Beogradski gradonačelnik u ostavci Aleksandar Šapić niže gaf za gafom, a polako se prometnuo u ozbiljnu karikaturu kojoj se na društvenim mrežama smeje srpska, ali i šira javnost, piše hrvatski Jutarnji list.
Posljednji u nizu je gaf sa otvoranja prenoćišta za beskućnike.
Problem je nastao u trenutku kad gradonačelnik nije mogao pronaći prikladnu reč za građane koji nemaju krov na glavom pa je ispalio: „Došli smo danas ovdje u privremeno prenoćište za, za…. Kako se oni zovu“, okrenuo se zbunjeni Šapić prema saradnicima koji su mu šapnuli tačan odgovor, piše Jutarnji list.
„Za beskućnike“, rekao je nakon što je dobio potvrdu.
Nedugo pre toga, Šapić se osramotio izjavivši kako mu je „gradski aparat omogućio penetraciju u stanovništvo u prestonici.“
Našao se u problemu i kad je hteo da kaže kako se pepeo nakon kremiranja stavlja u urne, ali u njegovom slučaju to je bila – urma…
„Tamo će se kremirati životinje, kao i ljudi, a onda će se urma ostavljati ovdje ili na nekom drugom groblju“, izjavio je Šapić.
Beogradski gradonačelnik je šokirao javnost i kada je konstatovao da je „Beograd konačno postao metropola jer ima mnogo beskućnika“.
Hit na mrežama postao je i kad je u emisiji na RTS-u pokušao da obajsni da je problematično što se u Beogradu velik broj ljudi vozi sam u automobilu.
„Ja sam, jednom prilikom kad sam se sam vozio, brojao. Nisam mogao naći automobil gde ima više od jednog vozača. Sve su to objektivni problemi…“, započeo je Šapić.
No, onda ga je voditeljka prekinula.
„Ali, i vi sad kažete da ste se sami vozili…“
Izraz Šapićevog lica postao je viralni hit.
Šapić je, inače, bivši vrhunski vaterpolski reprezentativac Srbije i SR Jugoslavije koji se nakon završetka karijere 2009. godine bacio u politiku.
Prvi čovek Beograda tada je bio Dragan Đilas, danas najveći neprijatelj Aleksandra Vučića, koji ga je instalirao na mesto šefa Demokratske stranke (DS) u Beogradu. Vučić danas Đilasa optužuje za apsolutno sve loše stvari u Srbiji, piše Jutarnji list.
Zahvaljujući Demokratskoj stranci, Šapić je postao predsednik gradske opštine Novi Beograd, a s DS-om i Đilasom se razišao 2014.
Posle izlaska iz DS-a formirao je udrugu „Za naš grad“, a potom i stranku Srpski patriotski savez (SPAS), koju je potom sedinio s Vučićevim naprednjacima pa je u maju 2021. godine izabran za potpredsednika SNS-a.
Šapić je za gradonačelnika Beograda izabran kao kandidat liste „Aleksandar Vučić – Zajedno možemo sve“.
Vaterpolom se bavio od 1984., a za reprezentaciju SR Jugoslavije, državne zajednice Srbije i Crne Gore te potom Srbije, nastupao je od 1995. do 2008. godine.
Učestvovao je četiri puta na Olimpijskim igrama i osvojio jednu srebrnu i dve bronzane medalje, a s reprezentacijom je na 22 evropska i svetska takmičenja osvojio ukupno 20 medalja.
Opozicija ga optužuje da je bez građevinske dozvole izgradio bazen, garažu, pomoćnu prostoriju i objekat uz luksuznu vilu koja se proteže na više od 500 bespravnih kvadrata, a nalazi se na području beogradskog kvarta Savski venac, u Zvečanskoj ulici.
Optužuju ga i za protupravnu gradnju u novobeogradskom naselju Bežanijska kosa, a Nova.rs je objavila da je vila nedavno renovirana i ozakonjena, a pritom je više nego udvostručena – sa 149 na 340 kvadrata.
Opozicija Šapića optužuje i za plagiranje doktorata iz područja industrijskog menadžmenta, a on na to poručuje da svi koji ga kritikuju zbog navodnog plagijata mogu podneti kaznenu prijavu ako sumnjaju da je učinio nešto protivzakonito.
Šapić je inače veliki poštovalac četnika i četničke ideologije. Na Twitteru je u januaru 2019. čestitao Božić uz fotografiju četničkog vojvode Nikole Kalabića, a letos je izjavio da je vreme da se pronađe i obeleži grob četničkog vođe Draže Mihailovića.
“Još 2004. godine je donet zakon o izednačavanju Ravnogorskog, s Narodnooslobodilačkim pokretom. Od tada je prošlo 19 godina. Vreme je da se konačno otkrije i obeleži mesto gde počiva general Dragoljub Draža Mihailović. To je dug našim precima, a obvaeza budućim generacijama“, napisao je Šapić na društvenim mrežama.
Kako piše Al Džazira, Šapić je jednom prilikom rekao i da ne zna je li Ratko Mladić počinio ratne zločine, ali da „zna da je branio srpski narod u Bosni i Hercegovini”. Rekao je i da je Haški sud za njega izgubio kredibilitet kada je „oslobodio hrvatske generale Antu Gotovinu i Mladena Markača, bivšeg ratnog komandanta Armije Bosni i Hercegovine u Srebrenici Nasera Orića, nekadašnjeg komandanta Oslobodilačke vojske Kosova Ramuša Haradinaja, mnogo ranije nego što je osudio Ratka Mladića”.
U septembru prošle godine na Facebooku se požalio i da ga „već deset godina napadaju“ zbog fotografije s osuđenim ratnim zločincem Veselinom Šljivančaninom pa je odlučio da objavi novu – da imaju materijala za idućih deset godina.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar