gerhard Šreder Foto:TANJUG/ JADRANKA ILIC

Šreder nema apsolutno nikakve veze sa Srpskom naprednom strankom (SNS), niti je ikada imao, rečeno je u vladajućoj SNS za Radio Slobodna Evropa.

RSE piše da je Gerhard Šreder, bivši nemački kancelar bio pod velikim pritiskom javnosti u Nemačkoj da prekine veze sa najvećim ruskim državnim energetskim kompanijama zbog agresije Rusije na susednu Ukrajinu, kao i zbog svog prijateljstva sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

Šreder je to delom i učinio povlačeći se nedavno sa jedne od čelnih pozicija u Rosnjeftu.

Nekadašnji nemački kancelar bio je poslednjih godina rado viđen gost i u Beogradu kod Aleksandra Vučića, predsednika Srbije i lidera SNS-a.

„Mislim da je Putin čak preporučio Šredera za Vučićevog prijatelja“, ocenio je za RSE nekadašnji diplomata Srećko Đukić.

Đukić je radio kao diplomata u jugoslovenskoj ambasadi u Moskvi u SSSR-u i Rusiji, dok je u Belorusiji bio ambasador Srbije.

Vučić je u više navrata izjavljivao da je ruski predsednik Vladimir Putin prijatelj Srbije.

Snezana Djurisic
Srećko Đukić Foto:Ivan Dinić/Nova S

Đukić navodi da je Šreder sa Vučićem postao politički prijatelj iako su iz dve ideološki suprotstavljene stranke. Šreder je, naime, član nemačkih Socijaldemokrata, partije levog centra, dok je Vučićev SNS pridruženi član Evropske narodne partije (EPP) grupacije stranaka desnog centra.

Govoreći o bliskosti ruskog predsednika sa bivšim nemačkim kancelarom, Đukić podseća da je Putin na 60. Šrederov rođendan odleteo u njegov rodni Hanover na proslavu.

„I sigurno da oni dogovaraju ‘ovaj je interesantan za nas, sa njim možemo raditi, on nam treba za to i to'“, navodi Đukić.

Gerhard Šreder Foto: EPA-EFE/OMER MESSINGER

Odnos Šredera i Putina bio je poslednjih meseci tema i svetske štampe.

Tako je časopis Forin polisi u februaru pisao o bivšim evropskim zvaničnicima, od Gerharda Šredera do bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, koji su unovčili predstavljanje autokrata i njihovih saradnika.

Njujork tajms je u aprilu preneo izjavu Norberta Rotgena (Norbert Röttgen) konzervativnog poslanika i bivšeg nemačkog ministra da je Šreder „iskoristio reputaciju i uticaj funkcije kancelara i ponudio se kao agent za ruske interese da bi se obogatio“.

Takođe je nemački ministar finansija Kristijan Lindner (Christian Lindner) rekao u maju za televiziju Velt da bivši kancelar „sada otvoreno radi na lobiranju za zločinačku vladavinu Vladimira Putina“.

Bivši nemački kancelar odustao od Gasproma i Rosnjefta

Nakon kritika zbog veza s ruskim energetskim kompanijama, Gerhard Šreder je krajem maja odustao od pridruživanja nadzornom odboru energetskog giganta Gasprom i napustio je nadzorni odbor energetske grupe Rosnjeft čiji je bio predsednik.

Šreder je takođe bio uključen u projekte gasovoda Severni tok 1 i Severni tok 2 koji imaju za cilj da ruski gas dopremaju direktno u Nemačku, zaobilazeći Ukrajinu.

Foto: EPA/KAY NIETFELD

Dozvole za prvi gasovod Severni tok potpisao je upravo Šreder u svojim poslednjim nedeljama na mestu kancelara. Na čelu nemačke vlade nalazio se od 1998. do 2005. godine.

„Šreder je odigrao krupnu ulogu u prodoru Rusije i ruskih energenata u Evropu“, kaže diplomata Srećko Đukić.

Takođe navodi da je bivši kancelar postao promoter nemačkog biznisa u Rusiji.

Šreder je osudio rusku invaziju na Ukrajinu kao neopravdanu, ali je rekao da se dijalog sa Moskvom mora nastaviti.

Bivši nemački kancelar suočio se i sa talasom nezadovoljstva bivših političkih saveznika nakon izjave „Njujork tajmsu“ u aprilu da masakr u Buči u blizini Kijeva „mora da bude istražen“, ali da ne misli da je naređenje da se ubijaju ukrajinski civili došlo od ruskog predsednika Vladimira Putina.

Putin je, međutim, istog meseca dodelio počasnu titulu za „herojstvo“ 64. motorizovanoj brigadi, koju je Ukrajina optužila da je učestvovala u zločinima počinjenim u Buči.

Ostatak teksta pročitajte na sajtu Slobodne Evrope.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar