Foto: TANJUG/ SAVA RADOVANOVIC/ nr

Poslanici Skupštine Srbije ocenili su danas da se predloženim autentičnim tumačenjima otklanjanju sve nedoumice oko značenja odredbi člana 2. Zakona o sprečavanju korupcije i člana 64. Zakona o visokom obrazovanju.

Šef poslaničke grupe „Aleksandar Vučić – za našu decu“ Aleksandar Martinović rekao je da su kroz Predlog autentičnog tumačenja odredbe člana 2. Zakona o sprečavanju korupcije u kategoriju javnih funkcionera dodali i ona lica koja imenuje, postavlja, odnosno bira predsednik Republike, Vrhovni kasacioni sud, Visoki savet sudstva i Državno veće tužilaca.

„Ovim autentičnim tumačenjem otklanjamo svaku sumnju koji državni organi biraju, imenuju ili postavljaju javne funkcionere“, rekao je Martinović.

On je naveo da na primer, na fakultetima postoji praktičan problem da se profesori koji su birani iz reda nastavnika u savete univerziteta, odnosno fakulteta definišu kao javni funkcioneri, što je nelogično i suprotno slovu i duhu zakona. Martinović je rekao i da su poslanici Srpske napredne stranke u prethodnom sazivu u parlamentu prikazivali grafikone, šeme kako je predsednik pokreta Dveri Boško Obradović prao novac dobijen od države za izbornu kampanju i kako je ispumpavao državni novac iz svoje stranačke kase koji se posle vraćao u njegove privatne i u džepove njegovih partijskih saradnika.

On je rekao da su prikazivali i šeme kako je predsednik Narodne stranke Vuk Jeremić dobijao novac od raznoraznih ofšor kompanija, ambasada, koliko je novca potrošio dok je bio ministar spoljnih poslova Srbije. Martinović je istakao da niko iz Agencije za sprečavanje korupcije na to nije reagovao i ocenio da je to nedopustivo.

„Ne može država da ćuti ako ti poslanik da dokaz da se neko bavi organizovanim kriminalom“, ocenio je Martinović i dodao da Agencija, umesto da se bavi stvarnom korupcijom u redovima Boška Obradovića, Dragana Đilasa, počne da maltretira profesore fakulteta koji su 2017. godine podržali kandidaturu Aleksandra Vučića za predsednika Republike.

Poslanica poslaničke grupe Socijaldemokratska partija Srbije Sanja Jefić Branković rekla je da ovo autentično tumačenje treba shvatiti kao vid posvećenosti naše zemlje da se što pre priključi Evropskoj uniji i da u tom kontekstu odgovori svim izazovima koji se pred njom nalaze. Ona je istakla značaj preciziranja pojma javni funkcioner i navela da EU prilikom proveravanja ispunjenosti uslova Srbije u pogledu pravosuđa i uopšte prava vodu računa i o tome kako su upotrebljeni termini, kako su upotrebljeni izrazi i fraze.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar