Foto: Nova.rs/Newsmax Adria, Shutterstock

Partijsko zapošljavanje i političke ucene prosvetara nose rizike i od zapošljavanja nestručnog kadra i nefunkcionalnog obrazovnog sistema zbog čega su najveće žrtve upravo učenici. Da je situacija dramatična potvrđuju i ispovesti prosvetara koji su za potrebe istraživanja CRTE govorili o pritiscima sa kojima su se suočavali.

Iako Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja štiti prosvetni sektor od političkih uticaja i stranačkog organizovanja, prosvetari su i te kako izloženi pritiscima. Partijsko zapošljavanje je glavni mehanizam kojim stranke kontrolišu zaposlene.

Istraživanje koje je sprovela CRTA samo je potvrdilo da je bez partijske volje, odnosno kako se to popularno kaže „partijskog biča“ nema ni posla – naročito u manjim sredinama.

Iako među učesnicima istraživanja preovladava mišljenje da je gotovo uzaludno nadležnima prijavljivati pritiske na radnom mestu, ipak je čak pet od šest intervjuisanih prosvetnih radnika tužilo svoje škole ili školske rukovodioce.

Tužbe su, međutim, pokretane tek nakon gubitka posla ili rukovodeće pozicije. Indikativno jeste da su svi ti prosvetni radnici skoro celu deceniju trpeli pritiske, ali se nisu usuđivali da to prijave. Kao razlog su posebno istakli strah da se još više ne zamere pretpostavljenima ili kolektivu. Takođe, govorili su o nepoverenju prema nadležnim institucijama – na prvom mestu prema prosvetnoj inspekciji na čiju je korumpiranost i politizovanost više puta ukazivano u razgovorima, ali i prema pravosudnim organima.

Pored toga, neki su opisali svoja traumatična iskustva kada su govorili da im je praktično ovo jedini izlaz.

„I kada sam ja došao u neko ćoše da nemam izlaza drugog, da moram da postanem član da bi možda kojim slučajem dobio posao i to se nije ni dan-danas desilo. Iako je prvi uslov bio da više od 5 godina radim u prosveti, taj sam imao, iako su mi sve diplome validne, ni to ne važi. Znači jedini izlaz mi je bilo ovo. Ja sam iz tog razloga uradio ovo… Morao sam kada sam jednom prilikom išao na razgovor da kažem: “Pa evo i ja sam vaš član, da li bre, ljudi, postoji šansa da i ja dobijem svoje parče hleba? Da li mogu zakonito da radim i da izdržavam svoju porodicu?“, rekao je jedan od prosvetnih radnika u intervjuu.

Oni koji pokažu kooperativnost, osim zadržavanja posla, produžetka ugovora ili zadržavanja pozicije na poslu, i na druge načine “profitiraju”. Intervjuisani su navodili primere povišica, podrške u stručnom usavršavanju (odlazak na seminare) i slično.

„Benefiti su ti da, na primer, sredu-četvrtak odem na Zlatibor, nebitno. Ne moram ništa da pišem: “Ja idem, nađi mi nekog da me menja. A znate kad bih ja to mogao ili neki od mojih kolega koji nisu u tom sistemu, pa nikada. Mora da pišu 10 listova opravdanja i ne znam šta da mu se vodi kao bolovanje da bi mogao da ode negde“, naveo je jedan od sagovornika u istraživanju.

Bonus video: Radomir Lazović govorom razljutio naprednjake: Pre vas potop posle vas blagostanje

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare