Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je poziv na protest u Loznici, koji su ekološke organizacije zakazale za sredu u 17 sati, nazvala pozivom na građanski rat. Između ova dva pojma nikako ne može da stoji znak jednakosti, jer je sloboda okupljanja garantovana Ustavom, a predsednica parlamenta bi to morala da zna. Pogotovu kad se uzme u obzir da su građani, ekološke organizacije i opozicija istrošili sve mogućnosti da se kroz institucije izbore za zaustavljanje projekta Jadar, protiv kojeg je velika većina građana ove zemlje.
Dakle, građanima je preostala samo ulica, a na nasilje niko nije pozivao. To u Srbiji još nije protivzakonito, osim ako u međuvremenu nismo postali Severna Koreja.
Činjenica je da je Ana Brnabić jedan od najvernijih čitalaca novina “Nova“. Njen nalog na društvenoj mreži X prepun je naših naslovnih strana i tekstova. To ne bi bio problem da predsednica Skupštine konstantno ne spinuje i ne daje im značenje koje nemaju.
Upravo to je uradila i sa vikend brojem, gde je na naslovnoj strani pisalo “Poziv na blokade po Srbiji od sledeće subote”. Jer, upravo to su uradile ekološke organizacije. Nakon što je vlast odbila opozicioni Predlog izmene Zakona o rudarstvu i energetici, kojim se traži zabrana iskopavanja litijuma, SEOS je pozvao na protest u Loznici i na blokade od naredne subote.
Brnabić je to nazvala pozivom na građanski rat.
“Najoštrije osuđujem pozive na građanski rat kojima svedočimo u poslednjih 48 sati. Srbija je demokratska država, koja ima svoj Ustav, zakone i institucije”, napisala je između ostalog Brnabić na X.
Kad se već poziva na Ustav, Brnabić bi trebalo da se podseti i člana 54, koji kaže da je “mirno okupljanje građana slobodno”.
Trebalo bi da zna i da građani od svoje borbe da spreče otvaranje rudnika litijuma u Srbiji neće odustati. A institucije ove države na njihov glas ostale su gluve.
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu i bivši predsednik Demokratske stranke Bojan Pajtić kaže da su građani i političke partije do sada učinili sve što je bilo u njihovoj moći da objasne režimu da ne može da postupa protivno njihovoj volji.
“Poziv na protest se samo još u Severnoj Koreji i Srbiji proglašava pozivom na građanski rat. To je potpuno demokratska institucija, potpuno legitiman način borbe. Samo u Pjongjangu i u današnjem Beogradu je to poziv za građanski rat. To pokazuje s jedne strane poslovičnu glupost i neznanje Ane Brnabić, a s druge strane to govori o bahatosti i bezobrazluku režima, ali i o tome da je neko primio ogroman novac unapred za taj projekat. Samo tako mogu da objasnim toliku nervozu i agresivnost u nastojanju da se realizuje projekat Rio Tinta, koga niko normalan u zemlji ne želi”, kaže Pajtić za Novu.
On navodi da su upravo građani nosioci suvereniteta u svakoj državi i da nijedna vlast ne sme da se usudi da se ogluši o njihovo mišljenje, pogotovu mišljenje većine.
“Ali čak i da nije reč o većini građana, a u ovom slučaju jeste, oni bi morali da obustave ovaj projekat. Jer za projekte koji sa sobom nose ekološki rizik, a očigledno nisu ekonomski isplativi i od javnog interesa, mora da postoji opšti društveni konsenzus. Pošto ga nema, drskost je, bezobrazluk, bahatost i nasilništvo vlasti, koja i dalje insistira na sprovođenju projekta suprotno volji građana. Dakle, upravo je režim nasilnički, a ne građani koji su očajni, a samo ne žele da deca budu otrovana”, kaže Pajtić.
Advokat i bivši poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić takođe smatra da poziv na proteste nije poziv na građanski rat.
“To je poziv građanima da se koriste pravom koje jemče i naš Ustav i Evropska konvencija o ljudskim pravima. A i blokada saobraćaja, koliko god može biti neprijatna, je ipak deo tog prava. To je potvrđeno i odlukama Evropskog suda za ljudska prava. Vlast po stanovištu suda može, ako to preterano ugrožava druge legitimne interese, preduzeti neophodne mere koje uključuju i silu, ali samo ograničenu i neophodnu”, kaže Šabić i podseća na primere u praksi, kada je to pravo građana potvrđeno.
“Danima su demonstranti blokirali saobraćajnice u Francuskoj, Nemačkoj, Velikoj Britaniji. Danima je bio blokiran most Ambasador, glavna saobraćajnica SAD-Kanada, ali nikom nije ni padalo na pamet da kaže da organizatori pozivaju na građanski rat. Zaista je zabrinjavajuće da stvar tako doživljava visoki državni funkcioner. Pogotovu jer nije prvi put, jer ima običaj da slične izjave ponavlja. Morala bi biti svesna da ta izjava zvuči i kao pretnja, odnosno najava spremnosti vlasti da protiv najavljenih protesta primeni brahijanu silu. A to bi bio znak potpuno pogrešne procene situacije i može imati i krajnje dramatične posledice”.
Podsetimo, građani su 2021. godine već protestovali protiv rudnika litijuma, tačnije protiv Zakona o eksproprijaciji, koji se tumačio kao uvod u ovaj projekat.
Posle dvonedeljnih demonstracija i blokada, u decembru te godine predsednik Srbije Aleksandar Vučić vratio je Narodnoj skupštini Zakon o izmenama i dopunama Zakona o eksproprijaciji. Prihvatio je tad i predloge o Zakonu o referendumu.
U januaru 2022, Vlada Srbije ukinula je Uredbu o Prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade rude jadarit, čime su prema rečima tadašnje premijerke Ane Brnabić, poništeni svi upravni akti vezani za kompaniju Rio Tinto i njenu ćerku firmu Rio Sava eksplorejšn.
„Poništena su sva rešenja, sve dozvole, a ugovore nikad nismo imali“, kazala je premijerka 20. januara posle sednice vlade Srbije na vanrednoj konferenciji za novinare.
Dodala je i da je ukinuta Radna grupa za implementaciju projekta Jadar čime su kako je rekla, ispunjeni svi zahtevi ekoloških protesta i „stavljena tačka na Rio Tinto u Srbiji“.
„Ovim je što se tiče projekta Jadar i Rio Tinto sve završeno“, kazala je tada Brnabić.
U junu 2024. Vlada Srbije je pokazla da nije završeno, već samo odloženo za period posle izbora.
Vlada Srbije je tad usvojila prethodno poništenu uredbu.
U julu 2024. nemački kancelar Olaf Šolc dolazi u Beograd i tom prilikom se javnosti obznanjuje dogovor o otvaranju rudnika liijuma u Srbiji.
Pre desetak dana tim stručnjaka iz oblasti ekonomije koji su činili Zoran Drakulić, Boško Mijatović, Danica Popović i Dejan Šoškić izradili su studiju kojom se došlo do poražavajućih podataka.
Srbija bi, piše u Studiji, prema ugovoru, sama finansirala gradnju infrastrukture za otvaranje rudnika, vredne nekoliko stotina miliona evra, dok bi Projekat Jadar za našu zemlju imao, upozoravaju stručnjaci, “neizvesne, i u najboljem slučaju zanemarljive ekonomske efekte, a prouzrokovao bi značajne izdatke za budžet zemlje, kao i višedecenijske finansijske i ostale rizike”.
Najporazniji podatak je da, uprkos spektakularnim najavama predsednika Srbije o novom zlatnom dobu, zarada od ovog projekta ne bi prelazila 2,6 evra godišnje po glavi stanovnika.
Ljiljana Bralović iz SEOSa rekla je ovim povodom da je država prodala zdravlje i život svojih građana za dva paketa jaja.
U međuvremenu, opozicija je tražila vanrednu sednicu Skupštine i dala Predlog izmena Zakona o rudarstvu i energetici, sa zahtevom da se trajno zabrani iskopavanje litijuma i bora u našoj državi. Vladt odbija ovaj predlog, bez ozbiljnijeg razmatranja.
Šta je posle svega ostalo građanima, osim protesta?
“Kako će se dalje odvijati stvari u vezi s projektom Rio Tinto je u sferi spekulacija. Ali bar dve stvari su izvesne. Prvo, mirno okupljanje radi izražavanja protesta je nesporno legitimno sredstvo borbe građana protiv mera vlasti koje smatraju lošim, korupcionaškim ili opasnim. I drugo, ogroman broj, po svim do sad poznatim istraživanjima daleko natpolovičan broj građana, je protiv projekta. Ako vlast misli da takav spor pokušava da rešava silom umesto ozbiljnim argumentima, ponižavajući je utisak da naša vlast nastupa kao lobista strane firme, a to da može dovesti i do zaista tragičnih posledica”, zaključuje Šabić.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare