Potpredsednica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić navela je da ova stranka nije potpisala sporazum proevropske opozicije jer se u tom dokumentu ne pominju Kosovo i Metohija, ali ni rudarenje litijuma.
Na pitanje zašto Narodna stranka nije potpisala „Dogovor za pobedu“ i zahteve opozicije, a zatim izdala saopštenje u kome navodi da je nepotpisivanje usledilo nakon „lešinarenja nad tragedijom“, Rašković Ivić kaže:
„Reč lešinarenje se pojavila kao reakcija na izjavu jednog našeg bivšeg funkcionera koji je sada potpisnik ovog zahteva, koji je izjavio da treba ‘kapitalizovati tu energiju nastalu na protestima’. Protesti su nastali na jaucima, muci, tragediji, ubistvu dece. To da se kapitalizuje energija je meni strašno zaparalo uši“, rekla je Rašković Ivić.
Drugi razlog nepotpisivanja dogovore je to što se u tekstu dogovora opozicije nigde se pominje KiM, što je, kako kaže Rašković Ivić, ključni nacionalni interes.
„Nije pomenuto ni rudarenje litijumom. To su neke, pored sporne reči, tri stvari koje su nas naterale u apstinenciju od potpisivanja tog zajedničkog dogovora“, objasnila je Rašković Ivić.
Ne radi se o povređenosti zbog Miroslava Aleksića, nego je poenta u reči ‘kapitalizacija’, ponovila je Rašković Ivić i upitala „kako se može kapitalizovati smrt dece“.
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac objasnio je da Rašković Ivić nije učestvovala u tim dogovorima, te da je u jednom tekstu ta sporna reč nespretno iskorišćena, ali da je to objašnjeno i da je odmah izbačena.
„To nije pravi razlog, nego samo izgovor. Pravi razlog je to što smo rekli – pošto zahtevi nisu ispunjeni, a mi smo se okupili da bi se ispunili zahtevi – da su građani hteli da vide tako proteste da oni budu ispred parlamenta, a da se mi u parlamentu borimo za te zahteve. Zato smo mi kada su iscrpljene redovne procedure rekli – ova vlast nema nameru da ispuni vaše zahteve i mi onda kažemo ‘mi ćemo ih ispuniti’. S ovim konceptom se nije složila Narodna stranka. Oni govore o beogradskim izborima, mi govorimo o parlamentarnim“, naveo je Lutovac.
Koncept opozicije je bio da na parlamentarnim izborima dobijate većinu i vladu koja može da ispuni te zahteve, a Narodna stranka je rekla da to njima nije prihvatljivo, istakao je Lutovac.
„Protiv smo napadanja, dovoljno nas iz opozicije napada vlast. Kada budemo išli u predizbornu kampanju, svako od nas će iznositi političke stavove, mnoge kolege, potpisnici ovog papira smatraju da je francusko-nemački plan dobra osnova, a mi smatramo da je on štetočinski i da je u stvari odricanje od Kosova“, kaže potpredsednica Narodne stranke.
Rašković Ivić navodi i da su u Narodnoj stranci jako izričito rekli ne litijumu, a da su neke stranke opozicije naparavile zakon o rudarenju gde je oko litijuma „krivo pa na ćoše“.
Profesor Pravnog fakulteta i pravni zastupnik Zeleno-levog fronta/Ne davimo Beograd Svetislav Kostić je ocenio da je pominjanje lešinarenja od strane Narodne stranke „ispod svakog nivoa“ i neprihvatljivo, na šta je Rašković Ivić odgovorila da njegova „ocena nije dobra i nije tačna“.
„Činjenica jeste da je lešinarenje malo težak izraz, ali mi smo od mrtve dece kao izlaznu strategiju u opoziciji zatražili izbore, i to u decembru, znajući vrlo dobro s kim imamo posla, bez da smo imali šanse da se konsolidujemo kao opozicija. Umesto da obezbedimo da ti izbori budu razdvojeni i da budu prvo beogradski, a ne da tražimo od naroda da opet izađe na ulice da bi rešio problem izbora koje smo sami tražili“, navela je Rašković Ivić.
Lutovac je naveo da misli upravo suprotno, a to je da opozicija mora uz građane da se bori, te da je pretpolitičkom društvu kakvo je Srbija treba širi društveni konsenzus.
***
BONUS VIDEO: Utisak Nedelje Prelevićev govor
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare