Danas je održana sednica Skupštine opštine Vračar, na kojoj je predsednik odborničke grupe „Oslobodimo Vračar“ i generalni sekretar SDS Konstantin Samofalov zahtevao da se u dnevni red unese posebna tačka koja bi se bavila analizom urbanističkog haosa koji vlada na beogradskoj opštini Vračar.
Skupštinska većina je odbila ovaj zahtev opozicije. Prenosimo izjavu Konstantina Samofalova sa sednice Skupštine:
„Koliko smo progresivna opština, najbolje govori činjenica da uoči svake sednice saznamo šta će se nešto novo graditi na teritoriji opštine Vračar. To možda i ne bi bio toliki problem, da gradnja ne podrazumeva rušenje, a u slučaju Vračara najčešće predratnih kuća i vila.
Investitori od oktobra 2020. godine koriste pravni vakuum, jer po isteku prethodne zaštite mnogi objekti više ne uživaju zaštitu države pa su se u planu za rušenje, između ostalog, našle i predratne vile u Ulici Nikolaja Krasnova (koja je srušena i od nje nije sačuvana ni spoljna fasada) i Hadži Melentijevoj.
Oglašena je javna prezentacija urbanističkog projekta za izgradnju stambeno-poslovnog objekta na uglu ulica Makenzijeve i Nevesinjske. Izgradnja luksuznog objekta podrazumeva rušenje više starih objekata, a svi luksuzni stanovi iz ponude su VEĆ RASPRODATI.
Potom, planirana je izgradnja stambeno- poslovnog objekta u Katanićevoj 8-10. Gradnja ovog objekta podrazumeva rušenje šest objekata, kao i rušenje zgrade koja je bila pod prethodnom zaštitom u okviru kulturno-istorijske celine Istočni Vračar, ali joj je ovaj status istekao krajem 2020. godine, dok će dvorišna zgrada od svega tri sprata biti potpuno zagrađena- zbog čega su se stanari i pobunili.
Iskustvo sa investitorskim „urbanizmom“ na Vračaru nam je pokazalo da nikada ne treba verovati u slučajnosti, pa se u pomenutom projektu za gradnju poslovno-stambenog objekta u Katanićevoj 8-10 našlo poznato ime firme, koje se vezuje za izradu više urbanističkih projekata na ovoj opštini-Studio Tekto.
I kulturno istorijska celina Kotež-Neimar je krajem decembra 2020. godine ostala bez prethodne zaštite. Studio Tekto je uradio urbanistički projekat za ovo područje- za prostor predratne vile u Internacionalnih brigada 47, koju je investitor porušio bez ikakve dozvole nadležnih organa.
Takođe, ista projektantska kuća je uradila urbanistički projekat koji obuhvata parcelu predratne vile u ulici Hadži Melentijeva 72, koja će kako stvari stoje doživeti istu sudbinu, jer je na njenom mestu predviđena gradnja poslovno-stambenog objekta.
Tako da na Vračaru praktično imamo iste firme i nova rušenja.
Apsolutno smo protivnici moratorijuma, ali sa druge strane, svedoci smo beskrupuloznog rušenja starog jezgra opštine Vračar i u tom smislu je neophodno postići balans između razvojnih potreba opštine i zaštite kulturno-istorijskog nasleđa.
Svakako da nas zabrinjava prekid javnog uvida za blok Krunske- Smiljanićeve- Kneginje Zorke- Njegoševe koji je oglasio Sekretarijat za urbanizam, ali netransparentan rad je njihov modus operandi. S obzirom na to da se u slučaju bloka pomenutih ulica rani javni uvid već prekidao i to usmenim putem i da su objekti na Vračaru rušeni bez ikakvog pravnog akta, u normalnom društvu bismo mogli da tumačimo da je ovakvo odlaganje neka vrsta progresa. Međutim, Srbija pod vlašću SNS je sve samo ne normalno društvo, pa u tom smislu izražavamo sumnju da su i u ovom slučaju posredi ozbiljne mahinacije.“