Ognjen Pribićević Foto: N1

Dobro je što je došlo do posete nemačkog ministra spoljnih poslova Hajka Masa Srbiji, jer je nemačka važan partner naše zemlje, navodi nekadašnji ambasador Srbije u Nemačkoj i Velikoj Britaniji Ognjen Priblićević.

On skreće pažnju na to da je Masova poseta prvo Prištini, pa Beogradu imala za cilj inoviranje dijaloga koji je već duže vreme u zastoju i dodaje da je Hajko Mas išao u Prištinu da se upozna sa njihovim “neobičnim” stavovima koji nisu uobičajeni u diplomatiji, s obzirom da ne poštuju potpisano i predlažu nekakvo resetovanje dijaloga.

Pribićević smatra da su se okolnosti za Prištinu u odnosu na pre 15-20 godina promenile.

„Situacija za Prištinu nije ni izbliza povoljna kao što je tada bila, jer su se pojavile i druge moćne sile, a one koje su tada bile moćne, sada nisu kao što su bile. Za nas je vrlo važno da se u tome ne uljuljkujemo i da mislimo da mi sada imamo podršku koju stvarno imamo, ali naš cilj je i dalje jedan, a to je ulazak u Evropsku uniju“, ističe Pribićević.

U tom smislu, poseta Nemačke je jako važna za Srbiju, ne samo zbog ekonomske razmere od pet milijardi evra, nego zbog toga što je Nemačka uz Francusku ključni član EU i svakako u velikoj meri od njene odluke zavisi ulazak Srbije u Uniju.

Mas je Prištini preneo da bi dijalog Beograda i Prištine trebalo da se završi uzajamnim priznanjem, a Pribićević podseća da su to poznati stavovi Nemačke, međutim, ističe da o tome u ovom trenutku nije realno razgovarati, navodeći da je srpski stav potpuno suprotan od toga.

On je ocenio da je važno da Srbija istrajava na dijalogu i da ne bude ta strana koja će reći da ne želi dijalog, a kakav će dogovor biti kad god bio, za deset, pedeset, ili sto godina zavisiće od međuanrodnih okolnosti.

„Priština je svoje inače slabe pozicije spustila sa ovim što se sada dešava. Puno toga što je (Aljbin) Kurti rekao je u potpunom nesaglasju sa onim što govore najmoćnije zemlje koje ga podržavaju i nije u saglasnosti sa nekim dobrim principima diplomatske prakse“, ocenio je Pribićević.

S druge strane, izjava Masa u Beogradu je išla u pravcu da dijalog neće biti resetovan već nastavljen, te da Briselski dogovor mora biti sproveden, a na pitanje da li je to kompromis koji Nemačka nudi Srbiji u konačnom rešenju, Pribićević kaže da to ne može biti kompromis i da to nije na stolu.

Kako objašnjava, to bi značilo da Priština treba da uradi ono što je već trebala da uradi još pre osam ili deset godina.

„Čak i ako to nekom padne na pamet to ne može da bude na stolu. Na stolu mogu biti neke nove stvari, ovo nije nova stvar“, rekao je Pribićević.

On je podsetio da su o kompromisima, kao i o tome kako su se u svetu rešavale neke situacije napisane brojne knjige.

„Ne bih rekao da je to bila poruka nemačke diplomatije, ona je na mnogo višem nivou nego što se daje mogućnost da se to nudi kao kompromis“, rekao je Pribićević.

Smatra da perspektiva dijaloga Beograda i Prištine nije baš izvesna, u smislu da će se nešto brzo dešavati, te smatra da tu treba biti realan.

Poručuje i da bez fokusa dve ključne zemlje EU, Nemačke i Francuske, SAD i Rusije ne može da se dođe do nekog rešenja u dijalogu Beograda i Prištine.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar