Stranka slobode i pravde
Stranka slobode i pravde Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Poslanička grupa Stranke slobode i pravde (SSP) predstavila je Predlog zakona "Roditelj - negovatelj", kao dopunu Zakonu o socijalnoj zaštiti, koji se odnosi na materijalnu podršku roditeljima ili starateljima za negu deteta sa smetnjama u razvoju.

„Ono što razlikuje status ‘Roditelj-negovatelj’ u odnosu na druge pomoći kad je reč o deci sa smetnjama u razvoju jeste što je ovo prvi propis koji bi se bavio statusom samih roditelja“, rekla je potpredsednica SSP Marinika Tepić.

Oni koji su primorani da 24 sata budu uz svoju decu ne bi više bili u situaciji da se odriču dece i upućuju ih u ustanove ili hraniteljske porodice, već bi imali dovoljno sredstava da pokriju sve troškove lečenja i nege ocenila je ona.

Tepić je rekla da se poslanička grupa SSP pri formiranju ovog propisa rukovodila i činjenicom da je osobama sa smetnjama u razvoju pomoć potrebna doživotno, i onda kad njihovi roditelji više ne budu u stanju da brinu o njima, kao i da će ovim zakonom biti jasno definisana kategorizacija pomoći, te da će on ići „ruku pod ruku“ sa zakonom o alimentacionom fondu, budući da su srodni i iz istog resora.

„Oba zakona će biti stavljena na skupštinsku raspravu, jer porodice s jednim detetom sa smetnjama u razvoju često se raspadnu i potom sav teret padne na jednog roditelja, najčešće samohranu majku“, rekla je Tepić.

Tim predlogom, kako je objasnila, predviđa se i ostvarivanje penzije ukoliko roditelj minimum 15 godina provede brinući o bolesnom detetu.

„Imamo problem, kao i sve države u regionu, što ne postoji jedinstven registar dece sa smetnjama u razvoju. Ujedinjene nacije sprovode projekat objedinjenog registra na nivou regiona i on je počeo da se konstituiše“, rekla je Tepić, ocenivši da bi usvajanje ovog zakona bio korak ka izradi zvaničnog registra, na osnovu kojeg bi mogla da se radi i finansijska projekcija.

Član resornog odbora za socijalnu politiku SSP Bojan Bukvić je rekao da trenutno postoji mali broj usluga i da je potrebno što više zakonskih odredbi i usluga socijalne zaštite.

„Prepoznali smo jednu – da se pomogne roditeljima i ovo je samo početak“, rekao je Bukvić i dodao da je svaka porodica priča za sebe i zato je potrebno imati što više alata i na lokalnom i na državnom nivou, kako bi se prepoznalo šta ponaosob treba svakoj svakoj porodici.

Na tribini je zaključeno da će zakon motivisati ljude s decom sa smetnjama u razvoju da hrabrije pristupe uslugama socijalne zaštite, jer, po rečima roditelja te dece, ima mnogo ljudi koji su zastrašeni, neinformisani, osećaju stid ili stigmu oko sebe i zato ne konkurišu za pogodnosti koji postoje ili će postojati.

BONUS VIDEO: Marinika Tepić o razlozima zašto neće glasati za budžet

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare