Stranka slobode i pravde Užice poziva na hitno uvođenje vanrednog stanja na teritoriji Užica, zbog ekološke katastrofe nezapamćene u dosadašnjoj istoriji ovog grada.
„Takođe ponovo pozivamo kompletno gradsko rukovodstvo da podnese ostavku jer su se pokazali kao apsolutno nedorasli zadatku i izazovu pred kojim su se našli, a svojim svesnim činjenjem, pogrešnim odlukama, prikrivanju i lažiranju stvarnog stanja ili nečinjejem, neradom i nereagovanjem su na najdirektniji način ugrozili živote ii zdravlje građana. Takođe pozivamo, vojsku Srbije da uzme aktivnu ulogu u rešavanju problema i pomogne u gašenju požara, kao i uvođenju neophodnih protokola koji stupaju na snagu u ovakvim situacijama i započne dekontaminaciju terena, MUP Srbije, kao i ostale nadležne republičke organe zadužene za reagovanje u ovakvim, vanrednim okolnostima“, navodi se u saopštenju SSP.
U saopštenju nadležne službe pozivaju na evakuaciju osetljivih grupa građana kao i prekid redovne nastave I organizovanje online nastave do daljnjeg, tj.do prestanka neposredne opasnosti.
„Zahtevamo od Javnog tužilaštva pokretanje hitnog postupka za krivčno i materijalno sankcionisanje svih odgovornih za ekološku katastrofu ovih razmera i prikrivanje činjenica, što je dovelo do ugrožavanja zdravlja, života i nanošenja nemerljive materijalne štete građanima Užica i okolnih, ruralnih sredina. Zahtevamo raskid ugovora sa svim partnerima na projektu Regionalne deponije Duboko, prekid deponovanja smeća i zatvaranje same deponije, kao potpuno promašenog projekta,čije je funkcionisanje na najdrastričniji način ugrozilo život stanovnika grada Užica“, dodaje se u saopštenju.
Sa druge strane snimljenom izjavom se oglasila i gradonačelnica Užica koja tvrdi da se sve radi na gašenju požara i da će on biti ugašen, bez preciznijih informacija.
„Sve instrukcije koje smo dobili od revelantnih ustanova smo sproveli na gašenju tela deponije. Prema iskustvima svih koji su se susreli sa ovakvim situacijama, da je jedino rešenje pretrpavanje deponovanog smeća na čvrstu podlogu i nasipanje tog smeća sa zemljom. Do sada je utrošeno oko 30 hiljada tona jalovine. 13 hiljada tona penile. Nastavljamo, imamo dovoljno mehanizacije i ljudi“, izjavila je gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević i zahvalila se svim ljudima koji učestvuju na gašenju požara a ima ih 80, svim vatrogascima i svim rukovaocima mašina koji, kako kaže, vanljudskim naporima i poslednjim atomima snage, daju sve da se požar ugasi.
Kako je objasnila, napravljena su tri bedema sa šest kaskada kako bi mehanizacija mogla da priđe.
„Radi se na tome da se žarište samog vrha tela deponije horizontalno razdvoji na dva dela da bi mehanizacija mogla da priđe i da krene u gašenje požara. Od sutra će biti angažovana ekipa ljudi koji će termovizijski snimiti teren putem drone i tačno će lokalizovati mesto žarišta ovog požara što će znatno ubrzati gašenje požara“, kazala je gradonačelnica Užica koja je i komandant Gradskog štaba za vanredne situacije.
Ona je još jednom naglasila da je po sredi višegodišnji problem a da je jedino rešenje proširenje tela deponije, stabilizacija terena i zacevljenje Turskog potoka ted a je u petak raspisan tender a da će projekat biti realizovan u toku ove godine.
Jučerašnji protest građana i njihove zahteve, među kojima je i da se deponija zatvori, kao i da kompletno gradsko rukovodstvo podnese ostavku, kao ni stavove opozicije, nije komentarisala.
Deponija je počela da gori 16. marta kada je gašenje trajalo sedam dana, ali se ponovo razbuktao 3. maja kada je zahvaćeno više od polovine deponije koje se prostire na površini od 7,5 kvadratnih kilometara.
Izvor požara, koji se premešta, duboko je u unutar deponije pa niko ne može ni da pretpostavi koliko će sve trajati, kada će i kako požar biti ugašen. Sve što je gradonačelnica rekla jeste da će se to desiti.
***
BONUS VIDEO – Užičani na ulici zbog požara na deponiji!
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare