Foto: Instagram/jelennah169

Iako zvanično nije član Srpske napredne stranke, ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić definitivno je zavredila mesto među onih 17.000 lojalista, o kojima je pre nekoliko dana govorio Aleksandar Vučić. Poput najvernijeg naprednjaka, ona je stala u odbranu predsednika Srbije od studenata, jedne književnice, jednog režisera i njihovog “strašnog” pisma. Obaška nestine kojima se pritom poslužila.

Šta se tačno desilo pa se dugogodišnja predsednica Centra za evroatlantske studije Jelena Milić preobrazila iz ljute kritičarke režima Srpske napredne stranke u vernog podanika ove vlasti, znaju samo ona i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Bilo kako bilo, danas je ona sve ono što je pre desetak godina javnosti bilo nezamislivo.

Milić je, naime, juče demonstrativno napustila tradicionalni prijem Srpskog narodnog veća za pravoslavni Božić u Zagrebu i to zbog pisma koju su sastavili dobitnici prve nagrade – književnica Jasminka Petrović i režiser Radivoje Raša Andrić.

Oni su se u tom pismu, između ostalog, zahvalili mladima u Srbiji, jer ih „ovih dana uče kako se leti i kako se svetli”.

Tradicionalni prijem Srpskog narodnog veca (SNV) povodom Božića, Foto: (BETAPHOTO/HINA/Tomislav PAVLEK)

Ambasadorku je to toliko rasrdilo da je skup napustila. Ubrzo potom usledilo je i objašnjenje.

„Morate shvatiti da sam ja nedavno, pre nekoliko dana, na svom Fejsbuku napisala da podržavam kada mladi stoje na trgovima, ne blokiraju institucije i kada traže konkretnu pravdu za nepravdu. Ali dalje od toga – blokade, nazivanje moje zemlje tiranijom, nazivanje mog predsednika i državnog vrha ubicama i slično, ja to jednostavno i apsolutno ne podržavam“, rekla je Milić, iako tiraniju niko u ovom pismu nije spomenuo, niti je Vučić nazvan ubcom.

Otkad reči “leteti” i “svetleti” u Jeleni Milić izazivaju takvo pomračenje?

Kad se setimo njenih početaka – neobjašnjivo. Međutim, kako joj se karijera primicala aktuelnom režimu, sve jasnije…

Ko je Jelena Milić?

Jelena Milić po obrazovanju je tehničar za nuklearnu fiziku, a studirala je Elektrotehnički fakultet, ali ga nije završila.

Jelena Milić Foto: TANJUG/ ZORAN ZESTIC

Istinomer piše da je alumnista Međunarodne akademije za liderstvo Friedrich-Naumann-Stiftung i da je stažirala je u prestižnom pariskom istraživačkom centru CERI sa Univerziteta Science Po.

Bila je saradnica bivšeg ministra spoljnih poslova Gorana Svilanovića za vreme njegovog mandata u Odeljenju za demokratiju i ljudska prava Pakta za stabilnost Jugoistočne Evrope.
Osnivačica je Centra za evroatlantske studije (CEAS) i dugogodišnja direktorka te „nezavisne liberalne analitičarske organizacije, osnovane 2007. godine u Beogradu“.

Na sajtu CEAS navodi se da je diplomirala i masterirala na Univerzitetu UNION-Nikola Tesla u Beogradu.

I to je ono što joj je bilo spočitavano na početku njene ambasadorske karijere.

Profesor Bojan Pajtić je na vest o njenom postavljenju rekao:

Bojan Pajtić Foto:N1

“U biografiji Jelene Milić piše da je diplomirala na Univerzitetu Union – Nikola Tesla, osnovanom 2010. godine. Ako se te godine upisala i sve u roku položila, diplomirala je u 50-oj. E, nju su postavili za našu ambasadorku u Hrvatskoj. A pitamo se zašto Srbija gubi ugled u svetu?”.

Nije mnogo pogrešio u ovom delu o ugledu, jer je njen mandat obeležilo i nekoliko gafova.

Podsetimo, Milić se našla na meti korisnika društvenih mreža, a nakon što je na Instagramu objavila niz fotografija sa prijema za mitropolita Ruske pravoslavne crkve Ilariona koji je služio liturgiju za Svete novomučenike jasenovačke u Jasenovcu.

Slika koja je privukla najviše negativnih komentara je ona na kojoj je ambasadorka Milić sa tompusom, što je prema oceni javnosti bilo neprikladno.

„Sramotno, sramotno je ovo. Ispod svakog nivoa“. “Bez obraza i osnovnog kućnog vaspitanja je svako ko podrzava SNS i ko na ovaj način i sa ovim slikama priča o zločinima poput Jasenovca“. “Baš nas lepo predstavlja“… samo su neki od komentara na ovakav Milićkin gest.

Upravo je ovu fotografiju Savo Manojlović iz “Kreni promeni”, pokazao u Utisku nedelje presd izbore 17. decembra i poručio:

“Ako proevropskoj opoziciji ne smeta da im Vojislav Šešelj bude u gradskoj vlasti, a desnici ne smeta što nam je ambasador u Zagrebu NATO lobista Jelena Milić, onda nemojte da sarađujete jedni s drugima”, izjavio je tada Manojlović, nakon čega ga je Jelena Milić tužila.

Na meti kritika našla se ambasadorka i zbog odlaska na promociju knjige „Diplomatska oluja“, čiji je autor Mate Granić, najdugovečniji ministar Franje Tuđmana.

“Promocija dopunskog izdanja knjige ‘Diplomatska oluja’ Mate Granića, doajena hrvatske diplomatije, u punoj sali NSK. Prilika za kratki razgovor tokom potpisivanja mog primerka. Nadam se da će mi ova knjiga pomoći u razumevanju okolnosti koje opterećuju naše odnose“, napisala je Jelena Milić tom prilikom na društvenim mrežama.

A nekada, mnogo pre saradnje sa režimom Aleksandra Vučića i preuzimanja ambasadorske funkcije, Jelena Milić nije štedela reči kojim je kritikovala njegovu vlast. Ostaće upamćeno i kako je napustila studio televizije Pink, u kojem je gostovala sa Vučićem, tada premijerom Srbije.

Milić je demonstrativno izašla nakon što joj je Aleksandar Vučić rekao da vodi politiku koja ide na štetu Srbije. Kad ga je upitala koja je to politika, Vučić nije precizirao, ali je rekao da je sve što je izgovorila u emisiji protiv interesa zemlje.

Ispratio ju je iz studija uz: “Ćao, sve najbolje Vam želim“.

To “ćao”, vrlo brzo se pretvorilo u “dobro došla”…

BONUS VIDEO:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare