Gljauk Konjufca
Gljauk Konjufca Foto: EPA-EFE/VALDRIN XHEMAJ

"Ponovili smo stav Kosova, ali i garanciju Stejt departmenta – da ne može da se formira nijedno udruženje ili bilo koji drugi mehanizam koji narušava suverenitet, nezavisnost, teritorijalni integritet i ustavni poredak", poručio je iz Vašingtona predsednik kosovske skupštine nakon sastanka sa specijalnim izaslanikom SAD-a za Zapadni Balkan.

Protivljenje formiranju ovakvog tela stiže u jeku insistiranja međunarodne zajednice na hitnom sprovođenju člana 7 sporazuma postignutog u Ohridu kojim se traži „samouprava“ za Srbe, odnosno formiranja ZSO.

Gljauk Konjufca boravi u zvaničnoj poseti SAD-u, gde će ove nedelje da učestvuje na Samitu demokratije. Usput planira više susreta, a jedan od njih realizovao je danas.

On se sastao sa specijalnim izaslanikom SAD-a za Zapadni Balkan, Gabrijelom Eskobarom, u pratnji kosovskog ambasadora Iljira Dugolija i šefa kabineta Ijira Kerćeljija.

Na sadržajnom sastanku, kako ga je nazvao Konjufca, razgovarali su o aktuelnim političkim dešavanjima na Kosovu i u regionu, procesu dijaloga i Ohridskom sporazumu, kao i o „narednim koracima za punu normalizaciju odnosa Kosova i Srbije“, prenosi KoSSev.

Konjufca je u objavi na Fejsbuku ponovio stav Prištine – da ne može da se formira nijedan mehanizam, ni udruženje koji narušava „suverenitet, nezavisnost, teritorijalni integritet i ustavni poredak Kosova“.

Razgovarali su i o unapređenju bilateralnih odnosa Kosova i SAD-a, kao i nastavku „zajedničke agende“ – članstvu Kosova u evroatlantske i međunarodne institucije.

Gabrijel Eskobar se do sada nije oglašava o sastanku sa Konjufcom na društvenim mrežama.

Podsetimo, kosovski premijer Aljbin Kurti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić 18. marta, postigli su sporazum o primeni dogovorenog prvog dela Sporazuma za put normalizacije odnosa Kosova i Srbije.

Evropska unija je iste večeri objavila ovaj, odnosno drugi deo sporazuma, nakon što je 27. februara objavila politički – sa 11 članova koji će se sprovoditi upravo prema Implementacionom aneksu, čiji je delić sada usaglašen. On će se, štaviše, formulisati u narednim mesecima za svaki član pojedinačno.

Kosovo se, između ostalog, obavezalo da odmah započne primenu člana 7 koji se odnosi na samoupravljanje za Srbe, a primena sporazuma se kao obaveza pojedinačno unosi i u pregovaračka poglavlja za pristup EU i Srbije i Kosova.

Kosovski premijer i predsednik Srbije šalju suprostavljenje poruke oko jedinog člana sporazuma koji se konkretno tiče srpske zajednice na Kosovu i onoga što on predstavlja.

Za srpsku je to konačno formiranje Zajednice srpskih opština sa širokim ovlašćenjima, a za kosovsku je to mogućnost preko tzv. Ahtisarijevog plana.

Međunarodni zvaničnici takođe jasno pozivaju Prištinu da započne sa primenom preuzete obaveze u vezi sa ZSO, a prvenstvo SAD.

Američki zvaničnici, naročito u poslednjih par meseci, potežu napore da se ovo telo formira kao obaveza koja je preuzeta u sklopu Briselskog dijaloga još pre 10 godina, te je i sam Eskobar.

Sa druge strane, kada su njene nadležnosti u pitanju, on je slično Prištini naglašavao da ZSO mora da da bude u skladu sa kosovskim ustavom i zakonima, te da ne sme da podriva „nezavisnost i suverenitet“.

***

BONUS VIDEO – Kosovski Albanci na protestu u Prištini traže ostavku Aljbina Kurtija

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar