Foto:Evropska komisija

Evropska unija očekuje da delegacije Kosova i Srbije naredne nedelje finalizuju sporazum o energetici, izjavio je danas portparol EU Peter Stano.

„EU očekuje od strana da zatvore pitanje energetike naredne nedelje u Briselu na nivou glavnih pregovarača“, naveo je on u pisanoj izjavi za Radio Slobodna Evropa.

Prethodno se delegacija Srbije prošle nedelje sastala Kosovskom kompanijom za distribuciju električne energije (KEDS) u Istanbulu, a razgovorima su prisustvovali i predstavnici Evropske unije.

KEDS je Kosovska kompanija za distribuciju električne energije, a od 2013. godine njome upravlja turski konzorcijum i ima ekskluzivna ovlašćenja da distribuira električnu energiju na celoj teritoriji Kosova, da upravlja i održava terensku imovinu.

Specijalni predstavnik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak izrazio je ranije danas očekivanje da će sledeće nedelje biti postignut „jedan važan dogovor“ u okviru tog procesa.

Lajčak je za Juronjuz Albanija rekao da će sledeće nedelje biti održan novi sastanak glavnih pregovarača Beograda i Prištine, Petra Petkovića i Besnika Bisljimija, a najavio je i mogućnost trećeg susreta lidera Srbije i Kosova, Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija, pre leta u Briselu.

I šef kosovske delegacije u dijalogu sa Srbijom Besnik Bisljimi (Bislimi) je 13. juna potvrdio da su dve strane jako blizu sporazuma o energetici, uz napomenu da će on biti u skladu sa do sada postignutim sporazumima.

Meštani četiri opštine na severu Kosova – Severna Mitrovica, Leposavić, Zvečan i Zubin Potok – u kojima većinu čine pripadnici srpske zajednice, više od dve decenije ne plaćaju račune za utrošenu električnu energiju.

Kosovo i Srbija su 2013. postigli sporazum o energetici u okviru dijaloga o normalizaciji odnosa a potom su 2015. godine usaglašeni zaključci.

Prema tim sporazumima, naplatu struje na severu je trebala da vrši kompanija Elektrosever, koja nikada nije formirana.

Prema podacima Kosovskog operatora za prenos i tržište električne energije (KOSTT), gubici samo za 2021. godinu dostigli su iznos od 40 miliona evra.

BONUS VIDEO: Da li su posle Berlinskog susreta Beograd i Priština bliži pokretanju dijaloga?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar