Zaustavljanje aktuelnog projekta metroa, smena rukovodstva GSP-a, prekid gradnje na Makišu, završetak izgradnje nove autobuske i železničke stanice, naplata dugovanja za projekat Beograd na vodi… Ovo su samo neki od predloga koji će odbornici opozicionih stranaka, kako navode za “Novu”, izneti u Skupštini grada Beograda.
Beogradski parlament dobio je novi saziv, a u odborničke klupe posle dužeg vremena sešće i predstavnici opozicionih pokreta i stranaka. Oni pred novu gradsku upravu, predvođenu Aleksandrom Šapićem, iznose niz predloga i zahteva, počev od smena do konkretnih rešenja za određene projekte i probleme u Beogradu.
Mila Popović, predsednica odborničke grupe Ujedinjeni, navodi da zahtevaju da se napravi plan za narednu grejnu sezonu i obezbedi mazut kao alternativa gasu čiju nestašicu svi najavljuju. Oni traže i da bude smenjeno aktuelno rukovodstvo GSP, vanredne tehnički preglede svih vozila, kao i plan revitalizacije tog preduzeća i dovođenje stručnog menadžmenta.
“Zahtevamo da se odmah zaustavi aktuelni projekat metroa protiv koga su i stručnjaci i građani, te da gradnja metroa započne u skladu sa projektom koji su definisali svetski eksperti, a za koji su pre više od 10 godina glasali svi odbornici tadašnje Skupštine grada. Tražimo i da bude formiran antikorupcijski tim koji će u najkraćem roku napraviti analizu ugovora i odluka gradske uprave i javnih preduzeća kako bi se građani upoznali sa katastrofalnim posledicama rada ovog režima i utvrdila odgovornost za loše korake”, kaže Popović.
Dobrica Veselinović, šef odborničke grupe “Moramo”, kaže da prioritetna stvar u Beogradu mora biti pokretanje opsežnog i radikalnog pristupa u borbi protiv posledica klimatskih promena i narastajućih društvenih nejednakosti. Kako ističe, to uključuje plan i pokretanje velikih programa energetske efikasnosti, prelaska na obnovljive izvore energije, otklon od proizvodnje uglja i subvencije za individualna ložista.
“Nužan je zakret u načinu kretanja po gradu kroz ozbiljno ulaganje u javni prevoz i optimizaciju i širenje postojećih kapaciteta za šinski prevoz. Revizija štetnih ugovora i javno-privatnih partnerstava mora biti u vrhu prioriteta jer trenutno presipanje javnih sredstava u privatne džepove vodi sve lošijim javnim uslugama i kvalitetu života u Beogradu”, navodi Veselinović.
Đorđe Miketić, član stranke Zajedno, navodi da je potrebno da spreče i zaustave sve razarajuće projekte – gradnju na Makiškom vodoizvorištu, Kosančićevom vencu, kod Kule Nebojše, Mirijevu, Bežaniji… On dodaje da je potrebno vratiti Generalni urbanistički plan na ponovno pisanje – ovaj put zajedno sa strukom i građanima.
“Grejanje mora da se plaća po potrošnji i samo tokom grejne sezone. Toplane su profitabilno javno preduzeće i mogu investirati u projekat ugradnje termo-ventila i merača utroška, bez da građani za to daju novac. Takođe, toplane mogu napraviti program za građane da izoluju svoj stan a investiciju bi vratili kroz uštedu sledećih godina. Ovaj projekat postoji i odlično funkcioniše u Šapcu gde se potrošnja energije smanjila za 30 odsto, kao i zagađenje, a ti stanovi sad vrede više na tržištu. Takođe napraviti hitan program za zamenu kotlova, individualnih ložišta. Imamo i plan za saobraćaj i GSP, parking”, kaže Miketić.
Miloš Pavlović, šef odborničke grupe Narodne stranke navodi da će insistirati na tome da se obustave svi nepotrebni projekti kao što je npr. bila fontana na Slaviji, i nepotrebne rekonstrukcije.
“Predložićemo preusmeravanje tog novca u investicije poput renoviranja svih domova zdravlja u Beogradu. Predložićemo da se prestane sa nedomaćinskim poslovanjem jer Beogradu treba upravljanje sa pažnjom dobrog domaćina, a to znači da se odluke donose tako da budu u interesu svih uz poštovanje prava prioriteta, u šta uključujemo završetak glavne autobuske i železničke stanice i rešavanje saobraćajnih gužvi i stanje gradskog javnog saobraćaja”, kaže Pavlović.
Vladimir Pajić iz Pokreta slobodnih građana kaže da je najhitnije rešavanje pitanja vodosnabdevanja građana u rubnim opštinama Sopot, Mladenovac i Barajevo.
„Tražićemo da se otvore finansije grada i skidanje oznaka tajnosti sa dokumenata i ugovora koje je grad potpisao. Tražićemo naplatu dugovanja od projekta Beograda na vodi jer je nedopustivo da grad bude zarobljen od strane potpuno štetnog građevinskog poduhvata. Želimo zelen grad i povećanje zelenih površina, kao i hitno rešavanje pitanja saobraćaja i zagađenja. To je prioritet u Beogradu. Mora se zaustaviti rušenje objekata kulturnog nasleđa u gradu zarad bahatosti investitora bliskih vlasti. Vlast prouzrokuje mnogo problema koji utiču na život građana“, kaže Pajić .
Radmila Vasić, predsednica Gradskog odbora Dveri kaže da je taj pokret na sednici Skupštine grada dao više predloga za rešavanje problema u Beogradu.
„Mi smo tražili od Gradonačelnika da pod hitno smeni i traži odgovornost Komisije za planove Skupštine grada Beograda na čelu sa Markom Stojčićem jer su najodgvorniji za sve što se pogrešno zida u gradu i sve što je do sada izgrađeno a prošlo je formalno Komisiju za planove. Komisija za planove je pravi predstavnik građevinske mafije u gradu i ukoliko ta Komisija ostane Goran Vesić nije ni otišao duhom iz grada iako je faktički napustio svoj kabinet. U ime građana tražili smo da se zaustave svi Planovi i projekti u izradi dok se ne promene odgovorni na mnogim funkcijama u gradu. Bez smene načelnika Gradske uprave Sandre Pantelić, bez traženja odgovornosti svih sekretara i načelnika u Gradskoj upravi neće biti nikakvih promena“, kaže Vasić.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Facebook
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare