Foto: Shutterstock

Centar pokreta Samoopredeljenje u Albaniji uputio je zvanični pisani zahtev najvišim institucijama Albanije i političkim strankama da podrže i odobre u Skupštini Republike Albanije rezoluciju o priznanju i osudi genocida Srbije na Kosovu.

Izvor: Kossev, tekst je izvorno preveden sa sajta Koha.

Ispostava LVV u Albaniji uputila je zahtev predsedniku Albanije Iljiru Meti, premijeru Ediju Rami, predsedniku skupštine Gramozu Rućiju, poslanicima skupštine, predsedavajućem Demokratske stranke Luljzimu Baši, predsedavajućem PS za integraciju, Moniki Kruemadi, predsedavajućem Partiji pravde, integracije i jedinstva, Špetimu Idriziju, Akademiji nauka Republike Albanije, i narodnoj advokatici Erindi Balanki.

Skupština Republike Kosovo je 16. maja 2019. godine, uoči 20. godišnjice kosovskog rata, usvojila Rezoluciju o srpskom genocidu počinjenom na Kosovu (puni tekst Rezolucije nalazi se u prilogu ovog zahteva). Između ostalog, u tekstu Rezolucije se navodi da su tokom rata na Kosovu snage Srbije i Crne Gore, ali i veći deo Srbije, deportovale preko milion Albanaca, ubile preko 12 hiljada ljudi, bespomoćnih civila svih etničkih grupa, ali ubijeno je preko 1300 dece, silovano je preko 20 hiljada devojčica i žena i dogodilo se preko 100 masakra… U Srbiji su pronađene masovne grobnice. Srpska država nastavlja da krije istinu o preko 1600 nestalih osoba. Preko 100.000 stambenih zgrada, školskih zgrada, verskih i kulturnih lokaliteta, škola, džamija i katoličkih crkava je uništeno. Između ostalog, Rezolucija se poziva na Povelju UN-a, Ženevsku konvenciju, Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, izveštaje i rezolucije Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija, sa ciljem da se zvanično prizna i osudi genocid nad Srbijom – zločinom protiv Albanaca i čovečanstva, navodi se u zahtevu LVV.

Pročitajte još...

Rezolucija skupštine Kosova otvara put kosovskoj javnosti da uspostavi sud koji će istražiti i osuditi genocid Srbije na Kosovu, kao i da pokrene ovo pitanje u svim međunarodnim i međuvladinim organizacijama. Republika Albanija ima moralnu, istorijsku, političku, nacionalnu i ustavnu obavezu da podrži Rezoluciju koju je usvojila Skupština Kosova, usvajanjem rezolucije u Skupštini Republike Albanije, koja se odnosi i koristi kao osnova za tekst Rezolucije Skupštine Kosova.

Usvajanje ove rezolucije u albanskom parlamentu bio bi neophodan institucionalni korak ka daljoj internacionalizaciji ovog pitanja, s obzirom na to da Kosovo još uvek nije punopravni član mnogih međunarodnih i međuvladinih organizacija u kojima je Albanija već član.

LVV Albanije je rekao da je još ranije podneo zahtev za odobrenje ove rezolucije Skupštini Republike Albanije. Čak je i 15. januara ove godine na konferenciji za štampu formalno zatražio usvajanje iste rezolucije.

„Uvereni smo da bi vašu brzu akciju podrške i odobravanja ove rezolucije u albanskom parlamentu pozdravili ne samo u Albaniji, na Kosovu i u celoj albanskoj naciji, već i od strane međunarodnih saveznika koji su dali svoj vitalni i sveobuhvatni doprinos oslobađanju Kosova i prestanka genocida Srbije. 15. januara 2021. trebalo bi da nas zatekne ujedinjene, zvanično proglašavajući i obeležavajući u Albaniji, kao i na Kosovu, „Dan sećanja na genocid nad Albancima na Kosovu“. Nadamo se vašoj saradnji, da javno i institucionalno podržite ovu inicijativu “, kaže se u zahtevu LVV.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar