Foto: N1

Prema izjavama iz Beograda i Prištine vidimo da se polako priprema teren za nastavak pregovora o Kosovu, kaže Zoran Sekulić, glavni i odgovorni urednik novinske agencije Fonet.

„Šta god se bude dešavalo u pregovorima o Kosovu, to će u nekom trenutku iziskivati promenu Ustava Srbije. Promene podrazumeva i raspisivanje referenduma, što je potencijalno ozbiljan rizik“, kaže Sekulić.

Dodao je i da ne veruje da će nova vlada koja bude formirana posle predstojećih izbora imati pun mandat.

„Kao što prethodne izjave iz Prištine predstavljaju pripremu terena da se ponovo sedne za sto, tako i ove izjave iz Beograda, takođe predstavljaju pripremu terena. Dakle, obe strane, ne jedna drugu, već međunarodnu zajednicu, pre sve EU, na neki način upozoravaju na rizike zamrznutog konflikta, da možda rešenja neće biti, govorili smo o kompromisu da ne može da Kosovo dobije sve, a da Srbija ne dobije ništa, a sada se kaže da nema ni kompromisa…Naslućujemo na osnovu toga što će Lajčak ići u Prištinu pa u Beograd, što će na dan izborne tišine Lavrov biti u Beogradu, da se nastavljaju pregovori. Imam utisak da se diplomatska energija i snaga ubrzava, a da s druge strane, prisustvujemo nekom neobjavljenom takmičenju između SAD i EU oko toga ko će voditi glavnu reč u pregovorima“, izjavio je Sekulić u Novom danu na N1.

Dodao je i da ne veruje u „rešenje prečicom“.

Na pitanje da li će se i Rusija uključiti u pregovore, Sekulić kaže da misli da dolazak Lavrova i kasnije poseta srpskih državnika Moskvi predstavljaju najave da bi Rusija „sebe rado videla i da traži način da se u celu stvar uključi“.

„Inače, mislim da nema koordinacije između EU i SAD kada je ova tema u pitanju. Možda koordinacije ima između Berlina, Pariza i Brisela, ali da postoji između Vašingtona i EU na tu temu, ne verujem, jer imaju dva različita pristupa – Ričard Grenel koji nastupa kao buldožer, ide na tu neku vrstu teritorijalne korekcije kao osnove za sporazum, dok iz EU, pogotovu iz Nemačke, čujemo poruku da nema govora ni o kakvoj korekciji. U ovom trenutku Amerikanci imaju veću inicijativu, ali ne sumnjam da će EU ovog puta uložiti maksimum napora da bude važan akter u celoj priči“, naglasio je Sekulić.

Šta god se bude dešavalo, dodaje, to će u nekom trenutku iziskivati promenu Ustava Srbije.

„Promene Ustava podrazumevaju i raspisivanje referenduma, a to je potencijalno ozbiljan rizik, jer mi je teško da zamislim neki jasan i pozitivan odgovor na bilo kakvo kompromisno rešenje, naravno, u zavisnosti kakvo bi pitanje bilo postavljeno na tom referendumu“, ocenio je glavni urednik Foneta.

Govoreći o predstojećim izborima i kampanji koja se vodi, Sekulić kaže da je kampanja „prilično neinteresantna“.

„Kampanja je prilično neinteresantna sa stanovišta rezultata izbora, ali su dve stvari zanimljive – jedna je odluka SNS da kampanju za parlamentarne izbore vodi isključivo njen predsednik. To mi je zanimljivo, jer su PR timovi procenili da je njegov rejting bolji od rejtinga stranke. Drugo, verovatno su procenili da u rovitoj situacjia s pandemijom, žele da pošalju poruku da kao brinu o zdravlju, i treće – da predsednik može da se pojavljuje u javnosti i vodi funkcionersku kampanju koja njemu, po zakonu, nije zabranjena. On dakle, vodi kampanju u ime cele stranke“, kaže Sekulić.

S druge strane, naglašava, ministri i drugi državnici vode kampanju kojima polažu test pred njim, nadajući se da će u zavisnosti od ishoda izbora, naći mesta za sebe.

„Imam utisak i da Vučić nikome od svojih saradnika nije dao nikakvo čvrsto obećanje, i nije se obavezao, da je možda davao signale na različite strane, pa su sada svi u nekoj neizvesnoj situaciji. To možemo da vidimo u ponašaju premijerke Brnabić, oni se iz sve snage trude da bolje polože taj test pred Vučićem. A ne verujem da je nešto obećao ni SPS-u“, kazao je Sekulić.

Sagovornik N1 je ocenio i da misli da buduća vlada Srbije, koja će biti formirana posle 21. juna, neće izdržati pun mandat.

„Pretpostavljam će zbog spoljnih okolnosti, možda, ne bi me iznenadilo, da predsednički izbori 2022. budu i novi parlamentarni izbori. To je i pitanje za bojkotašku opoziciju koja treba da osmisli šta će da radi u naredne dve godine…Ja ne očekujem neka velika izneđenja na predstojećim izborima, kada su u pitanju opozicione stranke koje izlaze na njih, da li će biti ikebane ili skandal majstori, to ćemo da vidimo, ali one neće moći presudno da utiču na stanje u parlamentu. A šta će ova opozicija koja ne izlazi na izbore, a koja sebe smatra autentičnom opozicijom posle izbora, to je pitanje za milion dolara, na koje će oni morati da daju odgovor“, izjavio je Sekulić.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare