Foto: Shutterstock

Kada bi se danas održavao referendum o ulasku Srbije u Evropsku uniju (EU), 33 odsto građana glasalo bi za, a isto toliko bi bilo protiv, pokazalo je najnovije Demostatovo istraživanje javnog mnjenja.

Na referendum ne bi izašlo 17 odsto građana, dok isti taj procenat ispitanika ne zna ili nema odgovor na pitanje kako bi se izjasnio o ulasku Srbije u EU.

Sada je, sudeći po Demostatovom terenskom istraživanju na reprezentativnom uzorku od 1.600 građana na teritoriji cele Srbije, koje je obavljeno krajem aprila i početkom maja, izjednačen broj onih koji su za i onih koji su protiv.

Prethodno Demostatovo terensko istraživanje javnog mnjenja, koje je rađeno u decembru prošle godine na uzorku grada Beograda, pokazalo je da je za ulazak Srbije u EU bilo 30 odsto građana, a za nijansu veći broj građana, 31 odsto, bio je protiv.

Skoro 40 odsto građana tada je najavljivalo apstinenciju ili nije odgovorilo na pitanje.

Budući da je najnovije istraživanje na uzorku Srbije pokazalo izjednačen rezultat, 33 odsto za i protiv, a imajući u vidu da Beograd tradicionalno ima više proevropskih pristalica nego ostatak Srbije, možemo konstatovati da je došlo do blagog rasta onih koji se izjašnjavaju za EU, navodi istraživač Demostata Milomir Mandić.

Procenat onih koji su za ulazak u EU u Beogradu sada je i veći od 30 odsto, rekao je Mandić i dodao da je blagi rast pristalica EU u Srbiji ohrabrujući, ako se ima u vidu da dominantan narativ vlasti nije proevropski.

BONUS VIDEO: Srbija i EU u različitim pravcima – Zašto predsednik ne bira reči kada govori o međunarodnoj zajednici?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar