Izglasavanje Vlade Srbije u kojoj su dva proruska zvaničnika pod američkim sankcijama, odražava "uporne bliske veze" sa Moskvom uprkos proklamovanim nastojanjima Srbije da se pridruži Evropskoj uniji, piše Biznis Standard (BS).
Kako prenosi Biznis Standard, u vladi je bivši šef BIA Aleksandar Vulin, koji je poslednjih meseci nekoliko puta posetio Rusiju kao jedan od nekoliko potpredsednika, zajedno sa Nenadom Popovićem, koji je, kako piše Standard „još jedan pristalica Rusije“ koji se isto pod sankcijama SAD.
Biznis standard navodi da je i ministar spoljnih poslova u prethodnoj vladi Ivica Dačić, takođe proruski političar i da će u novoformiranoj biti zadužen za Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Glasanje je usledilo nakon burne dvodnevne debate. Vladajuća nacionalistička konzervativna Srpska napredna stranka predsednika Aleksandra Vučića ima komotnu većinu nakon izbora u decembru koji su podstakli političke tenzije zbog izveštaja o široko rasprostranjenim izbornim nepravilnostima, piše ovaj medij.
„Sve autoritarniji Vučić odbio je da se pridruži sankcijama Zapada Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu u punom obimu, iako je Srbija osudila agresiju. Vučević, novi premijer, ponovio je da Beograd ne namerava da uvodi sankcije Rusiji i da ne može i neće odustati od ‘prijateljstva sa Rusijom’. Integracija u EU ostaje strateški cilj“, navodi BS citirajući dalje Vučevića da su „najbolje moguće veze sa SAD u interesu Srbije“.
Profesor FPN i analitičar Filip Ejdus opisao je sastav nove vlade kao „spin dizajniran za Zapad i Rusiju, i za glasače kod kuće“.
„To šalje poruku EU da ne treba previše da gura Beograd oko demokratije, vladavine prava ili Kosova ako žele da zadrže Srbiju u svojoj orbiti“, rekao je Ejdus. Istovremeno, to signalizira Moskvi spremnost da ojača strateško partnerstvo sa Rusijom“, rekao je Ejdus, a piše Biznis standard.
BS piše da su SAD u julu uvele sankcije Vulinu, optužujući ga za umešanost u ilegalne isporuke oružja, trgovinu drogom i zloupotrebu javne funkcije. Podseća se i da je Vulin, koji je bio i na čelu ministarstava odbrane i policije, nedavno dobio dve medalje časti od Rusije – jednu od Federalne službe bezbednosti ili FSB, a drugu mu je dodelio ruski predsednik Vladimir Putin.
Popović biznismen i bivši ministar u vladi, „koristio je svoje poslovanje u Rusiji da bi se obogatio i stekao bliske veze sa visokim liderima Kremlja, saopštilo je Ministarstvo finansija SAD prošlog novembra, piše BS.
Opozicioni poslanik Radomir Lazović kritikovao je uključivanje spornih ministara, prenosi BS. Lazović je rekao da ovi pojedinci ne bi trebalo da budu deo vlasti, ne samo zato što su na crnoj listi, već zato što su svojim štetnim ponašanjem povredili građane Srbije.
Sankcije SAD protiv pojedinaca i kompanija na Balkanu su osmišljene da se suprotstave pokušajima podrivanja mira i stabilnosti u nestabilnom regionu i zlonamernom uticaju Rusije. Zapad je pojačao napore da privuče problematični region u svoje okrilje, strahujući da bi Rusija mogla da izazove nemire kako bi skrenula pažnju sa rata u Ukrajini. Balkan je prošao kroz više ratova tokom 1990-ih, a tenzije i dalje postoje, piše Biznis Standard.
Pad demokratskog rekorda Srbije odgurnuo je zemlju od EU integracija, objasnio je Ejdus.
„Izveštaji o izbornoj prevari na izborima 17. decembra izazvali su ulične proteste i sukobe. Vučić se i dalje pretvara da je na putu ka EU jer je to korisno za srpsku ekonomiju, a EU toleriše njegove autoritarne sklonosti iz straha od nestabilnosti koja bi mogla da nastane u njenom dvorištu ako Beograd izgubi od Rusije i Kine, rekao je Ejdus.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare