Pavle Dimitrijević Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Republička izborna komisija imaće rok od 72 sata da donese odluku o žalbi na ukupan izveštaj o rezultatima izbora, čije je podnošenje najavila Koalicija Srbija protiv nasilja. Međutim šef pravnog tima CRTA-e Pavle Dimitrijević za N1 kaže da je, imajući u vidu hitnost postupka, za očekivati da taj rok bude mnogo kraći.

Tanasije Marinković, član RIK-a ispred koalicije Srbija protiv nasilja, izjavio je danas za N1 da će se ta koalicija žaliti na ukupan izveštaj o rezultatima izbora koji je u petak donela Republička izborna komisija, a to telo će nakon toga imati 72 sata da donese odluku.

„Imajući u vidu hitnost postupka, za očekivati je da taj rok bude mnogo kraći. Posle toga podnosilac ima mogućnost da u drugom stepenu podnese žalbu Upravnom sudu koji takođe u roku od 72 sata treba da donese odluku“, kaže Pavle Dimitrijević, piše N1. 

Prema njegovim rečima, značajno će biti na koje tačno okolnosti će se pozvati podnosioci žalbe i šta će konkretno biti osporeno.

„Ostaje da se vidi i da li će to biti prilika da se razgovara o navodimo o nepravilnostima. Važno je, kad gledamo ceo izborni proces, da iz cele aktivnosti izađemo sa naučenim lekcijama kako bi se preduzeli koraci ka otklanjanju nepravilnosti“, navodi šef pravnog tima CRTA-e.

Ističe i da glavne boljke izbornog procesa ne leže u samom formalnom procesu.

PROČITAJTE JOŠ

„Boljke su sistemskog karaktera i govorimo o različitim zloupotrebama samog sistema – kupovini glasova, migraciji birača, nije problem tako jednostavan. Potrebno je utvrđivenje odgovornih za zloupotrebe koje su već prepoznate, a onda i ozbiljno redizajniranje državnih organa i njihovog rada i uspostavljanje kontrolnih mehanizama koje treba da obezbede da se iste nepravilnosti ne dese ponovo“, kaže Dimitrijević.

„Kao pravnika me tišti osećaj nemoći“

Prema njegovim rečima to bi bio posao tužilaštva i nezavisnih komisija koje bi se napravile uz međunarodno posredništvo.

„To je nešto što nedostaje. Crna Gora i Severna Makedonija su taj proces vodile na parlamentarnom nivou, bojim se da smo mi u situaciji da o tome samo možemo da maštamo. Mi se sudaramo sa nepriznavanjem da problem postoji. Dokle god državni organi i vladajuća stranka tako nastupaju dijalog će biti jako težak, gotovo nemoguć“, naglašava on.

Navodi i da je CRTA pokrenula 4 krivične prijave.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

„One se odnose na zloupotrebe u kontekstu sastavljanja biračkih spiskova i stalno se provlači osećaj nemoći da mi državnim organima moramo da damo toliko dokaza i da maltene stavimo pred svršen čin da bi neko samo stavio pečat na tu odluku. Toliki nedostatak proaktivnosti na ispitivanju ordređenih okolnosti koji ukazuju na krivična dela je poražavajuć“, kaže Dimitrijević.

Prema njegovim rečima situacija sa biračkim spiskom je strašna.

„Javile su nam se osobe čija su deca preminula pre više godina i koja su dobila poziv na glasanje jer bi danas napunila 18 godina…da se ljudi nađu na biračkom spisku u drugom gradu ili državi… To su slučajevi koji ne moraju da ukazuju na masovnost, ali je činjenica da se do sada nikad nisu dešavali. Tu je i šok da se neko drznu da falsifikuje potpise podrškebirača, zatim migracije birača, čije razmere se tek sada istražuju“, kaže Dimitrijević.

Konstituisanje skupštine ne mora čekati eventualno izjašnjavanje Ustavnog suda

Dimitrijević navodi i da nakon žalbi RIK-u i Upravnom sudu, ostaje mogućnost obraćanja Ustavnom sudu.

„Lista SPN, kako smo čuli iz medija, sprema materijal za Ustavni sud i ima rok od 15 dana od proglašenja ukupnih rezultata koji su već proglašeni, tako da 12. januara teče taj rok. Ustavni sud nema rok kada bi morao da donese odluku. Ja se, prvo, nadam da će odluke uopšte biti, a drugo i da će biti u razumnom roku jer je važno da najviša instanca zauzme stav povodom ovih izbora“, kaže Dimitrijević.

To međutim neće odložiti konstituisanje Skupštine.

„Onog trenutka kada rezultati budu objavljeni u Službenom glasniku može da teče ustavni rok za konstituisanje Skupštine. Ukoliko ne bude usvojen prigovor koji će danas, verovatno, biti podnet, možemo da očekujemo konstituvnu sednicu do 11. februara“, navodi on i dodaje da smo danas kada su u pitanju nepravilnosti na izborima u težoj situaciji nego ranije, jer je, kako kaže, nekažnjivost, koja je promovisana prethodnih godina, sada došla na naplatu.

****

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar