Nakon što je potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić najavio mogućnost kandidature za predsednika partije, usledila je njegova smena sa čela Izvršnog odbora, dok su njemu bliski ljudi ili oni koji su ga javno podržali sklonjeni iz odbora koje su predvodili. Poslednji u nizu je poslanik Đorđe Stanković, koji je otvoreno podržao Aleksića. Ovo, međutim, nije prvi put da se problemi u Narodnoj stranci rešavaju na sličan način. Zbog podrške predsedničkoj kampanji Zdravka Ponoša na prošlim izborima raspuštena su cela četiri odbora.
Poslanik Narodne stranke Stefan Jovanović imenovan je za poverenika Gradskog odbora Niš i njegov zadatak će biti da organizuje rad Odbora do stranačke Skupštine, zakazane za 22. oktobar.
U saopštenju stranke se navodi da će Stefanu Jovanoviću mandat trajati 120 dana i da neće biti kandidat za predsednika Gradskog odbora Narodne stranke Niš na sledećoj izbornoj skupštini.
Jovanović je praktično zamenio Đorđa Stankovića, poslanika koji je javno pružio podršku kandidaturi Miroslava Aeksića za predsednika partije.
Interesantno je da je njegov mandat istekao u februaru, ali je smenjen tek sad i to svega nekoliko dana nakon što je niški odbor Narodne stranke javno podržao Aleksića.
Prethodno je Miroslav Aleksić smenjen sa čela Izvršnog odbora. Tim povodom lider stranke Vuk Jeremić je rekao da je takva odluka Predsedništv ausledila isključivo zato jer je Aleksić odlučio da se kandiduje.
„Statut Narodne stranke kaže ko sprovodi u delo, nadzire i sprovodi izbore. To je Izvršni odbor. To vam je kao RIK. Ne možete u isto vreme biti i kandidat za predsednika stranke i da budete na čelu izborne komisije. Ni ja, a ni on, nije u redu da budemo na čelu organa koje sprovodi izbore. Predsedništvo je donelo tu odluku, a čitao sam u novinama da sam to ja napravio, da sam ja doneo tu odluku. Ogromnom većinom glasova Predsedništva je ta odluka doneta. Dogovor je napravljen da jedna neutralna ličnost bude na čelu Izvršnog odbora, a da po šest članova Izvršnog odbora na paritetnoj osnovi imaju i jedan i drugi kandidat. Ništa normalnije od toga nije moglo biti doneseno”, rekoa je nedavno Jeremić.
Potpredsednik stranke Borislav Novaković, koji je javno podržao Aleksića, drugačije je doživeo ovu sednicu Predsedništva.
On je ispričao da po Statutu NS Predsedništvo dvotrećinskom većinom praktično može da suspenduje sve odluke svih organa.
„Pre nego što je došao na red Izvršni odbor, predsednik stranke je predložio četiri nova člana. Potom je predložio smenu predsednika omladine, smenu predsednika Pokrajinskog odbora zaduženog za KiM i na taj način je isforsirano usiljeno i rekao bih, mimo svake pravne i političke kulture, uspostavio tu dvotrećinsku većinu u Predsedništvu i samo na bazi te činjenice on je mogao da postavi pitanje izbora novog Izvršnog odbora. Izvršni odbor ne bira Predsedništvo, već Glavni odbor. Ali pošto je ostvario na jedan ustaljen i isforisiran i potički ružan i nekorektan način dvotrećinsku većinu u Predsedništvu, predsednik je mogao da postavi pitanje razrešenja predsednika Izvršnog odbora. Zašto? Da bi uspostavio svevlašće. Kada smo tražili sazivanje vanredne izborne skupštine od 126 odbora u stranci 88 odbora je predložilo vanrednu skupštinu“, rekao je ovim povodom Novaković.
Nešto slično se u Narodnoj stranci desilo i nakon prethodnih predsedničkih i parlamentarnih izbora, kada je došlo do raspuštanja celih odbora. Navodno, zbog podrške kampanji Zdravka Ponoša, u to vreme potpredsednika Narodne stranke.
Zbog Ponoševe predsedničke kandidature prvo je došlo do sukoba između predsednika Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa i lidera Narodne stranke Vuka Jeremića. Razlog je bio taj što je Đilas izašao sa Ponoševim imenom u javnost i predstavio ga kao kandidata koalicije “Ujedinjeni” za predsednika države. Jeremić je smatrao da to nije u redu, ali je pružio podršku Ponoševoj kandidaturi.
Neposredno posle izbora stigle su informacije o tome da su četiri odbora Narodne stranke raspuštena zato što su učestvovali u predsedničkoj kampanji Zdravka Ponoša. Raspušteni su odbori u Somboru, Subotici, Kostolcu i Žagubici.
Vuk Jeremić je tad demantovao ove navode.
„Raspušten je samo jedan odbor i to zbog nepoštovanja unutarstranačke procedure. Svi ostali odbori i povereništva Narodne stranke, a ima ih više od 100 u Srbiji, i dalje su u punoj funkciji. Ponosan sam na učinak Narodne stranke i na naš doprinos zajedničkoj borbi protiv autokratskog režima na prethodnim izborima“, rekao je Jeremić na konferenciji za novinare.
Dan kasnije bivši predsednik Opštinskog odbora Kostolac Arsenije Savić je za portal Nova.rs rekao da Jeremić nije govorio istinu.
„Lično sam od poznanika, člana Izvršnog odbora Narodne stranke a nakon sednice Izvršnog odbora telefonski obavešten da su četiri odbora Narodne stranke (Kostolac, Sombor, Subotica i Žagubica) raspuštena zbog toga što su učestvovali u kampanji Zdravka Ponoša, kao i da je na sednici Izvršnog odbora to izjavio Miroslav Aleksić, da se odbori raspuštaju zbog učešća u kampanji Zdravka Ponoša. O tome postoje svedoci i ja se nadam da će i oni javno jednom sve reći“, rekao je tad Savić, a ubrzo je iste navode ponovio i tadašnji predsednik Gradskog odbora u Somboru Siniša Trnjakov.
“Na sednici IO Narodne stranke kojom je predsedavao Miroslav Aleksić, dana 07. aprila 2022. godine, u inkvizitorskom aktu, pored ostalih odbora raspušten je i Gradski odbor Narodne stranke Sombor, a sa ključnom elaboracijom – organizovano pružanje podrške našem predsedničkom kandidatu gospodinu Zdravku Ponošu“, rekao je tad Trnjakov za Nova.rs.
BONUS VIDEO: Vuk Jeremić o tome kako je došlo do sukoba s Miroslavom Aleksićem