Savetnik američkog državnog sekretara Derek Šole govorio je danas u Vašingtonu pred Spoljnopolitičkim odborom američkog Senata, tokom pretresa posvećenog politici SAD prema Zapadnom Balkanu. Na pretresu je svedočio i specijalni američki izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar.

Predsedavajući Spoljnopolitičkog odbora Senata Bob Mendez, upitao je Šolea o „veoma optužujućem“ tekstu Njujork tajmsa o Vučiću u kojem se navodi o povezanosti srpskog predsednika Aleksandra Vučića sa huliganima i organizovanim kriminalom.

Šole je rekao da administracija veruje da je izveštavanje tog lista „kredibilno“, ali da ne može da govori o detaljima iz članka.

Mendez je zatim pitao Šolea da li se Srbija može smatrati kredibilnim partnerom, imajući u vidu obelodanjene podatke.

„To moramo da testiramo. Oči su nam otvorene, pozivamo predsednika Vučića i njegove kolege na odgovornost u pogledu korupcije i drugih aktivnosti“, odgovorio je Šole.

Screenshoot www.foreign.senate.gov

Dodao je da je svestan da svuda u regionu ima korupcije i da je ona glavna prepreka integracijama Zapadnog Balkana.

„Uveli smo sankcije mnogim ljudima u regionu, i to ne samo u jednom delu, nego po celom regionu gde se korupcija pojavljuje“, naveo je Šole.

PROČITAJTE JOŠ:

Podsećamo, Njujork Tajms je nedavno objavio tekst o predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, ali i vezama kriminalnog klana Veljka Belivuka s državnim rukovodstvom, što se dešava uporedo s dolaskom na vlast SNS i Vučića 2012. godine.

„Vučić ima gotovo u potpunosti kontrolu nad svim aspektima javnog života – od parlamenta, preko sudova, policije,bizniz….Hapšenje Belivuka i njegove grupe možda je jedna od retkih odluka poslednjih godina koju nije kontrolisao“, piše u tekstu.

Predsedavajući Spoljnopolitičkog odbora Senata Bob Mendez, naveo i da se Vučić hvalio bliskim vezama sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, da je putovao u Moskvu na razgovore o trgovini, i da odbija da se pridruži evropskim partnerima u uvođenju sankcija Rusiji.

Šole je, međutim, podsetio da se Srbija u nekim aspektima usaglasila sa evropskom i zapadnom politikom u odnosu na Rusiju i Ukrajinu.

„Iako se Srbija nije pridružila sankcijama, a jasno smo stavili do znanja da je u tom slučaju teško videti kako će odmaći u procesu evrointegracija, jeste se uskladila u smislu kritikovanja i osuda Rusije i njene invazije na Ukrajinu, kroz glasanja u UN. Srbija je osudila aneksiju Krima, pomagala Ukrajini u domenu izbeglica i kritične infrastrukture i slala humanitarnu pomoć, ali i dalje mora da se uskladi sa evropskim sankcijama Rusiji“, kazao je Šole.

***

BONUS VIDEO: Paor govorio o Vučiću i u 30 sekundi objasnio šta znači Ustav Srbije

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare