Od momenta kada mu je Beogradski univerzitet oduzeo titulu doktora, Siniša Mali, najozbiljniji kandidat za premijera, tražio je formalne načine da poništi tu odluku, prvo pred Upravnim sudom, a potom i pred Ustavnim. Ipak, iako je deo njegove inicijative usvojen, Sofija Mandić, pravnica i članica CEPRIS-a, kaže za “Novu” da posledica nedavne odluke Ustavnog suda neće biti vraćanje doktorata Siniši Malom. Da odluka o poništenju njegovog doktorata ostaje na snazi, nedavno je rekla i profesorka prava Vesna Rakić Vodinelić.
Ustavni sud je posle dužeg razmatranja doneo odluku o inicijativi za ocenu ustavnosti i zakonitosti koju je u ime Siniše Malog podneo Dušan Tomić, advokat zaposlen u kancelariji Igora Isailovića. Neustavnim su proglašeni delovi Statuta BU koji se odnose na posledice povreda Kodeksa profesionalne etike i Pravilnika o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi radova, na osnovu kojih je Malom poništen doktorat.
Međutim, Sofija Mandić, pravnica i članica Upravnog odbora CEPRIS-a, navodi za “Novu” da ova odluka Ustavnog suda neće imati za posledicu vraćanje doktorske titule Siniši Malom.
“Stavljeni su van snage akti na osnovu kojih je njemu oduzeto zvanje. Međutim, Sud je rekao da neće obustavljati izvršenje pojedinačnih akata (i Siniše Malih i drugih), koji su zapravo ‘pogođeni’ primenom tih akata (Pravilnik i Kodeks) za koje je Sud rekao da su protivni Ustavu i zakonu”, kaže Mandić.
On navodi da joj se čini da je Sud hteo da i “vuk bude sit” i “ovce na broju”.
“Odnosno, da Siniša Mali sad može javno da kaže da je njemu zvanje oduzeto u jednom nefer postupku za koji je Ustavni sud rekao da je protviustavan, a da mu sa druge strane titula ne bude vraćena i da se nađe truli kompromis. To je i zadovoljenje Siniše Malog, koji je na putu da postane predsednik Vlade, da on kao predsednik Vlade ne vuče tu vrstu problema sa sobom”, zaključuje Mandić.
Procedura oduzimanja zvanja doktora aktuelnom ministru finansija trajala je godinama, deličmično i iz proceduralnih razloga. Da je doktorat Malog bio plagijat, stručna javnost tvrdila je godinama. Etički odbor Univerziteta u Beogradu je prvi put u novembru 2019, jednoglasno odluči da je Siniša Mali prekršio član 22. Kodeksa etičke profesionalne etike. To je odredba koja se odnosila isključivo na plagijat.
Mali se potom žalio Upravnom sudu, koji je iz proceduralnih razloga poništio odluku Univerziteta. Aktuelni ministar finansija samo na kratko je mogao da bude zadovoljan, jer je u decembru 2021. Senat BU doktorat Malog proglasio plagijatom.
Zvanične reakcije Beogradskog univerziteta na odluku Ustavnog suda i dalje nema.
Da će odluka Senata Beogradskog univerziteta o poništaju doktorske titule ostati na snazi navela je i Vesna Rakić Vodinelić, profesorka prava i članica Skupštine slobodne Srbije. Ona je u tekstu objavljenom na sajtu SsS napisala da će BU pojedine delove Statuta morati da usaglasi sa Ustavom i zakonom, a da je neizvesno šta će dalje preduzeti Mali.
BONUS VIDEO Da li je slučaj doktorata Malog otvorio Pandorinu kutiju spornih diploma?
Pratite nas i na društvenim mrežama: