Pred Srbiju je postavljen predlogu vidu nemačko-francuskog predloga za Kosovo, o kojem će predsednik Srbije Aleksandar Vučić govoriti u četvrtak u Skupštini. Sva pažnja javnosti usmerena je upravo na ovo pitanje, pa novi beogradski izbori u ovom trenutku izgledaju “svetlosnim godinama daleko”. S tim se slaže i veći deo opozicije, koji je uveren da vlast nije ni imala nameru da raspiše izbore u Beogradu ove godine.
Pre samo nekoliko meseci lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas rekao je da očekuje da novi beogradski izbori budu održani na proleće, u martu ili aprilu.
U ovom trenutku, to ne izgleda realno. Pre svega zbog kosovske krize i predloga koji je pred Srbiju postavljen u vidu nemačko-francuskog plana za Kosovo.
O tome će predsednik Srbije Aleksandar Vučić pred poslanicima govoriti u četvrtak u Skupštini Srbije.
Međutim, postavlja se pitanje da li će kosovski problem “odložiti” obećane beogradske izbore i ko najviše profitira od teške situacije u kojoj se Srbija de facto našla? To je bilo pitanje za predstavnike srpske opozicije.
Potpredednik SSP Borko Stefanović kaže da se oni spremaju kao da će izbori biti sutra.
“Ptanje KiM nije stranačka stvar i varaju se oni koji veruju da je moguće skloniti se od toga da bi se vlast sama srušila, na temi u kojoj jesu potpuno odgovorni više od 10 godina. Zbog toga uporno dajemo predloge i rešenja i ne želimo da propadne Srbija i njena budućnost, jer želimo i radimo na tome da ode ova nesposobna vlast sa štetnom i pogrešnom politikom. Samim tim je nebitno kome ova kriza donosi poene, a kome oduzima, ako ne dođemo kao država do rešenja koje čuva naš evropski put, našu ekonomiju i ostanak Srba na KiM. Sve ostalo je strančarenje, svađe i rovovi što ništa dobro neće doneti našim građanima, a naročito neće pomoći Srbima na KiM ni njihovoj sigurnosti i ostanku u svojim domovima”, kaže Stefanović i dodaje:
“Ne postoji nijedna stvar u kojoj se slažemo sa SNS. Nijedna. Imamo potpuno suprotne politike i najveći smo im protivnici i želimo da odu sa scene što pre, jer u svemu čine užasne greške i na svim poljima čine štetu našoj zemlji i narodu. Međutim, nismo opozicija Srbiji i njenoj budućnosti u EU. Zato moramo uskladiti spoljnu politiku sa EU jer tako bolje branimo i naš stav o KiM. Do sad nikakav papir nismo videli i zato tražimo da se poslanicima omogući uvid u predlog EU za KiM”.
Šef zeleno-leve poslaničke grupe Ne davimo Beograd – Moramo Radomir Lazović kaže da je i pre aktuelne kosovske krize bio uveren da izbora ove godine neće biti.
“Naš stav po pitanju beogradskih izbora je poznat od starta. Vučićeva najava novih izbora čim su prethodni završeni, služila je samo za manipulaciju javnosti. Što se nas tiče, mi smo izbore tražili tamo gde se izbori i traže, u Skupštini grada, kad smo zahtevali smenu Aleksandra Šapića, ali tada su i Vučić i SNS pobegli. Mi tražimo izbore ne samo da bi smenili Šapića, već da bi srušili ovu katastrofalnu vlast, međutim, oni će biti održani onda kad to Vučiću bude odgovaralo ili kad ga građani na to nateraju”.
Na pitanje kako će se kosovska kriza odraziti na rejting političkih stranaka, pa i Ne davimo Beograd kaže:
“Mislim da u ovom trenutku, kada se nešto ovako važno za Srbiju rešava, pitanje rejtinga nije toliko bitno. Što se Ne davimo Beograd tiče on stalno raste, ali mislim da se sad treba usredsrediti na to da se po pitanju KiM donese najbolja moguća odluka. A mislim da takvu odluku ne može da donese neko ko je prethodnih 10 godina ovoj državi nanosio samo štetu”.
Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević misli da se kosovsko-metohijski problem neće odraziti na lokalnu vlast, pa ni u Beogradu, te da to nije glavni razlog odlaganja beogradskih izbora. Uveren je da nije postojalo ni namere da budu održani ove godine.
“Uopšte ne verujem da je postojao plan da Aleksandar Vučić raspiše nove izbore u Beogradu, jer ne postoji razlog… Nema krize beogradske vlasti, sve odluke se bez problem ausvajaju. Pored toga, muslim da se osovso-metohijska kriza uopšte ne odražava na lokalne samouprave, pa tako ni na beogradsku. To nije tem ana kojoj je pala ijedna lokalna vlast. Vlast u Beogradu mogu da oslabe samo afere kojih je svakog dana sve više. Prodali su Beograđanku, sad prodaju Geneks kulu, nelegalno je ozakonjeno 350 objekata u vrednosti od milijardu i nešto…”, navodi Milivojević i dodaje da se kriza na KiM i eventualno potpisivanje nemačko-francuskog sporazuma može negativno odraziti samo na rejting SNS.
“ Koliko god se Vučić trudio da iz ove situacije izađe kao pobednik, njegovo biračko telo je razočarano, jer treba da podrže nešto u šta ne veruju. Što se DS tiče, naš rejting raste i to se vidi posle svakog našeg nastupa u Skupštini, kao i po broju novih članova”, navodi Milivojević.
Ni poslanik Narodne stranke Stefan Jovanović ne vidi povezanost između situacije na Kosovu i održavanja beogradskih izbora. Smatra i da situaciju vezanu za Kosovo i Metohiju, ne treba posmatrati kroz rejting ili profitiranje poličikih aktera.
“Radi se o zaštiti teritorijalne celovitosti države, što predstavlja jedno od najvažnijih nacionalnih interesa. Ovo je trenutak u kome se od političkih aktera očekuje ozbiljnost i odgovornost. Narodna stranka vrlo odgovorno pristupa pitanju Kosova i Metohije i ne razmišljamo o tome šta kaže rejting nego šta je interes države, a interes je očuvanje teritorijalne celovitosti, nepriznavanje secesije, sprečavanje članstva takozvanog Kosova u UN, kao i zaštita srpskog stanovništva i kulturnog nasleđa na prostoru KiM”, zaključuje Stefanović.
Ovim povodom izvršni direktor CeSida Bojan Klačar za novine “Nova” kaže da se čak i pre novog kosovskog problema izbora činilo da su šanse za beogradske izbore na proleće male, a sad bi rekao – gotovo nikakve.
“Ubrzanje kosovske dinamike smanjuje šanse da izbora u Beogradu bude ne samo na proleće, nego
do kraja ove godine. Kosovo je kompleksna tema, velika i složena, da bi se s njom išlo u kampanju, čak i ako ste veliki i jaki kao što je SNS. Postoji i drugi razlog zbog kojeg sumnjam da ćemo imati beogradske izbore ove godine, a to je da nisam siguran koji bi motiv SNS uopšte imao, jer upravo tu njihova vlast može biti izazvana. Pored toga, sledeće godine nam slede redovni lokalni izbori. Nekako mi je realnije da i beogradski budu sledeće godine, a ne isključujem mogućnost da uz njih budu održani i vanredni parlamentarni izbori”.
Što se rejtinga stranaka tiče, kaže da se Kosovo prirodno kao tema vezuje za desničarske stranke, pogotovu aktuelna kombinacija Kosova, Rusije i globalne svetske krize.
“Međutim, ova situacija uz dobru komunikaciju, ne mora da bude preterano veliki izazov za SNS, pod uslovom da sporazum ne uključi direktno priznanje nezavisnosti Kosova. Muslim da mnoge stranke suviše olako prihvataju Kosovo kao temu na kojoj mogu da profitiraju. Mijop ne znamo šta će Srbija potpisati i da li će uopšte potpisati i koliko god taj sporazum u ovom trenutku izgleda kao nešto vrlo blizu, nemoguće je predvideti kako će se to odraziti na rejting političkih stranaka”, zaključuje Klačar.
BONUS VIDEO: Boban Stojanović o Vučićevom povlačenju i novim izborima u Beogradu