Srpska napredna stranka ponovo vređa inteligenciju građana Srbije. I pored eklatantnih dokaza o umešanosti u rad kol centra, o kojem je priču krajem novembra objavio Centar za istraživačko novinarstvo (CINS), SNS tvrdi da nema nikakve veze sa tim. Na ove navode, bez provere, poverovala je Agencija za sprečavanje korupcije i odlučila da nema osnova da utvrđivanje da li je vladajuća stranka u toku kampanje prekršila Zakon o finansiranju političkih aktivnosti.
Nakon priče o kol centru SNS-a u Beogradu, koju je objavio CINS krajem novembra, Transparentnost Srbija podnela je prijavu Agenciji za borbu protiv korupcije zbog sumnje da je ova stranka prekršila Zakon o finansiranju političkih aktivnosti.
Podsećamo, novinarka CINS-a radila je jedan dan u kol centru SNS-a u Beogradu, i tako pokazala celokupnu šemu rada. A glavni akteri bili su jedna agencija za angažovanje hostesa M&Lady koja je sve organizovala ali i omladinska nevladina organizacija Centar za edukaciju i razvoj omladine Beograda u čijim su se prostorijama isplaćivale dnevnice za rad u kol centru.
I pored slika, video zapisa i audio zapisa razgovora na kojima se sve jasno vidi i čuje, Agencija za sprečavanje korupcije donela je odluku da nema osnova za utvrđivanje da li je SNS u toku kampanje kršila zakone.
Ali i da veruje na reč punomoćnici SNS.
Prema njenim rečima, SNS ni na koji način nije povezan sa agencijom M&Lady, niti sa nevladinom organizacijom CEROB, stranka nije osnivač agencije, niti je imala poslovnu saradnju sa njom.
Agencija je poverovala i na reč CEROB-a koji je negirao navode o povezanosti sa SNS, kao i to da su imali bilo kakvu saradnju sa privrednim subjektom M&Lady.
I agencija M&Lady je negirala da je angažovana u bilo kakvim poslovima koji se pominju, a pogotovu ne od strane SNS.
Da nije smešno bilo bi tragično.
Dakle, iz ovoga se da zaključiti da je agencija za obuku hostesa ničim izazazvana i na svoju ruku navodila građane da glasaju za Srpsku naprednu stranku. Jer su tako bili u mogućnosti. A imali su i sasvim dovoljno novca da plate operatere po 3.000 dinara dnevno, a 9.000 dinara na dan izbora, ali pod uslovom da donesu uverenje da su na glasačkom listiću glasalli za SNS.
Pored toga, čini se da su obučavane hostese “upale” u prostorije CEROB-a i tamo delile novac.
Dalje, Agencija je u rešenju navela da na osnovu ovih izjava ne raspolaže dokazima na osnovu kojih bi na nesumnjiv način bilo utvrđeno da li postoji ili ne postoji povreda odredaba Zakona u ovom slučaju.
Ali onu koja raspolaže dokazima nije kontaktirala da objasni sve što je iznela i u tekstu.
A to je novinarka CINS koja je uradila ovu priču.
“Mene recimo niko nije kontaktirao da proba da potvrdi navode koje sam ja iznela u tekstu, niti da probaju da dođu do audio i video snimaka koje smo mi objavili. Mogli su takođe da kontaktiraju i Tužilastvo ukoliko su smatarli da postoji neka sumnja za koju ima dovoljno dokaza, ali su prosto doneli odluku da ne pokrenu nikakav postupak”, rekla je Ivana Milosavljević autorka teksta o kol centru za “Vreme”.
U obrazloženju Agencije za borbu protiv korupcije stoji da tekst CINS-a ne sadrži dovoljno dokaza, te da ne može da bude osnov za pokretanje tužbe. CINS je pisao da su fizička lica, koje je agencija M&Lady angažovala bez ugovora, u prostorijama udruženja nevladine organizacije Centar za edukaciju i razvoj omladine Beograda (CEROB) za svoj rad primila novac u gotovini.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare