Ognjen Pribićević Foto: N1

Poruke koje šalje premijer privremenih institucija na Kosovu Aljbin Kurti su korak nazad u pregovorima i sada je na SAD i EU da izvrše pritisak na albansku stranu i vrati je u okvire dijaloga, kaže bivši ambasador Srbije u Nemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu Ognjen Pribićević.

On smatra i da Išingerov plan, koji jedan od prethodnih predloga, koji se sada ponovo pominje u javnosti kao rešenje koje nudi međunarodna zajednica, nije realan za slučaj Kosova i Metohije jer u modelu dve Nemačke se radilo o istom narodu u dve države i prijemu u Ujedinjene nacije što je za Beograd neprihvatljivo.

On ocenjuje da izjava premijera tzv. Kosova da treba da se pokrene dijalog na temu međusobnog priznanja Beograda i Prištine nije u diplomatskom duhu i da se na taj način dijalog osporava.

„Naša pozicija je jasna u želji da nastavi dijalog u duhu dobre diplomatske prakse, a na SAD i EU je da izvrše pritisak na Prištinu“ kaže Pribićević za Tanjug i dodaje da nije za očekivati da se napravi pomak u pregovorima ako do toga ne dođe, jer kako kaže ne može da se potpiše Briselski sporazum pa naknadno samoinicijativno jedna strana odluči da on više ne važi.

Na pitanje da li ozbiljnije pritiske na Srbiju po pitanju priznanja KIM očekuje posle izbora u Nemačkoj, kako smatra predsednik Aleksandar Vučić, Pribićević kaže da Nemačka jeste jedna od najbitnijih članica EU, ali da presudnu ulogu čini ukupno stanje Evropske unije.

„Suština je da sada EU i njene ključne zemlje ne samo da se suočavaju sa izborima nego i sa ključnim unutrasnjim problemima vezanih za pandemiju i migraciju i da pregovarači koji dolaze u Prištinu i Beograd ništa novo ne donose i nemamo nijednu novu inicijativu“, kaže Pribićević.

Pribićević ocenjuje da Išingerov plan, koji jedan od prethodnih predloga, koji se sada ponovo pominje u javnosti, nije realan za slučaj Kosova i Metohije jer u modelu dve Nemačke se radilo o istom narodu u dve države i prijemu u Ujedinjene Nacije što je za Beograd neprihvatljivo .

„Do dogovora može doći samo uz kompromis, a to znači da se i jedna i druga strana odreknu nekih svojih zahteva i prihvate neke ideje koje im nisu bliske“, ocenjuje bivši ambasador dodajući da sve mimo toga nije kompromis.

Pribićević zaključuje da je međunarodna situacija sada drugačija i da povoljan ambijent koji je imala albanska strana pre 10 i 15 godina je prošao te da se sad stav Ruske Federacije i Kine mnogo više uvažava.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar