Protest u Kosovskoj Mitrovici Foto:FoNet/Kossev

Skoro tri meseca pre održavanja parlamentarnih izbora na Kosovu, stigla je i prva zvanična potvrda o učešću Srba. Samostalni poslanik u Skupštini Srbije Žarko Ristić najavio je da je proširio saradnju sa grupom predstavnika srpskih građana na KiM, i da će izaći na februarske izbore. Iako se druge zvanične potvrde čekaju, gotovo je izvesno, na ove izbore će i opozicona Srpska demokratija, ali i najmoćnija stranka Srba na Kosovu - Srpska lista.

U jeku jedne od najvećih kriza za Srbe na severu Kosova, koju je izazvalo zatvaranje srpskih institucija, polako se aktualizuje tema parlamentarnih izbora. Iako se održavaju tek u februaru sledeće godine, izuzetno su važni jer mogu iznedriti mnoge promene.

Biće to prvi redovni izbori za kosovski parlament otkako je 2008. godine jednostrano proglašena nezavisnost. Tako do 10. decembra svi koji to žele, moraju potvrditi svoje učešće.

U međuvremenu stižu i prve takve najave.

Poslanik u Skupštini Republike Srbije Žarko Ristić saopštio je da je proširio saradnju sa grupom Srba okupljenih oko političara Momčila Trajkovića, Milije Biševca i ostalih predstavnika Srba sa KiM, te da su odlučili da će zajedničkim snagama izaći na izbore 9. februara 2025. godine. Ova odluka je, kako saznaje Nova, doneta na sastanku koji je u utorak održan u Štrpcu.

Međutim, predsednik Srpskog nacionalnog foruma (SNF) Momčilo Trajković nije želeo da komentariše saopštenje Žarka Ristića. Umesto toga, za lokalni medij sa KiM, naglasio je da Srpsko nacionalno veće (SNV) i Srpski nacionalni forum (SNF) neće učestvovati na izborima u februaru.

„SNF i SNV neće učestvovati na izborima. Podržaćemo sve koji to žele i koji će učestvovati, ali mi nećemo sigurno. Samo to mogu da kažem“, rekao je kratko za Kim Trajković.

Povodom sastanka u [trpcu, Milija Biševac iz nedavno osnovanog Srpskog narodnog pokreta koji je bio prisutan, za Novu kaže da im je cilj da budu stranka koja će zaista predstavljati interese Srba na KiM.

„Do sada nismo dobili razumevanje, kako od vlasti u Beogradu, tako i iz opozicionih stanka i iz tog razloga krenuli smo u formiranje narodnog pokreta“, kaže Biševac dodajući da je na sastanku sa Ristićem nagoveštena saradnja, ali da još nisu dogovoreni svi detalji.

Za sada je jedino izvesno da Srpski narodni pokret izlazi na izbore.

Druga lista na čelu sa Arsenijevićem

Još jedna stranka koja je relativno mlada, a izdvojila se tokom nedavnih kriza na severu Kosova, jeste opoziciona Srpska demokratija. Predvodi je Aleksandar Arsenijević. On je u prethodnim mesecima više puta pritvaran zbog otpora koji je pružao dolasku albanskih predstavnika na sever Kosova. U izjavi za Novu kaže da i on razmišlja o izlasku na februarske izbore. Ali samostalno.

Komentarišući udruživanje Ristića, Trajkovića i Biševca, Arsenijević kaže:

„Mislim da kapaciteti srpske zajednice time nisu ojačani”, navodi on i dodaje:

Aleksandar Arsenijević, Foto: Ivan Dinić/Nova

„Što se nas tiče, ako odlučimo da učestvujemo, to ćemo uraditi samostalno. Ne želimo saradnju sa bilo kojim političkim akterima iz Beograda, niti iz Prištine. Naš koncept nije da pravimo drugu Srpsku listu, koju će za razliku od one prve, podržati opozicija. U naš koncept se to nikako ne uklapa. Video sam fotografiju sa tog sastanka, većinu tih ljudi ne znam ni sa Fejsbuka“, kaže Arsenijević.

Na pitanje da li misli da će Srpska lista učestovati na izborima, Arsenijević kaže – evidentno da hoće.

„Mislim da je potrebno da svi učestvujemo, ali da mnoge stvari zavise i od Prištine“.

Srpska lista, međutim, za sada ćuti. Na naša pitanja da li će učestvovati na izborima, juče nisu odgovorili.

Novinarka i urednica portala „Alternativna“ iz Kosovske Mitrovice Ana Marija Ivković kaže za Novu da je u prethodnim mesecima bilo nevidljivo prisustvo predstavnika Srpske liste na terenu, ali veruje da će izaći na izbore u februaru.

Ana Marija Ivković Foto: N1

Na Beogradu konačna odluka

„Oni se jesu oglašavali u vidu saopštenja i povremenih konferencija za medije… Ali suštinski, oni nisu delovali na terenu. Od Banjske, Srpska lista je ušla u neku vrstu prostora gde je, čini mi se, bilo najbitnije da ih u javnosti bude manje, što je bilo potpuno pogrešno“, kaže naša sagovornica.

Dodaje da se zbog toga i otvorio prostor za delovanje nekih drugih srpskih stranaka.

„Ne mogu da govorim o punom političkom kapacitetu srpske zajednice, jer mi još ne znamo koliku podršku građana imaju pomenute stranke, a to će biti delimično izmereno na izborima. Kažem delimično, jer ostaje da se vidi ko će sve izaći“, kaže Ivković.

Sagovornica „Nove“ podseća i na ranije slučajeve kada su predstavnici Srba sa KiM prijavljivali za izbore, pa odustajali neposredno pred njihovo održavanje.

PROČITAJTE JOŠ

„Predizborna kampanja je ključna. Moramo da imamo u vidu da su ranije građani glasali praktično prema instrukcijama Srpske liste. Ostaje da vidimo da li će i sada to biti slučaj, a po mom mišljenju – hoće. Naime, na čelu preostalih srpskih institucija, zdravstva i školstva, nalaze se predstavnici Srpske liste. Oni orgnizuju zaposlene da glasaju za njih, tako je bilo do sada“, kaže Ivković.

Na pitanje da li povratak na izbore značli i povratak u kosovske institucije, sagovornica našeg lista kaže da to zavisi od toga ko će osvojiti najviše glasova, ali da će o tome odlučivati Boegrad, koji je po njenom uverenju i inicirao izlazak.

„Deluje mi da će Beograd sada povratak u institucije koristiti kao jedan od alata za pregovore“, pojašnjava urednica „Alternativne“ i napominje da je u prethodnom periodu bilo naznaka o učešću srpskih stranaka na izborima, pre svega kroz imenovanja Srba na funkcije u opštinskim izbornim komisijama.

U svakom slučaju počeo je da teče rok koji politički akteri na KIM imaju da se izjasne o učešću na ovim izborima. Za to vreme, iz Prištine stižu potvrde da će se glasački proces neometano održati u školama i drugim objektima na severu Kosova, što nije bilo slučaj na lokalnim izborima i referendumu o smeni albanskih gradonačelnika u četiri srpske opštine na severu KiM, koji su održani nakon odluke o izlasku Srba iz kosovkih institucija.

BONUS VIDEO: 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare