnom sajtu.

Putinov orden za dugo sećanje

Sudeći prema onom što tu, takođe, piše predsednik saveta je digao ruke od Rusije. Za 84 dana rata koji bukti u Ukrajini o tome ni slova, ni reči, ni sednice.

Poslednja vest koja ima veze sa Rusijom jeste rođendanska čestitka koju je Tomislavu Nikoliću uputio ruski ambasador Aleksandar Bocan Harčenko 17. februara.

Ne sporeći važnost ove informacije, kao ni čestitke koju su Nikolić i njegova supruga Dragica dobili od predsednika Kine Si Đipinga i one novogodišnje predsednika Belorusije Aleksandra Lukašenka, nemoguće je ne pitati da li je to sve što Savet radi i što plaćamo nekoliko desetina miliona dinara godišnje.

Brojke kažu da smo za rad Nacionalnog saveta za saradnju sa Rusijom i Kinom prve godine njegovog postojanja platili 38 miliona dinara, 2018. oko 50 miliona, 2019. 42,3 miliona dinara, 2020. 42,4 miliona dinara, 2021. 41,5 miliona i konačno 2022. godine 37 miliona dinara.

Kad se sve to preračuna u evre, do sad smo za rad Nikolićevog saveta dali oko 2,1 miliona evra. Samo u 2022. čestitke i pozdrave plaćaćemo više od 26.000 evra mesečno.

I nije ovo prvi put da se Nikolić otvoreno ne meša u ono što bi trebalo da mu bude posao.

Tako je bilo i tokom epidemije korona virusa, kada se Savet za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom i njegova Kancelaria nisu spominjali ni u jednom trenutku dok su se sa Kinom uveliko vodili pregovori o nabavci vakcina, respiratora, zaštitnih maski i ostale medicinske opreme.

Problem na linijama

Bez obzira na sve, bilo je za očekivati da će se vlasnik ordena prijateljstva kojim ga je odlikovao predsednik Rusije Vladimir Putin oglasi u trenutku krize, za koju kažu da je verovatno najveća od Drugog svetskog rata.

Tomislav Nikolić Foto: Zoran Lončarević

To se nije desilo.

Možda Nikolić opet ima problem sa telefonskim linijama. Kao onda kad nije mogao da stupi u kontakt sa društvenim mrežama.

“Ponekad sedim s prijateljima i kažem: “Hajde da damo negde neki komentar” i uopšte ne možemo da dobijemo telefonski kontakt kad se kaže šta želiš da kažeš“, Nikolićeve su tadašnje reči, koje bi možda mogle da objasne i ovu situaciju.

BONUS VIDEO: Srbija glasala za suspenziju Rusije iz Saveta za ljudska prava UN

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare