Budući izgled novog prostora u Surčinu u kom će biti organizovana Svetska izložba EXPO 2027 Foto:Screenshot/Instagram/mali_sinisa

Da li bi iko normalan podigao kredit od 10.000 evra da bi napravio žurku za 500 ljudi, a da pritom u kući nije završio kupatilo i stolariju? Pa, ne bi. Isto tako se nijedna odgovorna vlast na svetu ne bi zadužila milijarde evra da bi organizovala preskup međunarodni skup, koji nema nikakve izglede da zemlji donese profit, a da prethodno nije rešila desetine nagomilanih problema – od kanalizacije u Borči, pijaće vode u Zrenjaninu, javnog prevoza u Beogradu, nelegalnih deponija smeća do rekordnog zagađenja vazduha. Niko, nikada i nigde, osim koalicije naprednjaka i socijalista u Srbiji na kraju 2023. To, prosto, nije normalno, napisao je u autorskom tekstu Peđa Mitrović iz Stranke slobode i pravde.

„Koliko će organizacija ovog događaja koštati? Niko ne zna. Iznosima se lakonski licitira – tako smo od prvih milijardu ili dve evra, koliko je skup trebalo da košta, stigli do13, 14 milijardi,
koliko najavljuje ministar finansija, ili skoro 15 milijardi evra koliko najavljuje predsednik Republike. Pravo govoreći, to znači samo jedno – niko nema pravu predstavu koliko će taj događaj koštati. Bitno je samo da se ugrabi što se više može. Nenormalno.

Da stvar bude još gora po javne finansije i državu, nijedan dokument javne politike koji je utvrdila Vlada ili usvojila Narodna skupština, nijedan zakon, nijedan zvanični državni papir, niti jedna studija ne navode koliko će taj projekat koštati, nigde ne piše koji će se objekti izgraditi i kako, nigde ne piše kakve će koristi, finansijske i nefinansijske, doneti Expo 2027. Milijarde evra za događaj za koji niko ne zna šta će tačno doneti Srbiji? Ni to nije normalno.

Nije normalno da Expo košta 14 – 15 milijardi evra, jer je specijalizovani Expo, kakav je Beograd zapravo dobio, u Astani koštao 3 milijarde, a Expo u Dubaiju i Rijadu 7 – 8 milijardi.
Olimpijada u Parizu koštaće 4,4 milijarde. Svako svetsko prvenstvou fudbalu bilo je jeftinije od srpskog Expo 2027. Sem prvenstva u Kataru. Kako je to moguće? Nije moguće niti je normalno.

U čemu je onda stvar?

Suština može biti u sledećem. SNS-SPS većina u Narodnoj skupštini usvojila je lex specialis kojim je suspendovala primenu Zakona o javnim nabavkama u organizaciji Expo 2027 i tako
omogućila da se svi postupci nabavki smatraju hitnim. Sve je urađeno pod okriljem argumenta da se radi o projektima od prvorazrednog nacionalnog značaja. Na osnovu čega je to utvrđeno, kada nijedna studija nije pripremljena, projekat nije prezentovan javnosti, kad nije bilo javne rasprave? To niko ne zna. Opet nenormalno.

Šta zapravo lex specialis još omogućava, osim dodele poslova po hitnim procedurama?

Na to upozorava i organizacija sa višedecenijskim iskustvom u oblasti transparentnosti funkcionisanja države, Transparentnost Srbija, koja jasno kaže da ugovaranje radova bez primene Zakona o javnim nabavkama „stvara veliki rizik da troškovi budu veći nego što bi bili u uslovima pune konkurencije“. Odnosno, stvaraju se uslovi da se radovi vredni milijarde evra
državnih para po labavim procedurama dodeljuju bilo kome.

I to je suština. Expo 2027, koji treba da baci zlatnu prašinu u oči građanima Srbije i da ih uveri u to da je naša zemlja prepoznata i cenjena u svetu, treba zapravo da bude paravan za izvlačenje neograničene količine državnih para u nekoliko burazerskih kompanija.

Ovo nije put u uređeno društvo. I to nije normalno“, zaključio je Mitrović u autorskom tekstu.

***

BONUS VIDEO – Milijarde za EXPO, odakle i čemu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar