Poslanici opozicije danas će na posebnoj sednici Skupštine Srbije posvećenoj pregovaračkom procesu sa Prištinom biti u prilici da predsedniku Aleksandru Vučiću postavljaju pitanja, ali i da iznesu svoje predloge o rešavanju problema Kosova. Na sednicu odlaze sa različitim idejama - jedni hoće formiranje komisije za izradu platforme o Kosovu, drugi će insistirati da se na toj sednici usvoji dokument za postupanje države, a deo će tražiti transparentan izveštaj o tome kako su utrošena ogromna sredstava iz budžeta koja su bila namenjena za pomoć ljudima na KiM.
Danas u 10 sati počinje sednica na kojoj će biti predstavljen Izveštaj o pregovaračkom procesu sa Prištinom, a pred poslanicima će biti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Sednicu je zakazao predsednik parlamenta Vladimir Orlić, a nakon apela dela opozicije da se ona drži.
Više opozicionih poslaničkih grupa parlamentu je već predalo svoje predloge na koji bi način Beograd ubuduće trebalo da pregovara sa Prištinom.
Borko Stefanović, šef poslaničke grupe SSP, kaže za “Novu” da će njegova stranka u Skupštini zatražiti formiranje posebne skupštinske komisije koja bi imala za zadatak da u roku od 30 dana da izradi platformu i smernice za državno delovanje o pitanju Kosova i Metohije. On navodi da bi u tu komisiju ušla po dva predstavnika svake poslaničke grupe, a njen deo bi bili i predstavnici nevladinog sektora, SANU, univerziteta i crkve.
– Bitno je da mi postavljamo dva postulata po kojima treba ta komisija da odlučuje – jedan je da se pridržavamo Ustava Republike Srbije, a drugi je da spremnost za nastavak dijaloga i rešavanja svih spornih pitanja sa Prištinom, osim pitanja priznanja nezavisnosti. Mislimo da je to dobra stvar da se Skupština uključi u pregovarački proces. Takođe, tu se postiže najveći mogući konsenzus između svih aktera, zato što smatramo da Kosovo nije partijsko već državno pitanje od najvećeg značaja – ističe Stefanović.
Jovanović: Sednicu ne smemo okončati bez usvajanja dokumenta
U Narodnoj stranci smatraju da sednice ne treba da bude okončana bez usvajanja dokumenta kojim će biti definisan okvir i smernice za postupanje države po pitanju KiM.
– Narodna stranka je predložila Rezoluciju sa dvadesetak konkretnih koraka, uključujući i da se nakon više od devet godina od kada se Priština na to obavezala, odredi krajni rok za formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO). Ukoliko se do 31. decembra 2022. to ne bude dogodilo, “Briselski dijalog” bi trebalo proglasiti neuspešnim – ističe Stefan Jovanović, poslanik NS.
On navodi da visoki zvaničnici zemalja Kvinte sve češće izlaze sa porukom da se “normalizacija odnosa” Beograda i Prištine mora okončati uzajamnim priznanjem.
– Verujem da je u državnom i nacionalnom interesu sa te sednice izađe sa jedinstvenim stavom oko nepriznavanja Kosova, kao i oko sprečavanja njihovog budućeg članstva u UN. Takođe, moramo izaći sa sednice i sa konkretnim koracima u cilju zaštite i podrške našem narodu i svetinjama u pokrajini”, navodi Jovanović.
Lazović: Izveštaj brani čovek koji je u vreme NATO bombardovanja birao zavese za novi stan
Radomir Lazović, predsednik poslaničke grupe “Zeleno – levi klub, Ne davimo Beograd, Moramo”, smatra da bi pregovore trebalo voditi pre svega ka tome da se svim građanima Kosova omugući što normalniji život i prosperitet.
“Neophodno je formirati Zajednicu srpskih opština, zatim obezbediti punu zaštitu manjinskih prava svih naroda, vratiti zdravstvo i obrazovanje u legalne okvire kroz ZSO i omogućiti zaštitu kulturno-istorijskog nasleđa”, kaže Lazović.
On podseća da Aleksandar Vučić lično vodi pregovore u ime Srbije već 10 godina i da nam se svaki put, kada se vrati iz Brisela, predstavlja kao pobednik i spasilac. Za tih 10 godina je, dodaje Lazović, položaj Srba i na severu i na celom Kosovu sve lošiji.
“Izveštaj će braniti predsednik, čovek koji je u osvit početka NATO agresije birao zavese za svoj novi stan koji je kao ministar informisanja tada dobio i kojem je mnogo veća briga sopstveni rejting, nego kvalitet života ljudi. Većinu u parlamentu koja će izglasati izveštaj čine politički inspiratori ubica Olivera Ivanovića, koji je najeksplicitniji primer činjenice da svako ko se usudi da ima svoje mišljenje o kosovskom pitanju može da očekuje da ga nazivaju izdajnikom i napadaju svim silama”, navodi on.
Manojlović (DS): Biće mnogo pitanja za Vučića na temi Kosova
Poslanica Demokratske stranke (DS) u Skupštini Srbije Tatjana Manojlović izjavila je da kosovski Srbi žele poštovanje Ustava Republike Srbije, odnosno da se država ne odrekne dela svoje teritorije, ali i jednaka prava kao i Srbi u centralnoj Srbiji.
Ona je navela da su pojedini građani s Kosova i Metohije zbog podrške Demokratskoj stranci ostajali bez posla ili su suspendovani.
„Zašto samo lojalni mogu imati prinadležnosti? Najveća je zamerka na nepravdu, na partijsko zapošljavanje i na nepotizam. Oni koji su bliski Srpskoj listi, odnosno Srpskoj naprednoj stranci, zapošljavaju svoje ukućane, rodjake, imaju po nekoliko primanja, a neki koji nisu lojalni ostaju bez prinadležnosti“, ocenila je Manojlović.
DS će, kazala je, tražiti transparentan izveštaj o tome kako su utrošena ogromna sredstava iz budžeta Republike Srbije koja se skrivaju za pomoć ljudima na KiM, a mnogo ljudi živi ispod granice dostojanstva.
„Zašto nema uvida u trošenje novca, gde se gubi taj trag? Ne verujem da Aleksandar Vučić nema uvid u to. Ako ga nema znači da ne želi da ga ima, a zašto je to dopustio, to on zna i to je pitanje za njega i njegove saradnike“, navela je poslanica.
Manojlović je dodala je da će jedno od pitanja biti i zašto se Srbija odrekla prirodnih i drugih resursa na Kosovu i Metohiji.
„Kada to kažem mislim na Gazivode, na Trepču, na ogroman potencijal lignita na području Kosova i Metohije i svega onoga u šta je decenijama Republika Srbija ulagala. To niko normalan, nigde na svetu ne radi. To nema veze sa statusnim pitanjima, to su imovinsko-pravni odnosi. O čemu se radi? Mi ništa ne znamo“, rekla je Tatjana Manojlović.
BONUS VIDEO: Opet kosovske varnice i opet Gazivode…
Pratite nas i na društvenim mrežama: